ун. № 759/10455/16-а
пр. № 2-а/759/252/16
09 вересня 2016 року Святошиський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Чалої А.П.,
при секретарі - Котляр Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Правобережного об*єднаного Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві
про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити дії щодо перерахунку
щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, -
ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Правобережного об*єднаного Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві та просила визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку розміру її щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов*язати Правобережне об*єднане Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві зробити перерахунок та виплату її щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки №91/04 від 30.06.2016р. про заробітну плату працюючого судді Апеляційного суду м.Києва у розмірі 90% посадового окладу та 80% надбавки за вислугу років за період з 01.09.2015р. до 01.05.2016р. і відповідно до довідки №90/04 від 30.06.2016р. за період з 01.05.2016р. до 08.06.2016р. у тому ж розмірі, обгрунтовуючи адміністративний позов наступним.
З 18.12.2002р. вона, ОСОБА_1, є суддею у відставці Апеляційного суду м.Києва, має стаж роботи 37 років і 4 місяці, перебуває на пенсійному обліку в Правобережному об*єднаному Управленні Пенсійного фонду України в м.Києві, де отримує щомісячне грошове утримання судді у відставці. У відповідності до стажу роботи та вислуги років їй при виході у відставку було призначене щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до вимог ст.43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992р., чинного на час виходу у відставку. Пунктом 1 постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію вказаного вище Закону було визначено, що у разі зміни розміру заробітної плати працюючого судді, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється, виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді. Такий перерахунок здійснювався Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі м.Києва, правонаступником якого на даний час є Правобережне об*єднане Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві. 07.07.2010р. був прийнятий Закон України «Про судоустрій і статус суддів», який набрав чинності з 03.08.2010р. і в який в подальшому вносились зміни, в тому числі й щодо розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Відповідно до ст.129 цього Закону, суддівська винагорода (заробітна плата) складається із посадового окладу та доплат за вислугу років. Статтею 138 цього ж Закону встановлено, що судді, який вийшов у відставку при наявності необхідного стажу роботи і віку, виплачується пенсія на умовах, передбачених ст.37 Закону України «Про державну службу» або за його вибором - щомісячне довічне грошове утримання. Розмір її щомісячного довічного грошового утримання із врахуванням стажу роботи 37 років 4 місяці становить 90% заробітної плати працюючого судді Апеляційного суду м.Києва і 80% надбавки за вислугу років. Згідно довідок Апеляційного суду м.Києва №90/04 і №91/04 від 30.06.2016р. заробітна плата працюючого судді цього суду була підвищена з 01.09.2015р. і з 01.05.2016р. Враховуючи наведене, позивачка вважає, що має право на перерахунок призначеного щомісячного грошового утримання, у зв*язку із чим 01.07.2016р. вона звернулась до відповідача із відповідною заявою, на яку 08.07.2016р. вона отримала відповідь, де відповідач вказує, що перерахунок буде здійснено лише з 08.06.2016р., тобто з дня визнання Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України «деяких положень ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Позивачка вважає, що така відмова є безпідставною, оскільки право судді у відставці на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання гарантовано Конституцією України (ч.1 ст.55, ч.1 ст.126), ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р., ч.2 ст.141 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015р. та неодноразово підтверджувалось рішеннями Конституційного Суду України про неконституційність правових актів, в тому числі й Законів, якими звужувались гарантії незалежності суддів. Такі положення вказаних вище Законів про право судді у відставці на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у встановленому законом порядку не скасовувались, не конституційними не визнавались. Також, рішенням Конституційного Суду України від 08.06.2016р. №4-рn/2016 положення частини 3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII визнано таким, що не відповідає Конституції України. При цьому, пунктом 4 зазначеного Рішення встановлено порядок його виконання, зокрема: ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню, як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним судом цього рішення. Натомість, застосуванню підлягає ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, тобто, в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015р. Отже, позивачка вважає, що отримавши її заяву про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідач мав зробити такий перерахунок саме у відповідності до ч.3 ст.141 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015р., але, відповідач вчинив стосовно неї протиправні дії, не здійснивши перерахунок. Просила задовольнити адміністративний позов на підставі ч.3 ст.141 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015р., ст.ст. 19, 72, 104, 105, 106, 107 КАС України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з*явилась, про день і час розгляду справи повідомлялась належним чином, направила суду заяву, в якій вказувала про те, що позов підтримує і просить розглядати справу у її відсутності (а.с. 18-21).
Суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності позивачки на підставі матеріалів, що є в справі.
Представник відповідача проти позову заперечувала, посилаючись на його необґрунтованість і безпідставність, законність дій відповідача, а також пояснила про те, що Правобережне об*єднане Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві не заперечує провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивачки з 08.06.2016р., тобто з дня визнання Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України «деяких положень ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Представник відповідача вважала, що до 08.06.2016р. законних підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання не було, так як відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, у разі не прийняття до 01.01.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.01.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника народного депутата України. Тобто, з 01.06.2015р. пенсії/щомісячне довічне грошове утримання в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», не призначалися, а раніше призначені пенсії не перераховувалися. 08.06.2016р. Конституційним Судом України ухвалено Рішення №4-рn/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) деяких положень ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, яким положення ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII визнано таким, що не відповідає Конституції України. У відповідності до вказаного вище Рішення Конституційного Суду України Правобережним об*єднаним Управленням Пенсійного фонду України в м.Києві та підставі наявних в пенсійній справі позивачки документів здійснено перерахунок її щомісячного довічного грошового утримання. Оскільки згідно ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, представник відповідача вважала, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивачці підлягає лише з дня винесення Конституційним Судом України вказаного вище рішення і навпаки, в період часу, за який позивачка просить здійснити їй перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, а саме: з 01.09.2015р. по 01.05.2016р. і з 01.05.2016р. по 08.06.2016р., вже діяв Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, відповідно до якого пенсії/щомісячне довічне грошове утримання в порядку та на умовах передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», не призначалися, а раніше призначені пенсії не перераховувалися. Враховуючи наведене просила у задоволенні позову відмовити, а також врахувати пропуск, на її думку, позивачкою строку звернення до адміністративного суду, передбаченого ст.99 КАС України і застосувати наслідки пропуску встановленого процесуальним законом строку згідно ст.100 КАС України.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши правові позиції позивачки і відповідача, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно частини 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення…
У відповідності до частини 2 цієї ж процесуальної норми, в адміністративних справах про протиправність рішень дій, чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.12.2002р. є суддею у відставці Апеляційного суду м.Києва (а.с. 8 - копія посвідчення), має стаж роботи 37 років і 4 місяці, перебуває на пенсійному обліку в Правобережному об*єднаному Управленні Пенсійного фонду України в м.Києві, де отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
ОСОБА_1 має інвалідність ІІ групи за загальним захворюванням (а.с. 9-10 - копія довідки МСЕК).
Такі обставини справи відповідачем не заперечувались.
01.07.2016р. позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її щомісячного довічного грошового утримання у відповідності до довідок Апеляційного суду м.Києва №90/04 і №91/04 від 30.06.2016р. про підвищення заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді цього суду з 01.09.2015р. і з 01.05.2016р. (а.с. 6, 7 - копії довідок).
08.07.2016р. позивачка отримала відповідь на заяву від 01.07.2016р., де відповідач вказував, що перерахунок буде здійснено лише з 08.06.2016р., тобто з дня визнання Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України «деяких положень ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (а.с. 5 - копія листа).
Задовольняючи позов, суд виходив з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є суддею у відставці і щомісячне довічне грошове утримання призначено їй відповідно до правил ст.43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992р., що був чинний на час виходу позивачки у відставку.
Умови та порядок пенсійного забезпечення суддів регулюється спеціальним законодавством, зокрема Законом України «Про статус суддів» з наступними змінами і доповненнями.
Стаття 19 Конституції України говорить про те, що державні органи влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Однією із конституційних гарантій забезпечення незалежності суддів є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, зокрема для суддів у відставці - щомісячного довічного грошового утримання.
В ст.22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічне положення закріплено в ч.6 ст.47 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010р. про те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді.
Відповідно до ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010р. №2453-VI в редакції, що діяла до внесених змін Законом України від 08.07.2011р. №3668-VI, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
При цьому, частиною 4 зазначеної вище статті передбачено, що у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання, з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Внесеними Законом України від 08.07.2011р. №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що набрав чинності з 01.10.2011р. (надалі - Закон №3668-VI), у частину 3 статті 138 Закону №2453-VІ змінами було передбачено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді в розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов*язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.
У внесених Законом №3668-VI в частину 5 ст.138 Закону №2453-VІ змінах визначено, що виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування». Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного Фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Однак, Конституційний Суд України рішенням від 03.06.2013р. №3-рп/2013 частину 3, перше, друге, третє речення частини 5 статті 138 Закону №2453-VI у редакції Закону №3668-VI визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
У цьому рішенні Конституційний Суд України вказав на те, що Законом №3668-VI змінено визначений Законом №2453-VI порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання, внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів. Залишивши незмінним зміст права на щомісячне довічне грошове утримання суддів, Закон №3668-VI звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання, його максимальний розмір та обмеження у здійсненні перерахунків щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, а також скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, його індексацію, застосування положень частин другої, третьої статті 42 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-IV «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» щодо проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та інших передбачених законодавством перерахунків, чим знизив досягнутий рівень гарантій незалежності суддів, що не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів.
Ухвалюючи зазначене рішення, Конституційний Суд України врахував попередні позиції стосовно гарантій незалежності суддів, викладені ним у рішеннях від 20.03.2002р. №5-рп/2002, від 01.12.2004р. №19-рп/2004, від 11.10.2005р. №8-рп/2005, від 18.06.2007р. №4-рп/2007, від 22.05.2008р. №10-рп/2008, які полягають у тому, що визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід*ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості. Щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу. Конституційний принцип незалежності суддів означає, у тому числі конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.
Отже, конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді (суддівська винагорода), як під час здійснення ним своїх повноважень, так і в майбутньому, у зв*язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці ( щомісячне довічне грошове утримання ). Статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів, і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.
У постанові Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 24.03.2015р. в аналогічній адміністративній справі зазначено, що з моменту ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 03.06.2013р. №3-рп/2013 підлягає застосуванню частина 3 статті 138 Закону №2453-VI в редакції до змін, внесених Законом №3668-VI: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання».
Також, аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 09.06.2015р. у справі №21-472а15.
Згідно ч.2 ст.161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов*язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Також, викладене вище відповідає положенням Європейської хартії про закон «Про статус суддів» від 10.07.1998р., за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов*язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).
У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов*язки від 17.11.2010р. №(2010)12 зазначено: «оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов*язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв*язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці» (пункт 54).
Крім того, положення ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. №2453-VI, як до змін, так і після них, не тільки не встановлюють заборони перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а навпаки ставлять у залежність його розмір від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Підсумовуючи викладене, можливо зробити висновок про те, що положення ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодачих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р., звужує зміст та обсяг гарантій незалежності судді, а тому суперечить частині 1 ст.55, частині 1 ст.126 Конституції України, тобто, є неконституційною.
Крім цього, з приводу того, який саме закон повинен застосовуватися при перерахунку спеціальних пенсій/довічного грошового утримання (чинний або той, що діяв на час призначення пенсії/довічного грошового утримання) Верховний Суд України зробив свій правовий висновок, який викладений в постанові №21-445а13 від 17.12.2013р.
Зокрема, колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії… Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, вирішуючи питання про застосування закону в часі колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного Суду України виходила із того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013р. №21-348а13.
При вирішенні даної справи, суддя виходять із того, що рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення при розгляді судами спорів та є обов*язковим до його виконання, а правові позиції Верховного Суду України є обов*язковими для врахування судами інших судових інстанцій і при незгоді суду із ними, така незгода повинна бути мотивованою.
Отже, суд вважає, що позивачка має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, оскільки позивачка є суддею у відставці, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на основні елементи соціального захисту.
Більш того, згідно з пунктами 3 і 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011, пунктами 2.1 і 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008р. №5-5), серед основних завдань і функцій Пенсійного фонду України та його органів на місцях є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.
Додатком №2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. №3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначаються відомості про заробітну плату судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
А тому відповідач протиправно відмовив позивачці у перерахунку щомісячного грошового утримання і така відмова не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі.
Також, суд вважає за необхідне вказати про те, що не встановлення на даний час Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій, не може бути правовою підставою для відмови у захисті права особи, в даному випадку позивачки, і задоволенні позову, з оглядну на наступне.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до частини першої ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом*якшують або скасовують відповідальність особи.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014р. зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов*язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо не прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивачки на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов*язань.
Оцінюючи зібрані по справі докази у їх сукупності та співставленні, аналізуючи спірні правовідносини з врахуванням правових позицій обох сторін, враховуючи правові позиції Верховного Суду України і рішення Конституційного Суду України, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачці провести перерахунок призначеного раніше щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді відповідно до довідки №91/04 від 30.06.2016р. про заробітну плату працюючого судді Апеляційного суду м.Києва у розмірі 90% посадового окладу та 80% надбавки за вислугу років за період з 01.09.2015р. до 01.05.2016р. і відповідно до довідки №90/04 від 30.06.2016р. за період з 01.05.2016р. до 08.06.2016р. у тому ж розмірі, а також відповідно до законодавства, що діяло на час призначення їй щомісячного довічного грошового утримання, обґрунтованість позову і необхідність його задоволення.
Щодо строків звернення до адміністративного суду.
Так, згідно частини 2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В спірному випадку, ОСОБА_1 про порушення своїх пенсійних прав дізналася з листа відповідача від 08.07.2016р. про відмову у перерахунку її щомісячного грошового утримання судді у відставці, а з даним адміністративним позовом звернулась до суду 28.07.2016р., тобто в межах шестимісячного строку, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України.
Керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 22, 46, 126 Конституції України, Законом України «Про статус суддів» і Законом України «Про судоустрій і статус суддів» у відповідних редакціях, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. і його Перехідними положеннями, рішеннями Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 03.06.2013р. і №4-рп/2016 (справа №1-8/2016) від 08.06.2016р., правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах №21-445а13 від 17.12.2013р. і №21-348а13 від 10.12.2013р., ст.ст. 2, 7-12, 69-71, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Правобережного об*єднаного Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки №91/04 від 30.06.2016р. про заробітну плату працюючого судді Апеляційного суду м.Києва у розмірі 90% посадового окладу та 80% надбавки за вислугу років за період з 01.09.2015р. до 01.05.2016р. і відповідно до довідки №90/04 від 30.06.2016р. за період з 01.05.2016р. до 08.06.2016р. у тому ж розмірі - протиправними.
Зобов*язати Правобережне об*єднане Управлення Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки №91/04 від 30.06.2016р. про заробітну плату працюючого судді Апеляційного суду м.Києва у розмірі 90% посадового окладу та 80% надбавки за вислугу років за період з 01.09.2015р. до 01.05.2016р. і відповідно до довідки №90/04 від 30.06.2016р. за період з 01.05.2016р. до 08.06.2016р. у тому ж розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови суду.
Суддя: