Справа №127/19013/16-к
Провадження №1-кс/127/6784/16
09 вересня 2016 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання прокурора міжрегіональної групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42014100070000020 - прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів,-
Прокурор міжрегіональної групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42014100070000020 - прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів.
Клопотання мотивовано тим, що прокуратурою Вінницької області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42014100070000020 від 05.02.2014, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч.ч. 1-3 ст. 365, ч. 1, 2 ст. 366, ч.ч. 1-3 ст. 371, ч. 2 ст. 372, ч.ч. 1, 2 ст. 375, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 384, ч. 2 ст. 121 КК України.
Так, починаючи з 22.11.2013, у місті Києві на Майдані Незалежності розпочалися безстрокові мирні збори громадян на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України та зміни чинної влади.
З метою залякування учасників акцій протесту службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та органів прокуратури України у період січня - лютого 2014 року неодноразово організовували незаконну і силову протидію учасникам протестів, у першу чергу особам, які перебували на Майдані Незалежності в м. Києві.
Зокрема, у цей період часу органи прокуратури України під керівництвом ОСОБА_4 , підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_2 під керівництвом ОСОБА_5 стали масово порушувати встановлений законом порядок притягнення осіб до кримінальної відповідальності та обрання запобіжних заходів, у першу чергу найбільш суворого - тримання під вартою, затримувати учасників протестних акцій з метою їх залякування та придушення мирних акцій.
Так, бажаючи зберегти якнайдовше владні повноваження та усунути перешкоди з боку активістів Євромайдану, припинити будь-які масові збори, мітинги, вуличні походи та інші акції, вищі посадові особи держави розробили механізм вчинення злочину, який полягав у залякуванні громадян, притягненні значної кількості осіб до кримінальної відповідальності за участь у масових акціях та обранні підозрюваним найсуворішого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
З метою безперешкодної реалізації своїх злочинних намірів вищі посадові особи держави залучили до їх виконання підлеглих службових осіб правоохоронних органів, а також органи судової влади.
Зокрема, у січні 2014 року в місті Києві не встановленими слідством службовими особами із числа керівництва ІНФОРМАЦІЯ_2 була надана незаконна вказівка працівникам ІНФОРМАЦІЯ_2 , спецпідрозділу ПМОП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », військовослужбовцям внутрішніх військ та іншим, затримувати громадян, які можуть бути причетні до участі у масових мирних акціях протесту, примусово доставляти їх до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Слідчі районних управлінь ІНФОРМАЦІЯ_2 за невстановлених обставин отримали усну вказівку незаконно затримувати осіб, які могли брати або брали участь у мирних акціях протесту, складати протоколи про їх затримання, а також складати та вручати письмові повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України, після чого безпідставно ініціювати перед судом обрання завідомо невинним учасникам мирних акцій протесту запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Прокурори - процесуальні керівники за невстановлених обставин отримали вказівку складати та погоджувати складені слідчими завідомо безпідставні та необґрунтовані письмові повідомлення про підозру завідомо невинних затриманих осіб із числа учасників мирних акцій протесту у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України, ініціювати застосування до них виняткового запобіжного заходу - тримання під вартою.
Слідчі судді районних судів міста Києва, в свою чергу, за невстановлених обставин отримали злочинну вказівку обирати завідомо невинним затриманим учасникам мирних акцій протесту, за відсутності передбачених КПК України підстав, запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.
Такі дії правоохоронців і суддів, на думку організаторів, повинні були залякати інших учасників мирних акцій та спонукати їх відмовитися від участі в них.
Тоді ж, у січні-лютому 2014 року в місті Києві, невстановленими слідством особами доведено до відома слідчих і прокурорів, які брали участь у розслідуванні кримінальних проваджень цієї категорії, явно незаконну вказівку вищих посадових осіб держави про необхідність затримання і притягнення завідомо невинних учасників мирної громадської акції «Євромайдан» до кримінальної відповідальності та подальшого обрання їм запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
При цьому вказані службові особи розраховували одержати для себе вигоду у вигляді подальшого сприяння з боку керівництва у кар'єрному рості, яке могло відбутися після успішного виконання злочинного завдання на ґрунті сформованого вищим керівництвом враження про них як про сумлінних працівників та прихильників існуючої на той час влади.
18.02.2014 Головним слідчим управлінням ГУ МВС України в м. Києві розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12014100000000367 за фактом організації невідомими особами по АДРЕСА_1 масових заворушень, що супроводжувалися погромами, підпалами, знищенням майна та призвели до інших тяжких наслідків, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України.
Першим заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 - начальником слідчого управління ОСОБА_6 18.02.2014 у вказаному провадженні створено слідчу групу до якої включено слідчих ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також слідчих районних управлінь міліції міста Києва.
18.02.2014 о 22 год. 10 хв., лейтенантом конвойної служби ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 до ІНФОРМАЦІЯ_6 , який розташований в АДРЕСА_2 , доставлено 16 осіб, як таких, що можуть бути причетними до масових заворушень, які відбувалися на вул. М. Грушевського та Інституцькій в центрі м. Києва 18.02.2014.
В подальшому, оперативним черговим чергової частини ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 , на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 складено рапорт про те, що 18.02.2014 о 22 год. 00 хв. лейтенантом конвойної служби ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 для подальшого розбору з вулиць Інституцька та Грушевського м. Києва доставлено ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , які були затримані за ніби-то активну участь у масових заворушеннях в центрі м. Києва.
Проведення досудового розслідування відносно зазначених затриманих осіб за вказаним фактом здійснювалось слідчими ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 та іншими.
Ознайомившись із рапортом оперативного чергового чергової частини ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 , який мав суперечливий зміст, з якого не вбачалося вчинення затриманими особами будь-якого злочину, протоколом огляду місця події - особистих речей затриманих, серед яких заборонених предметів, які б підпадали під визначення зброї, не виявлено, не зважаючи на те, що жодних доказів, які б підтверджували їхню участь у вчиненні злочину, пов'язаного із масовими заворушеннями у місті Києві, у матеріалах провадження не було, слідчі ІНФОРМАЦІЯ_6 виконуючи явно незаконні вказівки керівництва правоохоронних органів щодо протидії учасникам мирної громадської акції « ІНФОРМАЦІЯ_8 », будучи службовими особами - працівниками правоохоронного органу, які наділені повноваженнями слідчого, вирішили незаконно, в порядку ст. 208 КПК України, затримати ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 та ОСОБА_18 в рамках кримінального провадження №12014100000000367 за фактом вчинення масових заворушень у м. Києві за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України, створивши в такий спосіб штучні докази причетності останніх до вчинення масових заворушень з метою подальшого їх використання для незаконного притягнення до кримінальної відповідальності та обрання незаконно затриманим особам запобіжного заходу - тримання під вартою.
18-19.02.2014 вказаним затриманим особам безпідставно оголошено підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України та застосовано Дніпровським районним судом м. Києва винятковий запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На даний час, у ході досудового розслідування виникла необхідність у підтвердженні факту місцеперебування та встановлення абонентських з'єднань керівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , за конкретними адресами в певний період протягом 2013-2014 років за даними трафіків з'єднань абонентських номерів їхніх мобільних телефонів.
На даний час, у ході досудового розслідування виникла необхідність у підтвердженні факту місцеперебування та встановлення абонентських з'єднань начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 за конкретним адресом в певний період протягом 2013-2014 років за даними трафіків з'єднань абонентських номерів його мобільних телефонів.
При цьому встановлено, що посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 на той час займав ОСОБА_35 , який користувався абонентським номером НОМЕР_1 .
Саме під час тимчасового доступу до даної інформації можливо встановити відомості, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для встановлення обставин при яких вчинено злочин та осіб, які його скоїли. Отримана інформація може бути використана як доказ у кримінальному провадженні.
Без проведення вищевказаних дій, відомості про вчинене кримінальне правопорушення неможливо отримати в інший спосіб, просив задовольнити клопотання.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав за обставин, викладених у ньому.
Суд вважає можливим розглянути клопотання у відсутності представника відповідно до вимог ст. 163 КПК України.
Суд, вислухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали кримінального провадження, клопотання слідчого, дійшов висновку, що клопотання є доведеним, а тому підлягає задоволенню.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що є достатні підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до документів ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 161,162,163,164, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати прокурору Житомирської місцевої прокуратури ОСОБА_36 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (юридична адреса: АДРЕСА_3 ) про абонентський номер начальника СВ Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві займав ОСОБА_35 , який користувався абонентським номером НОМЕР_1 за період з 01.01.2014 по 28.02.2014, щодо дати, часу і тривалості вхідних та вихідних телефонних з'єднань, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій та їх адресу, а також адресу місцеперебування абонентів зазначених абонентських номерів в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання із зазначенням типу з'єднання, ідентифікатора (IMEI та IMSI), змісту вхідних та вихідних SMS, MMS повідомлень, інформації про GPRS-трафік, з урахуванням нульових дзвінків абонентів за вказані періоди включно та вилученні даної інформації у друкованому та електронному вигляді.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді не підлягає апеляційному оскарженню.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Слідчий суддя