Рішення від 06.09.2016 по справі 922/2342/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" вересня 2016 р.Справа № 922/2342/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Суслової В.В.

при секретарі судового засідання Каюков Ю.В.

розглянувши справу

за позовом Керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, м. Первомайський в інтересах держави в особі 1. Харківської обласної державної адміністрації м. Харків 2. Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, с. Катеринівка;

до 1. Сахновщинської районної державної адміністрації, смт. Сахновщина , 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство", с. Олександрівка

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

за участю представників сторін:

прокурор - Алекаєв Ю.В., посвідчення № 042342 від 29.03.2016 року;

1-й позивач (ХОДА) - ОСОБА_1, довіреність № 01-53/9619 від 30.12.2015 року;

2-й позивач (КСР) - не з'явився,

1-й відповідач - не з'явився,

2-й відповідач - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, м. Первомайський в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації м. Харків та Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, с. Катеринівка звернувся з позовом до відповідачів - Сахновщинської районної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство" , в якому просить суд внести зміни до договору оренди землі №6 від 18.12.2006, укладеного між Сахновщинською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрівське рибне господарство» про надання в довгострокове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення за рахунок земель водного фонду зі ставком на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, загальною площею 1,9882 гектарів землі, зареєстрованого у Сахновщинському районному відділенні Харківської регіональної філії Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.12.2006 за № 040670200006, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції:" 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі З % від нормативної грошової оцінки землі". Судові витрати прокурор просить суд покласти на відповідача.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.07.2016 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 23.08.2016 року о 10:30 годині.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 23 серпня 2016 року розгляд справи відкладено на 30.08.2016 року об 11:15 год.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.08.2016 року розгляд справи було відкладено на 06.09.2016 року об 12:30 год.

В судове засідання, призначене на 06.09.2016 року, з'явився представник прокуратури, позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити, в обґрунтування позивних вимог посилався на положення підпункту 288.5.1. та 288.5.2. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, за якими розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, таким чином, прокурор просить внести зміни до договору оренди землі від 18.12.2006 року з огляду зміни на законодавчому рівні мінімального розміру орендної плати за землю.

В судовому засіданні 06.09.2016 року представник Харківської обласної державної адміністрації позов курівника Первомайської місцевої прокуратури підтримав та просив суд задовольнити його.

Представник 2-го позивача (Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області) в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник 1-го відповідача - Сахновщинської РДА, в призначене судове засідання не з'явився, вимог ухвал суду не виконав, причини неявки суду не відомі, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.

Представник другого відповідача правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Ухвала суду про порушення провадження у справі повернута без вручення адресатові з позначкою поштового відділення "адресата не знайдено".

Судом перевірено адресу 2-го відповідача, згідно ОСОБА_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який відображається на веб-сайті даного Єдиного державного реєстру (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), станом на час розгляду справи, місцезнаходження ТОВ "Олександрівське рибне господарство" - 64552 с. Олександрівка, Сахновщинський район, Харківська обл., та саме на цю адресу судом надсилались процесуальні документи, а позивачем позовна заява.

Відповідно до вимог частин 1, 3 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як визначено у п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, вислухавши пояснення представника прокуратури та 1-го позивача, судом встановлено наступне.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації №233 від 20.06.2006 року затверджено проект відведення та одночасно надано в оренду ТОВ «Олександрівське рибне господарство» строком на 49 років земельну ділянку із земель водного фонду на території Катеринівської та Дубовогрядської сільської ради Сахновщинського району Харківської області для рибогосподарських потреб загальною площею 126,4565 га, в тому числі: водне дзеркало - 33,7518 га, гребля - 1,11822 га, прибережна захисна смуга-91,5225 га. (а.с.24).

На підставі вказаного розпорядження між Сахновщинською районною державною адміністрацією та ТОВ «Олександрівське рибне господарство» укладено дев'ять договорів оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення за рахунок земель водного фонду зі ставком на території Катеринівської та Дубовогрядської сільських рад Сахновщинського району для рибогосподарських потреб.

18.12.2006 року між Сахновщинською районною державною адміністрацією та ТОВ «Олександрівське рибне господарство» укладено договір оренди земельної ділянки №6 терміном на 49 років, відповідно до умов якого ТОВ «Олександрівське рибне господарство» було надано в довгострокове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення за рахунок земель водного фонду зі ставком на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, загальною площею 1,9882 гектарів землі (а.с.25).

Вказаний договір оренди зареєстровано у Сахновщинському районному відділенні Харківської регіональної філії Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.12.2006 за № 040670200006.

Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 17,39 грн., а пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 5795,76 грн.

Згідно до п. 10. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Пунктом 11 Договору передбачено, що орендна плата вноситься у строк щомісячно до 25 числа місяця, кінцевий розрахунок - до 15 листопада кожного року.

Відповідно до п.13. Договору розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки зокрема зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

27.03.2014 року Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII були внесені зміни до підпункту 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України і встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Прокурор у позові зазначає, згідно діючого договору оренди землі, укладеного між Сахновщинською районною державною адміністрацію Харківської області та ТОВ "Олександрівська рибне господарство", ставка орендної плати складає 0,03%, тобто істотно занижена, оскільки повинна становити не менше 3%.

Згідно інформації від 15.06.2016 року за № 01-24/906, наданою Сахновщинською державною адміністрацією Харківської області, ТОВ "Олександівське рибне господарство" до Сахновщинської державною адміністрацією Харківської області з приводу перегляду розміру орендної плати не зверталось, а сама районна державна адміністрація питання збільшення розміру орендної плати не ініціювала.

У зв'язку з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року за № 5245-VI, з 01.01.2013 року землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.

Так, згідно ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою та восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за його межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Таким чином, відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України та ст. 51 Водного кодексу України наразі розпорядником земель водного фонду та водних об'єктів є Харківська обласна державна адміністрація.

В той же час, органом державної виконавчої влади, до цього часу не вжито заходів щодо усунення порушень вимог законодавства, на яких грунтується позовна заява, в частині ініціювання питання щодо приведення умов договору у відповідність вимогам Податкового кодексу України, в частині розміру орендної плати.

Підставою для представництва прокуратури в суді є порушення інтересів держави, оскільки у зв'язку із несплатою орендарем орендної плати, встановленої законом, призводить до порушення вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим на належному рівні не надходять кошти до бюджету.

На підставі вказаного, прокурор і звернувся до суду з даним позовом (про внесення змін до договору оренди) в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації, як суб'єкта , уповноваженого передавати у власність або у користування земельні ділянки державної власності, а також Катеринівської сільської ради Сахновщинського району, як отримувача бюджетних коштів за договором оренди земельної ділянки.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Загальні умови укладення договорів визначені статтею 179 Господарського кодексу України, частиною 3 якої, зокрема, передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, у випадку, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до п.35 спірного договору оренди землі, який кореспондується із приписами ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати їх розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 3, 4 ст. 188 ГК України).

Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і оскільки укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.

В пункті 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" також зазначено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.

Крім того, в п. 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року № 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" вказано, що з урахуванням частини другої статті 124 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 N 15-рп/2002 у справі N 1-2/2002 приписи статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на звернення до суду з вимогою про зміну або розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

При цьому, п.п. 288.5.1 та 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Тобто, Законом визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

В той же час, відповідно до п. 9 спірного договору, орендна плата вноситься у грошовій формі у розмірі 17,39 грн., а відповідно до п. 5 Договору грошова оцінка земельної ділянки складає 5795,76 грн.

Таким чином, ставка орендної плати в п. 9 спірного договору істотно занижена та не відповідає вимогам п. 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України, яка викладена в його Постановах від 06.12.2010 року № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010 р. № 27/15-10, про те, що законодавча зміна розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору оренди землі. А згідно з ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного суду України.

Отже, вимога про внесення змін до п. 9 спірного договору щодо розміру орендної плати є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Суд зазначає, що згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України та ч. 5 ст. 188 ГК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн. відшкодовуються за рахунок другого відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до договору оренди землі від 18.12.2006 року, укладеного між Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство", про надання в довгострокове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення за рахунок змель водного фонду зі ставком на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, загальною площею 1,9882 га, зареєстрованого у Сахновщинському районному відділенні Харківської регіональної філії Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.12.2006 року за № 040670200006, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції:

"9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівське рибне господарство" (64552, Харківська область, Сахновщинський район, с. Олександрівка, код ЄДРПОУ 32226987) на користь прокуратури Харківської області (61050, м. Харків, вул. Б.Хмельницького, 4, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України, м. Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 1378,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 09.09.2016 р.

Суддя ОСОБА_2

справа № 922/2342/16