Постанова від 07.09.2016 по справі 826/1020/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

07 вересня 2016 року 08:20 справа №826/1020/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну

за позовомПублічного акціонерного товариства "Веско"

доДержавної служби геології та надр України

прозобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Веско" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Веско") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Державної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач, Держгеонадра України), в якому просить: зобов'язати відповідача надати ПАТ "Веско" спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197 на видобування вогнетривких глин Андріївського родовища у Донецькій області на новому бланку з внесеними змінами щодо скасування обов'язковості проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 січня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/1020/16, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 27 квітня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідача проти задоволення позову заперечили; за спільним клопотанням представників сторін на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ "Веско" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №197, виданий 25 жовтня 1994 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, зокрема на видобування вогнетривких глин Андірївського родовища.

07 липня 2015 року позивач звернувся до Держгеонадра України із заявою від 02 липня 2015 року №1556, у якій просив розглянути матеріали на внесення змін до спеціального дозволу від 25 жовтня 1994 року №197 з видобування вогнетривких глин Андріївського родовища.

За результатами розгляду заяви позивача у листі від 21 жовтня 2015 року №13793/13/12-15 відповідач повідомив ПАТ "Веско", що відповідно до наказу Держгеонадра України від 09 жовтня 2015 року №325 прийнято рішення внести зміни до спеціального дозволу на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197

Однак, як зазначає позивач, спеціального дозволу на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197 на видобування вогнетривких глин Андріївського родовища у Донецькій області на новому бланку з внесеними змінами щодо скасування обов'язковості проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами, з невідомих причин, відповідач не надав, у зв'язку з чим позивач звернувся до Держгеонадра України із запитом від 24 грудня 2015 року №17279/12/12-15 про причини ненадання спеціального дозволу.

Станом на момент звернення позивача до суду, відповіді на вказаний запит ПАТ "Веско" відповідачем не надано, у зв'язку з чим, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання ПАТ "Веско" спеціального дозволу на користування надрами новому бланку із внесеними змінами за наслідками прийняття наказу від 09 жовтня 2015 року №325 про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши про обставини, що зумовили призупинення наказу від 09 жовтня 2015 року №325 про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197, а саме отримання листа Служби безпеки України від 22 жовтня 2015 року №8/2/1-12475, відповідно до якого слідчим відділом управління СБУ в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні від 27 червня 2015 року №22015050000000295 за ознаками вчинення посадовими особами ПАТ "Веско" злочину, передбаченого частиною першою статті 2585 (фінансування тероризму) Кримінального кодексу України.

Крім того, відповідач зазначив, що за наслідками проведеної перевірки ПАТ "Веско" встановлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, за наслідками чого винесено припис від 25 грудня 2015 року №76/197, який не виконано позивачем; наведені обставини, на думку відповідача, перешкоджають видати ПАТ "Веско" спеціальний дозвіл на користування надрами на новому бланку із внесеними змінами.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Відповідно до пунктів 1, 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №391/2011 (далі по тексту - Положення №391/2011) Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує термін дії спеціальних дозволів на користування надрами.

Частиною сьомою статті 16 Кодексу України про надра встановлено, що переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначено Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, (далі по тексту - Порядок №615).

Відповідно до пункту 17 Порядку №615 внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі:

1) правонаступництва юридичної особи (надрокористувача) у результаті реорганізації;

2) зміни особливих умов та інших умов, визначених у дозволі;

3) зменшення площі ділянки надр за ініціативою надрокористувача або відповідних контролюючих органів;

4) виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів;

5) заснування (створення) надрокористувачем юридичної особи з метою продовження діяльності на наданій йому у користування ділянці надр за умови передачі новоутвореній юридичній особі основних засобів або іншого майна, необхідного для забезпечення та ефективного користування надрами згідно з дозволом, та якщо частка надрокористувача в статутному (складеному) капіталі новоутвореної юридичної особи на час прийняття рішення про внесення змін до дозволу становить не менш як 50 відсотків;

6) виявлення надрокористувачем після отримання дозволу описок, очевидних помилок.

Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з:

копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою);

інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами;

пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу.

До перелічених документів заявник додає:

оригінал або засвідчену копію передавального акта або розподільчого балансу, складеного відповідно до вимог законодавства, або нотаріально засвідчену копію цивільно-правового договору, який підтверджує факт передачі майна, необхідного для користування надрами, та засвідчені копії установчих документів - у випадках, передбачених підпунктами 1 і 5 цього пункту;

лист-згоду від надрокористувача на внесення змін до дозволу - у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту.

Внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюється органом з питань надання дозволу без внесення змін до дозволу за наявності інформації органів державного геологічного контролю про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Частиною першою пункту 18 Порядку №615 встановлено, що орган з питань надання дозволу надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Пунктом 19 Порядку №615 передбачено, що підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

З наведених правових норм слідує, що у разі подання надрокористувачем разом із заявою про внесення змін до спеціального дозволу належно оформлених усіх необхідних документів та відсутності підстав для відмови у внесенні змін до спеціального дозволу, Держгеонадра України зобов'язана надати заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін.

Суд встановив, що наказом Держгеонадра України від 09 жовтня 2015 року №325, зв'язку із наявністю підстав для внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами та враховуючи пропозиції Робочої групи Державної служби геології та надр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до Угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами (Протокол від 18 вересня 2015 року №11-15), вирішено внести зміни до спеціального дозволу на користування надрами ПАТ "Веско" від 25 жовтня 1994 року №197, та доручено управлінню надрокористування та міжнародного співробітництва вжити необхідних заходів щодо внесення змін до спеціального дозволу за користування надрами.

Таки чином, фактично відповідач прийняв рішення про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197, при цьому будь-яких зауважень з приводу подання заявником документів не в повному обсязі, виявлення у поданих документах недостовірних даних або невідповідності поданих документів вимогам законодавства, відповідачем не наводиться.

При цьому суд звертає увагу, що Порядок №615 не передбачає призупинення процедури надання заявникові дозволу на новому бланку з урахуванням відповідних змін у разі прийняття Держгеонадра України рішення про внесення змін до спеціального дозволу.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на лист Служби безпеки України від 22 жовтня 2015 року №8/2/1-12475 щодо здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні та на обставини не виконання позивачем припису від 25 грудня 2015 року №76/197, оскільки зазначені обставини відповідно до норм Порядку №615 не є підставою для відмови у внесенні змін до спеціального дозволу чи призупинення видачі дозволу на новому бланку.

Будь-яких інших обставин, які згідно з нормами Порядку №615 можна вважати правовими підстави для відмови у внесенні змін до спеціального дозволу, відповідачем не наводиться.

Таким чином, за відсутності перешкод для видачі ПАТ "Веско" спеціального дозволу на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197 з урахуванням відповідних змін, суд вважає, що відповідач зобов'язаний надати ПАТ "Веско" спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197 на новому бланку з внесеними змінами, та приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість не надання спеціального дозвіл на користування надрами на новому бланку з внесеними змінами з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ПАТ "Веско" підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Веско" задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Державну службу геології та надр України надати Публічному акціонерному товариству "Веско" спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 жовтня 1994 року №197 на видобування вогнетривких глин Андріївського родовища у Донецькій області на новому бланку і відповідними змінами.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Веско" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн. (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.А. Кузьменко

Судді Р.О. Арсірій

О.П. Огурцов