Постанова від 07.02.2011 по справі 1806/2-а-441/11

Ковпаківський районний суд м.Суми

м. Суми, вул. Першотравнева, 12, 40009, (0542) 61-11-63

справа № 1806/2-а-441/11

ПОСТ?АНОВА

іменем України

07 лютого 2011 року Ковпаківський районний суд м. Сум в особі судді Князєва В.Б., при секретарі Гуріній А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся з адміністративним позовом та вимоги мотивує тим, що він з 2006 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми та отримує пенсію як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії та є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, тому відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, не може бути нижчим ніж вісім мінімальних пенсій за віком та згідно ст. 67 Закону України про внесення змін до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру встановленої Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік мінімальної пенсії за віком на момент виплати, тому позивач вважає, що розмір його пенсії повинен складати 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю. Інвалідам 2 групи у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, тому йому також повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач в порушення вказаних вимог керується Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 р., де розрахункова величина мінімального розміру пенсії за віком визначена в розмірі 19,91 грн., що є неправильним і грубим порушенням законодавства України. У 2010 році позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсій, однак отримав відмову. Позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми провести перерахунок та виплату: державної пенсії, як інваліду 2 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії, як інваліду 2 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2007 р.

Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми з позовними вимогами не погодилися та в своїх запереченнях зазначили, що пенсія позивачеві призначена не за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а за іншим спеціальним законом, а саме - за Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому вимога позивача про те, що базова мінімальна пенсія за віком при нарахуванні пенсії на підставі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна призначатися згідно із Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про Державний бюджет України» на відповідний рік суперечить законодавству. Вважають, що вимоги позивача безпідставні та просять суд відмовити в їх задоволенні.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, враховуючи наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи 1-ї категорії і має право на пільги, встановлені законодавством України для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується фотокопіями довідки МСЕК та посвідчення серія А № 032040 (а. с. 12, 14).

Позивач отримує пенсію, призначену йому відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Порядок обчислення пенсії позивачеві визначений Управлінням Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 р., де розрахункова величина мінімального розміру пенсії за віком визначена в розмірі 19,91 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач є інвалідом 2 групи і йому була призначена відповідна пенсія по інвалідності, що настала внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи, є особою, яка віднесена до першої категорії, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Наведене підтверджено відповідними документами (а. с. 12-14) та сторонами не заперечується та визнається відповідачем (а. с. 22-25).

Пенсія позивачеві виплачувалася виходячи з того, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 р. встановлено, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провадиться, виходячи з розміру 19,91 грн., що визнається сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку зі втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).

Відповідно до ст. 54 вищезазначеного Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України.

У ст. 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (після внесення змін Законом України № 3108-І/ від 17.11.05 р. - відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно до ст. 50 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

- інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Разом з цим розмір основної і додаткової пенсії нараховані та сплачені позивачеві у меншому розмірі, ніж передбачено ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, з 01.01.07 р. основний розмір пенсії, передбачений ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» не міг бути менший восьми мінімальних пенсій за віком, тобто з 01.01.07 р. - 3040 грн., 01.04.07 р. - 3248 грн., з 01.10.07 р. - 3288 грн. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

З 01.01.07 р. додатковий розмір пенсії передбачений ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» не міг бути менший 75% мінімальної пенсії за віком, тобто з 01.01.07 р. -285,0 грн., 01.04.07 р. - 304,5 грн., з 01.10.07 р. - 308,25 грн.

У період з 01.01.08 р. по 22.05.08 р. відповідач нараховував і виплачував пенсію позивачеві відповідно ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції зі змінами, внесеними підпунктами 12 і 15 п. 28 розділу II Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Так, з 01.01.08 р. основний розмір пенсії позивача перевищував 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 940 грн., з 01.04.08 р. - 962 грн. Розмір додаткової пенсії позивача дорівнював 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і становив з 01.01.08 р. - 94,0 грн., з 01.04.08 р. - 96,2 грн.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 р. від 22.05.08 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, п. 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, пп. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення підпунктів 12 і 15 п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Вказане Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.

Таким чином, відповідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. та приписів ч. 2 ст. 152 Конституції відповідач з 22.05.08 р. повинний був діяти у відповідності з приписами ст. 50 та ст. 54 Закону Україні «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» до змін, внесених підпунктами 12 і 15 п. 28 розділу II Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змів до деяких законодавчих актів України». Так, з 22.05.08 р. основний розмір пенсії позивача повинний становити не менше 3848,0 грн., з 01.07.08 р. -3856,0 грн., з 01.10.08 р. - 3984,0 грн.,; 01.11.09 р. - 4584,0 грн. Додаткова пенсія повинна становити з 22.05.08 р. не менше 360,75 грн., з 01.07.08 р. - 361,5 грн., з 01.10.08 р. - 373,5 грн., з 01.11.09 р. - 429,75 грн.

Однак відповідач діяв в супереч зазначеного, нараховуючи і виплачуючи позивачеві основну пенсію менше восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції зі змінами, внесеними пп. 12 п. 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

З огляду на викладене суд вважає, що відповідач діяв з порушенням зазначених положень Закону та прав позивача у період 01.01.07 р. по 31.12.07 р. і з 22.05.08 р. по день постановлення рішення по цій справі.

Оскільки обов'язок по нарахуванню та сплаті пенсії покладається на органи Пенсійного фонду України, то суд вважає необхідним забезпечити захист прав позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме: необхідно визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Ковпаківському районі м. Суми щодо не нарахування та недоплати позивачеві, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 1 категорії, інваліду ІІ групи, державної та додаткової щомісячноїпенсії відповідно до ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми здійснити перерахунок та виплату державної пенсії позивача, як інваліду ІІ групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком згідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік, починаючи з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. та з 01.01.2009 р.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми здійснити перерахунок додаткової пенсії позивача, як інваліду ІІ групи, за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік, починаючи з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. та з 01.01.2009 р.

В іншій частині позовних вимог слід відмовити за безпідставністю вимог.

Керуючись ст. ст. 17, 69-71,79, 86, 99-100, 158-163 КАС України, ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року, суд, -

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (II групи інвалідності), згідно вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: основної пенсії з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. та з 01.01.2009 р. з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Сум. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.Б. Князєв