Постанова від 14.04.2010 по справі 2а-182/10

Справа № 2а-182/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

“14“ квітня 2010 року Шевченківський районний суд м. Львова

у складі: головуючої - судді Зими І.Є.

при секретарі Савула О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачений розмір щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до 3-х років, -

установив:

24.11.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому просить визнати дії відповідача по призначенню допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку неправомірними в частині розміру допомоги з січня 2008р. по вересень 2009 р.; зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити недоплачений їй розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 8790,63 грн.; зобов'язати відповідача надалі виплачувати розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі мінімального прожиткового мінімуму на дитину до 6 років та поновити пропущений строк для звернення до суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є матір'ю ОСОБА_2, що народилася 20.09.2007р. З січня 2008 р. по вересень 2009 року всупереч вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується їй не в повному обсязі, а тому вимушена звернутись до суду.

Позивач в судове засіданні не з'явилась, до матеріалів справи долучена заява, в якій остання просить розглядати справу у її відсутності, а тому суд вважає за можливе провести розгляд справи та постановити рішення у відсутності позивача на підставі наявних доказів.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Від відповідача надійшли письмові заперечення щодо позову. Суд вважає за можливе провести розгляд справи та постановити рішення у відсутності представника відповідача на підставі наявних доказів.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, суд дійшов висновку, що у позові слід відмовити, з наступних підстав.

Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно з ст. 13 Закону, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Позивач ОСОБА_1 є мамою малолітньої дитини ОСОБА_2-С.В., яка народилася 20.09.2007 року.

Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень", а пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладено у такій редакції: "3. Допомога по догляду за дитиною до

досягнення нею трирічного віку надасться у розмірі, що дорівнює різниці між. з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 не визнано неконституційними положення розділу II Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін у ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», тим самим суд підтвердив конституційне право Верховної Ради приймаючи закони про Державний бюджет в цілях збалансованості бюджету вносити зміни до законів, як в цілому так і окремих його положень на поточний бюджетний рік.

Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік», а саме ст.46 передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначаються і здійснюються в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Конституційним судом України не визнано неконституційними дані положення Закону. Отже, у вимогах зобов'язання зробити перерахунок та стягнення недоплачуваної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за оспорюваний період, слід відмовити, оскільки на день вирішення спору чинні положення Закону про державний бюджет на відповідний рік, а тому відповідно і немає підстав визнавати неправомірними дії відповідача.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради зобов'язати відповідача надалі виплачувати розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі мінімального прожиткового мінімуму на дитину до 6 років, то дана вимога також не підлягає до задоволення виходячи з наступного. Відповідно до ч.І ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином є неможливим зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому.

Керуючись ст.ст. 8, 22 Конституції України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. ст. 4, 18,41, 70, 122, 128,159,160 КАС України, суд, -

постановив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачений розмір щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до 3-х років - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя ОСОБА_3