"06" вересня 2016 р. м. Київ К/800/68348/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Мороза В.Ф.
Суддів: Голяшкіна О.В.
Горбатюка С.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2014 року у справі за позовом Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" до Державної інспекції України з контролю за цінами, третя особа - виконавчий комітет Одеської міської ради, про визнання протиправними та скасування припису і рішення,
Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" звернулося із позовом про визнання протиправним та скасування припису № 43 від 04.04.2014 року та визнання протиправним і скасування рішення № 63 від 11.04.2014 року.
Позов мотивовано тим, що оскаржувані припис та рішення є необґрунтованими, оскільки КП «ЖКС «Фонтанський» не володіє повноваженнями щодо затвердження тарифів та самостійно не може змінити розмір пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, затверджений рішенням ВК Одеської міськради. Таким чином, КП «ЖКС «Фонтанський» повинно було використовувати у своїй діяльності встановлений уповноваженим органом місцевого самоврядування розмір пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення яким позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано припис №43 від 04 квітня 2014 року та рішення №63 від 11 квітня 2014 року Державної інспекції з контролю за цінами.
Не погоджуючись з прийнятими судами рішеннями відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи та переглядаючи справу в межах доводів касаційної скарги, судова колегія вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що
у період з 24.03.2014 року по 04.04.2014 року Державною інспекцією з контролю за цінами України проведена позапланова перевірка КП «ЖКС «Фонтанський» з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складено акт №122 від 04.04.2014 року.
Вказаною перевіркою встановлено, що в порушення вимог п. 4 встановленого додатком №5 до Правил благоустрою території м. Одеси, затверджених рішенням Одеської міськради від 23.12.2011 №1631 -VІ «Про затвердження Правил благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції» КП «ЖКС «Фонтанський» при розрахунку розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою по КП «ЖКС «Фонтанський» на 2013 рік, застосовано рентабельність в розмірі 25%, замість встановленого граничного рівня - 10%, внаслідок чого розмір пайової участі склав 5 грн. замість економічно обґрунтованого - 4,40 грн. (з ПДВ) за 1 кв.м. площі гаража на місяць.
Таким чином, за 2013 рік і січень-лютий 2014 року КП «ЖКС «Фонтанський» нараховано в якості пайової участі власникам (користувачам, орендарям) 2 074 255,90 грн., отримано - 1 661 476,20 грн., у тому числі, за період з 01.03.2013 року по 01.03.2014 року загальний обсяг коштів, який отриманий КП «ЖКС «Фонтанський» в якості пайової участі в розмірі 5 грн. (з ПДВ) за 1 кв.м площі гаража на місяць від власників (користувачів, орендарів) гаражів, склав 1 404 089,94 грн., замість суми 1 235 599,15 грн., розрахованої виходячи з економічно обґрунтованого розміру пайової участі 4,40 грн. (з ПДВ) за 1 кв.м площі гаража на місяць, тобто, позивачем від власників (користувачів, орендарів) гаражів отримана необґрунтована виручка у сумі 168 490,79 грн.
Також, в акті зазначено, що підлягають поверненню власникам (користувачам, орендарям) кошти у сумі 204 910,05 грн.
Крім того, до вказаного акту відповідачем складено розрахунок необґрунтовано одержаної виручки за період з 01.03.2013 року по 01.03.2014 року КП «ЖКС «Фонтанський» від власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою, який також підписаний директором та головним бухгалтером КП «ЖКС «Фонтанський».
На підставі акта перевірки відповідачем складено припис від №43 від 04 квітня 2014 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким, за порушення КП «ЖКС «Фонтанський» порядку формування, встановлення і застосування розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою, на підставі п.7 ч.1 ст.18 Закону України «Про ціни та ціноутворення», ч.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», вимагається в місячний термін від КП «ЖКС «Фонтанський» усунути порушення порядку формування розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою, а саме: здійснити розрахунок економічно обґрунтованого розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів відповідно до Порядку визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торгівельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торгової мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та парковій зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків, встановленого додатком №5 до Правил благоустрою міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI «Про затвердження Правил благоустрої території міста Одеси (текстової частини) в новій редакції»; звернутись до ВК Одеської міськради для встановлення в установленому порядку розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкту благоустрою. Водночас, зазначено про зобов'язання КП «ЖКС «Фонтанський» повернути неправомірно нараховану власникам гаражів плату.
На підставі п.6 ч.1 ст. 18, ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», ч.9 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Інспекцією прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №63 від 11.04.2014 року, яким вирішено вилучити у КП «ЖКС «Фонтанський» в доход державного бюджету суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 168 490,79 грн. та зобов'язано КП «ЖКС «Фонтанський» повернути власникам гаражів суму необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 168 490,79 грн.
Позивач, не погоджуючись рішеннями прийнятими відповідачем за наслідками проведеної перевірки, звернувся з позовом до суду про визнання їх протиправними.
Суд апеляційної інстанції, задовольняючи позов щодо визнання протиправним та скасування припису № 43 від 04.04.2014 року та визнання протиправним і скасування рішення № 63 від 11.04.2014 року, помилково вказав як на підставу для цього на те, що позивачем обґрунтовано застосовано розмір пайової участі встановлений рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 13 грудня 2013 року №433, тоді як «Правила благоустрою території міста Одеси» (п.4 Додатку №5) застосуванню не підлягають.
Відповідно частини 1 статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила благоустрою території населеного пункту включають порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою, вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій та інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
При цьому, виходячи зі змісту пункту 15 частини 1 статті 26 та частини 9 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рішення прийняті виконавчим комітетом мають відповідати рішенням міської ради, Конституції та законам України, в разі їх невідповідності такі рішення скасовуються міською радою.
В той же час суд першої інстанції, оцінивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки позивачем порушено п. 4 Порядку, встановленого додатком №5 до Правил благоустрою міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI «Про затвердження Правил благоустрої території міста Одеси (текстової частини) в новій редакції», який обов'язково повинен застосовуватися позивачем при визначенні прибутку від пайової участі, то Інспекцією обґрунтовано винесені оскаржувані припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін №43 від 04.04.2014 року та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №63 від 11.04.2014 року.
Крім того, суд першої інстанції зазначив, що рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 13 грудня 2013 року №433, на яке послався позивач в частині правильності визначення ним розміру пайової участі, скасовано рішенням Одеської міської ради від 27 лютого 2014 року №55.
За викладеного судова колегія вбачає підстави для задоволення касаційної скарги, скасування на підставі статті 226 КАС України рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, яке було скасоване помилково.
Керуючись статтями 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами задовольнити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2014 року скасувати та залишити в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В.Ф. Мороз
О.В. Голяшкін
С.А. Горбатюк