Справа № 640/13814/16-ц
н/п 2-о/640/256/16
12 вересня 2016 року
Київський районний суд м. Харкова:
головуючий - суддя Золотарьова Л.І.
за участю секретаря - Бломберус С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлені особи: Київський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ОСОБА_1 08.09.2016 року звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 в місті Довжанськ (Свердловськ) Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_3, від батьків: матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України; батька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
В обґрунтування вимог посилаються на те, що він є батьком ОСОБА_2, яка проживає в Луганській області. ІНФОРМАЦІЯ_3 року у ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які перебувають у шлюбі, народився в місті Довжанськ (Свердловськ) син ОСОБА_4, що підтверджується медичною довідкою про народження від 05.08.2016 року №393. Однак, вказана довідка видана медичним заклад, що знаходить на території непідконтрольній державній владі України. У зв'язку з цим вона вимушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав, пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року у нього народився онук ОСОБА_4, батьками якого є його донька ОСОБА_2 та зять ОСОБА_3, які перебувають у шлюбі. У зв'язку з народженням дитини на тимчасово окупованій території, батьки не можуть зареєструвати факт народження дитини в Україні, оскільки медична довідка видана медзакладом не є документом, який є підставою для реєстрації. Йому було відмовлено у реєстрації народження дитини Київським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану. Батьки ОСОБА_4 не можуть приїхати до Харкова з м. Довжанськ, оскільки дитина ще дуже маленька, це небезпечно, тому вони надали заяви про розгляд справи у їх відсутність та підтримують заяву про встановлення факту народження.
Представник Київського районного у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, щодо вирішення заяви поклався на розсуд суду.
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не з'явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, просили заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження їх дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, задовольнити. Зазначили, що проживають на тимчасово окупованій території України в м. Довжанськ (Свердловськ), не мають можливості приїхати до м. Харкова, оскільки дитині всього один місяць, прямого сполучення між містами немає, необхідно їхати в путі тривалий час, що небезпечно для дитини.
Суд, вислухавши заявника, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з ч. 1 ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Заявник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрували 14.09.2013 року шлюб у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сверловського міського управління юстиції у Луганській області, актовий запис №360.
Як вбачається з копії паспортів, ОСОБА_3 є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Свердловськ Луганської області, зареєстрований з 14.02.2004 року за адресою: АДРЕСА_2
ОСОБА_2 є громадянкою України, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області, зареєстрована з 13.10.2004 року за адресою: АДРЕСА_1.
Як вбачається з медичного свідоцтва про народження №393 від ІНФОРМАЦІЯ_3 р., виданого Свердловською центральною міською багатопрофільною лікарнею Луганської народної республіки, у ОСОБА_2, яка проживає в АДРЕСА_2, народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року хлопчик.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6, пояснила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 та бабусею ОСОБА_4 народженого ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Довжанськ (Свердловськ). Її донька ОСОБА_2 проживає разом з чоловіком ОСОБА_3 в м. Довжанськ (Свердловськ). У них народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року син ОСОБА_4, якому зараз місяць. Приїхати на підконтрольну територію України їм практично неможливо, небезпечно для дитини, необхідно тривалий час їхати з маленькою дитиною.
Відповідно до ч.ч. 2,3 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
31.08.2016 року Київським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану відмовлено заявнику державній реєстрації народження дитини ОСОБА_4, народженого ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2, оскільки медичне свідоцтво про народження №393 від ІНФОРМАЦІЯ_3 р., видане Свердловською центральною міською багатопрофільною лікарнею Луганської народної республіки, тобто документ виданий на території, де органи державної влади України, тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Встановлення юридичного факту народження дитини необхідно заявнику з метою підтвердження громадянства України дитини, реалізації дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, призначення належної їй державної допомоги.
Згідно з ч.1, ч. 2 ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно з ч.ч. 1,2,4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 Постанова Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до Додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», місто Свердловськ Луганської області є населеним пунктом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Отже, на теперішній час свідоцтво про народження видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України, Лікарське свідоцтво про народження видане медичними закладами тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації народження на території України.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
На підставі викладеного, враховуючи сукупність досліджених доказів, які підтверджують факт народження дитини, приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для здійснення державної реєстрації народження дитини, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Керуючись ст.ст. 11, 58-60, 212-215, 256, 257-1 ЦПК України, ст.ст. 1,9,18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року, ст. 7 ЗУ «Про громадянство України», суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити юридичний факт народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, місце народження місто Довжанськ (Свердловськ) Луганської області, держава Україна, батьки: мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, паспорт серії НОМЕР_1, виданого 10.10.2013 року Київським РВ у м. Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області; батько ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, паспорт серії НОМЕР_2 Свердловським МВ УМВС України в Луганській області 14.02.2004 року.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий -