Постанова від 07.09.2016 по справі 875/75/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

07 вересня 2016 року 08:10 справа №875/75/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом1. Кандидата на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_1 2. Кандидата на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_2

доЦентральної виборчої комісії

треті особи1. Саливонківська сільська рада Васильківського району Київської області 2. Саливонківська сільська виборча комісія Васильківського району Київської області 3. ОСОБА_3

провизнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та нечинним рішення

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Кандидати на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі по тексту - позивачі) звернулися до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), в якому просять: 1) визнати бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо зволікання з розгляду поданих скарг суб'єктів виборчого процесу та порушення строків оскаржуваного рішення; 2) визнати протиправним пункт перший постанови Центральної виборчої комісії від 18 грудня 2010 року № 606 про скасування постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради"; 3) визнати нечинною частину першу постанови Центральної виборчої комісії від 18 грудня 2010 року № 606 про скасування постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради".

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року клопотання Центральної виборчої комісії про передачу справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва задоволено. Адміністративну справу № 875/75/15 за позовом кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та нечинним рішення передано на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва.

При цьому Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що визначення юрисдикції даного спору та його розгляд має здійснюватись у загальному порядку, оскільки спір між сторонами не пов'язаний з виборчим процесом у розумінні статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України. Даний спір виник у зв'язку з незгодою позивачів з постановою Центральної виборчої комісії від 18 грудня 2015 року «Про окремі питання діяльності Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області», тобто є спором поза межами виборчого процесу, який з огляду на судові рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року у справі № 362/7508/15-а (2-а/381/109/15) та Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року закінчився. Предметна і територіальна підсудність спорів, які виникли за межами виборчого процесу і не пов'язані з ним, визначається за загальними правилами глави 1 розділу ІІ КАС України і не може визначатися за правилами, які застосовуються до спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом. Таким чином, суд дійшов висновку, що справа не підсудна Київському адміністративному суду як суду першої інстанції, а підсудна Окружному адміністративному суду м. Києва.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 грудня 2015 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року залишено без розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 січня 2016 року адміністративну справу №875/75/15 прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2016 року залучено до участі в адміністративній справі Саливонківську сільську раду Васильківського району Київської області, Саливонківську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області та ОСОБА_3 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

В судовому засіданні 15 липня 2016 року позивачі позовні вимоги підтримали; представник відповідача заперечив проти позову; треті особи своїх представників не направили.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття представників третіх осіб та положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 15 липня 2016 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2015 року.

25 жовтня 2015 року відбулися чергові вибори депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та Саливонківського сільського голови.

28 жовтня 2015 року Саливонківська сільська виборча комісія Васильківського району в Київській області прийняла рішення "Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд", а також "Про визнання ОСОБА_3 обраним сільським головою".

На першому пленарному засіданні Саливонківської сільської ради 30 жовтня 2015 року голова Саливонківської сільської виборчої комісії оголосила інформацію про підсумки виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та Саливонківського сільського голови.

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року у справі № 362/7311/15-а позов задоволено частково; визнано протиправними рішення Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області від 28 жовтня 2015 року "Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд" та "Про визнання ОСОБА_3 обраним сільським головою"; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 листопада 2015 року апеляційну скаргу кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_1 на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року залишено без розгляду.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 листопада 2015 року апеляційну скаргу Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області задоволено частково; постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області розглянути питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб скасовано та ухвалено нову про задоволення позовних вимог в цій частині; в іншій частині постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року залишено без змін.

На виконання вказаних судових рішень Саливонківською сільською виборчою комісією 4 та 5 листопада 2015 року проведено засідання, за результатами якого прийнято рішення підтримати можливість повторного перерахунку бюлетенів на виборчій дільниці № 320331.

За результатами перерахунку голосів виборців Саливонківська сільська виборча комісія рішенням від 5 листопада 2015 року (протокол № 17) визнала правомірним рішення Саливонківської сільської виборчої комісії від 28 жовтня 2015 року про обрання ОСОБА_3 сільським головою і обрання депутатів сільської ради та постановила про результати виборів повідомити в засобах масової інформації.

Постановою Васильківської районної виборчої комісії від 2 листопада 2015 року достроково припинено повноваження усього складу Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району Київської області у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори". Встановлено, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають подання кандидатур до складу Харківської обласної виборчої комісії, можуть не пізніше 24 годин 4 листопада 2015 року подати до Васильківської районної виборчої комісії кандидатури для включення до складу Саливонківської сільської виборчої комісії.

Відповідно до частини першої статті 29 Закону України "Про місцеві вибори" повноваження члена територіальної виборчої комісії припиняються з моменту сформування нового складу територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному цим Законом.

Постановою Васильківської районного виборчої комісії від 7 листопада 2015 року сформовано новий склад Саливонківської сільської виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів у межах Васильківського району Київської області.

Саливонківською сільською виборчою комісією прийнята постанова від 9 листопада 2015 року №1/09-11 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради", відповідно до пункту 1 якої призначено повторні вибори на 10 січня 2016 року.

Саливонківською сільською виборчою комісією прийнята постанова від 9 листопада 2015 року №1/09-11 "Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331", відповідно до якої вирішено вважати повторний підрахунок голосів виборців по ДВК №320331 від 5 листопада 2015 року таким, що не відбувся, голосування з виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови від 25 жовтня 2015 року визнати недійсним, а вибори такими, що не відбулись. Також вказаним рішення призначено повторні вибори депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови на 10 січня 2016 року.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року у справі № 362/7508/15-а (2-а/381/109/15) визнано протиправним та скасовано постанову Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 9 листопада 2015 року №1/09-11 "Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331" в частині п. 1, яким вирішено вважати, що повторний підрахунок голосів виборців по ДВК № 320331 від 05 листопада 2015 року не відбувся. В іншій частині позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у справі № 381/7508/15-а постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог та задоволено позовні вимоги в цій частині; визнано протиправними та скасовано пункти 2-6 постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області № 1/09-11 від 9 листопада 2015 року "Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331".

Таким чином, постанова Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області № 1/09-11 від 9 листопада 2015 року "Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331" визнана судами повністю протиправною та скасована. При цьому суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для прийняття зазначеного рішення Саливонківською сільською виборчою комісією.

До Центральної виборчої комісії надійшло звернення виборців села Саливонки Васильківського району Київської області, кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4 та кандидатів у депутати Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області ОСОБА_5, ОСОБА_6 щодо причин невиконання постанови Саливонківської сільської виборчої комісії від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради". Крім того, до Центральної виборчої комісії надійшли судові рішення: постанова Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року у справі № 362/7508/15-а (№2-а/381/109/15), постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у справі №381/7508/15-а.

Центральна виборча комісія прийняла рішення - постанову від 18 грудня 2015 року № 606 "Про окремі питання діяльності Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області".

Відповідно до пункту першого постанови Центральної виборчої комісії від 18 грудня 2015 року № 606 "Про окремі питання діяльності Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області" скасовано постанову Саливонківської сільської виборчої комісії від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради".

Позивачі вважають, що постанова відповідача від 18 грудня 2015 року № 606 "Про окремі питання діяльності Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області" в частині пункту першого, згідно з яким скасовано постанову Саливонківської сільської виборчої комісії від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради", є протиправною та нечинною.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Згідно з частинами першої і другою статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України. Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.

Пунктом 2 частини першої статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів народних депутатів України, спрямовує та контролює їх діяльність.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку.

Частиною 19 статті 27 Закону України "Про місцеві вибори" рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.

Відповідно до частини 9 статті 99 Закону України "Про місцеві вибори" виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.

Таким чином, Центральна виборча комісія наділена повноваженнями здійснення контролю за діяльністю виборчих комісій, утворених для організації підготовки та проведення виборів депутатів. У межах своїх повноважень Центральна виборча комісія забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізації виборчих прав громадян, однакового застосування законодавства України про вибори на всій території України.

Враховуючи наведене, Центральна виборча комісія, отримавши інформацію про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України із джерел, що не суперечать законодавству України, правомірно розглянула за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, зокрема щодо відповідності рішення територіальної виборчої комісії - Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області про призначення повторних виборів сільського голови та народних депутатів Саливонківської сільської ради законодавству України, вимогам законодавства України.

Згідно з частиною частини першої статті 20 Закону України "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Порядок призначення повторних виборів депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі та сільського, селищного, міського голови, старости визначається частиною четвертою статті 14 Закону України "Про місцеві вибори".

Відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України "Про місцеві вибори" повторні вибори депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, з підстав, визначених цим Законом, чи в разі визнання особи, обраної у відповідному одномандатному виборчому окрузі депутатом, такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі. Повторні вибори сільського, селищного, міського голови, старости призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости.

Отже, законом визначено дві підстави для призначення повторних виборів:

у разі визнання відповідних виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися;

у разі визнання особи, обраної у відповідному одномандатному виборчому окрузі депутатом, такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі, або визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости.

Пунктом 3 частини другої статті 85 Закону України "Про місцеві вибори" визначено, що сільська, селищна територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень, зокрема про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Згідно з частиною одинадцятою статті 85 Закону України "Про місцеві вибори" вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону.

Відповідно до частини 9 статті 85 Закону України "Про місцеві вибори" якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено лише одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, і за результатами голосування у день виборів він не був обраний відповідно до вимог частини восьмої цієї статті або якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.

Частиною другою статті 48 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій, вибори у такому виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися.

Частиною третьою статті 48 Закону України "Про місцеві вибори" також передбачено, що у разі якщо після закінчення строку реєстрації кандидатів більше ніж у третині одномандатних виборчих округів на виборах депутатів сільської, селищної ради не залишилося жодного кандидата, відповідні вибори визнаються такими, що не відбулися.

Відповідно до частини двадцять першої статті 87 Закону України "Про місцеві вибори" якщо до виборчого бюлетеня для повторного голосування було включено два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів, або якщо голосування проводилося по одному кандидату, і за нього не було подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутата, сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися, та відповідно до частини четвертої статті 14 цього Закону призначає повторні вибори, про що приймає відповідне рішення.

Передбачені наведеними вище нормами закону підстави для призначення повторних виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови відсутні.

Центральна виборча комісія, встановивши, що Саливонківська сільська виборча комісія Васильківського району Київської області прийняла рішення про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради за відсутності на те правових підстав, дійшла правильного висновку про невідповідність такого рішення вимогам Закону України "Про місцеві вибори" та прийняла з цього приводу рішення про його скасування.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що постанова Центральної виборчої від 18 грудня 2015 року № 606 "Про окремі питання діяльності Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області" в частині пункту першого, згідно з яким скасовано постанову Саливонківської сільської виборчої комісії від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради", прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивачі також вважають, що відповідач допустив бездіяльність щодо зволікання розгляду поданих скарг суб'єктів виборчого процесу про порушення виборчого законодавства та з вимогами про надання інформації про причини невиконання постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 9 листопада 2015 року №1/09-11/15 та порушив строки ухвалення оскаржуваного рішення. У зв'язку з цим, позивачі просять суд визнати таку бездіяльність протиправною.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії.

Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).

Частиною третьою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" передбачено, що під зверненням за цим Законом слід розуміти:

1) заяву, в якій міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, права на участь у референдумі, надати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно покращання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо;

2) скаргу, в якій міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, права на участь у референдумі, законних інтересів суб'єктів виборчого і референдумного процесів, поновити порушені виборчі права та право на участь у референдумі.

Згідно з частиною четвертою статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги подаються і розглядаються в порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії. Заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією. Заяви та інші звернення, які не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму або подані не під час такого процесу, розглядаються Комісією на загальних підставах, встановлених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 97 Закону України "Про місцеві вибори" скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, а Центральною виборчою комісією - протягом трьох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом.

Позивачі, обґрунтовуючи свою позицію про допущення відповідачем бездіяльності щодо зволікання розгляду поданих скарг суб'єктів виборчого процесу про порушення виборчого законодавства та з вимогами надати інформацію про причини невиконання постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 9 листопада 2015 року №1/09-11/15, зазначають, що до відповідача надходило безліч скарг, як від кандидатів, виборців, так і членів Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області, про грубі порушення виборчого законодавства, щодо розгляду яких допущено зволікання. При цьому позивачі такі скарги не конкретизують.

В матеріалах справи наявні копії скарг ОСОБА_1 на вчинення правопорушення секретарем Центральної виборчої комісії ОСОБА_7 від 11 грудня 2015 року, яка надійшла до Центральної виборчої комісії 11 грудня 2015 року, та від 16 грудня 2015 року, яка надійшла до Центральної виборчої комісії 16 грудня 2015 року. Доказів подання позивачами до Центральної виборчої комісії інших скарг не надано.

Таким чином, посилання позивачів на звернення до Центральної виборчої комісії з численними скаргами підтверджено доказами лише щодо скарг ОСОБА_1 на вчинення правопорушення секретарем Центральної виборчої комісії ОСОБА_7 від 11 грудня 2015 року та від 16 грудня 2015 року.

Центральна виборча комісія у письмових запереченнях проти позову вказує на те, що скаргу ОСОБА_1 на дії члена комісії, яка надійшла 11 грудня 2015 року, відповідно до частини другої статті 97 Закону України "Про місцеві вибори" та пункту 6.7 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 229, повернуто 11 грудня 2015 року суб'єкту звернення без розгляду із зазначенням переліку недоліків, які перешкоджають її розгляду, та повідомлено зазначеного суб'єкта про можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою згідно з вимогами статті 96 Закону України "Про місцеві вибори". Скаргу ОСОБА_1 на дії члена комісії, яка надійшла 16 грудня 2015 року, постановою Центральної виборчої комісії від 18 грудня 2015 року № 608 залишено без розгляду.

Позивачі зазначені обставини не заперечують та не надають доказів на їх спростування.

Відповідно до частини другої статті 97 Закону України "Про місцеві вибори" скарга, оформлена без додержання вимог статті 96 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно. У разі повернення скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 цього Закону, у встановлені цим Законом строки.

Враховуючи наведене, відповідачем не було допущено бездіяльності щодо зволікання розгляду поданих до Центральної виборчої комісії скарг.

Центральна виборча комісія, отримавши скарги ОСОБА_1 на дії члена комісії, діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У матеріалах справи наявні також копія звернення кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, а також кандидатів у депутати Саливонківської сільської ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6, від 11 грудня 2015 року про надання інформації щодо причин невиконання постанови від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради", а також копія листа членів Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області з назвою "Супровідний лист-вимога" від 1 грудня 2015 року про підтримку постанови Саливонківської сільської виборчої комісії від 26 листопада 2015 року № 22 про проведення повторних виборів депутатів та голови Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області від 31 січня 2016 року.

Разом з тим такі звернення не є скаргами, а позивачі не заявляють позовних вимог про визнання протиправних дій чи бездіяльності відповідача щодо розгляду чи несвоєчасного розгляду зазначених звернень. До того ж позивачі не є суб'єктами звернення з листом з назвою "Супровідний лист-вимога", тому, на думку суду, обставини щодо розгляду таких звернень відповідачем не порушують прав позивачів.

Позивачі також вважають, що відповідач допустив порушення строків прийняття рішення - постанови від 18 грудня 2015 року № 606 про скасування постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 9 листопада 2015 року № 1/09-11/15 "Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради".

Як випливає з вимог статті 2, пункту 2 частини першої статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України. Якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з будь-яких джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку. Рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване Центральною виборчою комісією в установленому законом порядку.

При цьому законодавством України не передбачено строків розгляду Комісією за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняття з цього приводу рішення.

Враховуючи наведене, підстави для висновку про порушення відповідачем строку прийняття оспорюваного позивачами рішення відсутні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено відповідність оскаржуваного рішення та бездіяльності вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з формулювання позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.А. Кузьменко

Судді Р.О. Арсірій

О.П. Огурцов