Ковпаківський районний суд м.Суми
м. Суми, вул. Першотравнева, 12, 40009, (0542) 61-11-63
справа № 1806/2-А-436/11
24 січня 2011 року Ковпаківський районний суд м. Сум в особі судді Князєва В.Б., при секретарі Сема О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з адміністративним позовом та вимоги мотивує тим, що він належить до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії та має 3-у групу інвалідності, що настала внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі ст. 54 Закону розмір його пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Однак, розмір його пенсії не відповідав (та на сьогодні не відповідає) розміру, що визначений законодавством. В результаті, він недоотримав значну частину сум пенсії, на яку мав і має право.
В зв'язку із зазначеним 20.10.2010 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, в якому отримує пенсію, з проханням провести перерахунок пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи», виплатити не отримані кошти. Однак, листом від 03.11.2010 р. у проведенні перерахунку пенсії та виплаті недоотриманих сум пенсії йому було відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить:
Визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (III групи інвалідності), згідно вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: основної пенсії з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - за період з 01.07.2009 по момент винесення судового рішення.
Зобов'язати Відповідача призначити (встановити) йому, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (III групи інвалідності), основну пенсію, в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком встановленої ч. 1 ст. 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-ХІІ.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. В запереченні проти позову зазначено, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до вимог спеціального закону. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії визначається Кабінетом Міністрів України. ПКМУ від 03.01.2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” встановлено, що розрахунок пенсії проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп. Це відповідає порядку обчислення пенсії, затвердженому ПКМУ № 523 від 30.05.1997 року. Просить в задоволенні вимог відмовити.
Суд, перевіривши та вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач належить до ліквідаторів аварії на ЧАЄС 1 категорії та є інвалідом 3-ї групи наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 7, 8, 9-10).
Відповідно до ст. 49 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), віднесеним до категорії 1 розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 3 групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 53 цього ж Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, державна та додаткової пенсії розраховуються виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, розмір якої відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розрахунок пенсій позивачу відповідачем проведено виходячи з розміру 19 грн 91 коп., встановленого постановою КМ України від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.” В даному нормативному акті Кабінетом Міністрів встановлено розмір сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, що на переконання суду не відповідає вимогам ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки законом передбачено право Кабінету Міністрів України встановлювати порядок обчислення пенсії, а не її розмір.
Оскільки зазначена постанова Кабінету Міністрів в частині розміру пенсії, що має виплачуватися позивачу суперечить вимогам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд відповідно до вимог ст. 9 ч. 4 КАС України вважає необхідним керуватися нормативним актом, що має вищу юридичну силу, а саме законом, а не постановою Кабінету Міністрів.
При розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 зазначеного Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення ч.3 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування зазначеного мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.
Також в судовому засіданні було встановлено, що 20.10.2010 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку розміру отримуваної ним пенсії, на що отримав відмову (а.с. 11, 12-13).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а тому необхідно:
Визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (III групи інвалідності), згідно вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: основної пенсії з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - за період з 01.07.2009 р.
Позовні вимоги позивача в частині зобов'язань відповідача на майбутнє провести перерахунок державної та додаткової пенсії як інваліду 3 групи відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік не відповідають змісту законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання.
При визначенні розміру відшкодування витрат на правову допомогу суд керується положеннями постанови КМУ № 590 від 27.04.2006 року, яка визначає граничні розміри компенсації витрат: 5% мінімальної заробітної плати за повний робочий день. Суд вважає розмір витрат на правову допомогу необґрунтовано завищеним, тому виходячи з квитанції про оплату послуг з правової допомоги, та довідки відшкодуванню підлягає сума 17 гривень 00 копійок (907 грн.* 5% : 8 годин * 3 години).
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь позивача з Державного бюджету України слід стягнути судові витрати - 17,00 грн. витрат на правову допомогу виходячи із заявленої зайнятості особи, що надавала правову допомогу, у три години.
Керуючись ст. ст. 17, 69-71, 86, 99-100, 158-163 КАС України, ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (III групи інвалідності), згідно вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: основної пенсії з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - за період з 01.07.2009 р.
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 17,00 грн. в рахунок відшкодування понесених по справі судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Сум.
В разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадку та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України, десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: В.Б. Князєв