Справа № 127/16250/16-а
Провадження № 2-а/127/124/13
06 вересня 2016 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Сичук М. М. ,
при секретарі Кондратюк І.В.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, Державної казначейської служби України про визнання незаконними бездіяльності, дій начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, зобов'язання розглянути скаргу, вчинити дії та про відшкодування моральної шкоди,-
ОСОБА_2 звернулась до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до Начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, Державної казначейської служби України про визнання незаконними бездіяльності, дій начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, зобов'язання розглянути скаргу, вчинити дії та про відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою суду від 28.07.2016 року відкрито провадження в справі.
В судовому засіданні представник відповідача звернулась до суду з клопотання про передачу даної справи для розгляду у Вінницький окружний адміністративний суд, так як вона не підсудна даному суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку про те, що позивачем порушено правила предметної підсудності, оскільки дана справа підсудна окружному адміністративному суду, в зв'язку з чим наявні підстави для направлення справи за підсудністю.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, ОСОБА_2 ставить питання про визнання незаконними незаконними бездіяльності, дій начальника ГУНП у Вінницькій області та про відшкодування моральної шкоди шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України.
Згідно ст. 21 ч. 2 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. N 215, Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно п. 2. ч. 1 ст. 21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) місцевому загальному суду як адміністративному, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Згідно п. 2. ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду до іншого якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що адміністративна справа щодо розгляду та вирішенню даного спору не підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області, в зв'язку з чим наявні підстави для направлення справи за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 22 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 КАС України, суд, -
Направити адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, Державної казначейської служби України про визнання незаконними бездіяльності, дій начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, зобов'язання розглянути скаргу, вчинити дії та про відшкодування моральної шкоди до Вінницького окружного адміністративного суду.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 5 днів з дня її проголошення, а особами, у відсутність яких вона постановлена, - протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя: