справа №2а-26/09р.
22 січня 2009 року м. Дніпропетровськ
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої судді: Городничої В.С.
при секретарі Король Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська про визнання незаконним рішення, -
17 жовтня 2007 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання незаконним рішення, посилаючись на те, що відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» вона має право отримувати пільги у вигляді доплати в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, проте п. 12 ст. 71 та ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» її право на отримання пільг було призупинено.
Та рішенням КСУ від 09 липня 2007 року відповідні статті ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» було визнано такими, що не відповідають Конституції України, в зв'язку з чим вони втратили чинність.
Але, коли вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська з заявою про поновлення пільг відповідно до рішення КСУ, їй було відмовлено.
Враховуючи зазначене в неї не залишалось іншої можливості поновлення своїх прав як звернення з даним позовом до суду.
Просила визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська у виплаті їй щомісячного довічного грошового утримання у розмірах передбачених ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська перерахувати їй щомісячне довічне грошове утримання та здійснювати подальшу його виплату у розмірах передбачених законом.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. В обгрунтування своїх вимог посилалась на обставини зазначені в позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача не визнала позовні вимоги, заперечувала проти їх задоволення. Суду пояснила, що відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено державну соціальну підтримку дітям війни, згідно якої пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Також згідно зазначеної статті дітям війни пенсії або грошове утримання підвищується лише особам, які є учасниками війни (50%*40,60 грн. = 20,30 грн., де 40,60 грн. це надбавка учаснику війни). Згідно ст. 110 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» дані пільги виконуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі. У 2006 році дана надбавка не виплачувалась, оскільки кошти на її виплату не виділялись. У рішенні КСУ, стосовно даного питання зазначено, що окремі положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» є не конституційними, та встановлено, що виплата даних надбавок буде проводитись у разі внесень змін до ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік». Також необхідно зазначити, що кошти на виплату підвищення дітям війни в ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» не передбачені.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги належить задовольнити з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка є пенсіонеркою та має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» /а.с. 9/.
Згідно ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено державну соціальну підтримку дітям війни, згідно якої пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно п. 12 ст. 71 та ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія норм ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, положення п. 12 ст. 71 та ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» були визнані такими, що не відповідають ст. ст. 1, 3, 6 ч. 2, 8 ч. 2, 19 ч. 2, 21, 22, 92 ч. 2 п. 1, 95 ч. ч. 1, 2, 3 Конституції України.
06 вересня 2007 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська з заявою про перерахування їй пенсії та виплаті пенсії в подальшому відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» /а.с. 10/, але їй було відмовлено /а.с. 11/.
Згідно ст. 152 КУ, закони або інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, суд вважає, що адміністративний позов підлягає повному задоволенню, оскільки відмова Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська позивачці в перерахуванні їй пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням положень ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з посиланням на те, що ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» не передбачено коштів на виплату даної надбавки чи на факт не встановлення мінімального розміру пенсії є незаконною та порушує права позивачки. Приймати ж до уваги п. 12 ст. 71 та ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» яким було призупинено виплати згідно ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» неможна оскільки рішенням КСУ від 09 липня 2007 року (яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей відповідних законів, що визнані неконституційними, та є обов'язковим на території України, остаточним і оскарженню не підлягає) вони визнані такими, що не відповідають Конституції України. Даний висновок судом зроблено на підставі наявних матеріалів справи та пояснень сторін.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України №6-рп від 09 липня 2007 року, ст.ст. 7, 8, 17, 70, 86, 104, 158, 159, 160-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання незаконним рішення - задовольнити.
Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська у виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірах передбачених ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська підвищити ОСОБА_1 пенсію на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком починаючи з 09 липня 2007 року та здійснювати подальшу виплату пенсії у розмірах передбачених законом
Постанова може бути оскаржена у адміністративний апеляційний суд Дніпропетровської області через суд Ленінського району м. Дніпропетровська у порядку подання заяви про це протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови суду і подання апеляційної скарги протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним направленням копії апеляційної скарги до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження якщо заяву про це не було подано; якщо була подана заява про апеляційне оскарження рішення суду, але апеляційна скарга не була подана в строк, то постанова набирає законної сили після закінчення цього строку; якщо подана апеляційна скарга, то постанова суду набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Суддя В.С. Городнича