Постанова від 06.09.2016 по справі 826/7863/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 вересня 2016 року № 826/7863/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Дробчак В. М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Національної гвардії України

до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Головного територіального управління юстиції у м. Києві Скляренко О.М.

Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест», Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та кредит»

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головне управління Національної гвардії України (далі - ГУ Національної гвардії України, позивач) звернулося до суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Головного територіального управління юстиції у м. Києві Скляренко О.М. (далі - державний реєстратор, відповідач-1), Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення від 29.03.2016 № 28897828, а також зобов'язання зареєструвати за позивачем право власності на нерухоме майно та в подальшому скасувати запис про державну реєстрацію права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест».

Позов обґрунтовано тим, що Головне управління Національної гвардії України при зверненні до державного реєстратора про визнання протиправним та скасування рішення від 29.03.2016 № 28897828 було надано всі документи необхідні для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно та подальшого скасування права власності.

Ухвалою суду від 30.05.2016року відкрито провадження у справі № 826/7863/16 та залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест» (далі - ТОВ «Етьєн-Вест»), Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та кредит» (далі - ПАТ «Банк «Фінанси та кредит»).

Представник відповідача - Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та зазначив, що оскільки згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про державну реєстрацію Департаменту датований 27.04.2016, а тому на момент вчинення оскаржуваних реєстраційних дій, Департамент не був зареєстрований як юридична особа, і не міг жодним чином впливати на законні права та інтереси позивача.

Представник відповідача - державного реєстратора прав на нерухоме майно Головного територіального управління юстиції у м. Києві Скляренко О.М. явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про місце, дату та час судового розгляду справи. Проте надав письмові заперечення зі змісту яких вбачається, що державний реєстратор за наслідком розгляду заяви позивача про скасування державної реєстрації права власності встановила, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутній запис про реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, а тому діяв виключно в межах чинного законодавства, оскільки подані документи не відповідають вимогам законодавства.

В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

21.03.2016 Головне управління Національної гвардії України звернулося до Головного територіального управління юстиції у м. Києві через Центр надання адміністративних послуг Подільської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою за № 16153528 (в подальшому із присвоєнням реєстраційного номеру квартири № 16153123) про скасування запису державної реєстрації прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест» на квартиру № 1 в корпусі №1 по проспекту Генерала Ватутіна, буд. 9 у м. Києві (реєстровий номер - № 45237).

Рішенням від 23.03.2016 № 28897828 державний реєстратор прав на нерухоме майно Головного територіального управління юстиції у м. Києві Скляренко О.М. відмовив позивачеві у скасуванні запису про державну реєстрацію прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест» на квартиру, мотивуючи відсутністю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 16153123.

Вважаючи таку відмову у скасуванні запису про державну реєстрацію права власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест», на думку позивача необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Досліджуючи підстави викладеного, суд аналізує наступні правові норми.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормативним приписом статті 182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Таким законом, який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як визначено абзацу 2 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав є обов'язковою.

У відповідності до частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема: право власності на нерухоме майно.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

У відповідності до пункту 2 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ", державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Частиною 1 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " встановлено виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме, у державній реєстрації може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Згідно з частини 4 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ", відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Відповідно до п. п. 15, 16 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 після здійснення пошуку у Державному реєстрі прав відомостей державний реєстратор розглядає заяву (запит) та оформляє відповідне рішення, якому присвоюється індексний номер, фіксується дата та час його формування. На підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державний реєстратор відкриває розділ Державного реєстру прав та вносить записи до Державного реєстру прав. У випадках, установлених законодавством, державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вносить записи до спеціального розділу Державного реєстру прав.

Пунктом 20 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 визначено, що з метою проведення державної реєстрації виникнення права власності державний реєстратор вносить до запису про нерухоме майно такі відомості, щодо об'єкта нерухомого майна: тип об'єкта нерухомого майна (житловий будинок, будівля, споруда, квартира, житлове приміщення, нежитлове приміщення тощо); призначення об'єкта нерухомого майна (житловий або нежитловий); площа об'єкта нерухомого майна (загальна та (за наявності) житлова); відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна (найменування та/або присвоєння літера, загальна та (за наявності) житлова площа об'єкта нерухомого майна, який є складовою частиною складної речі та призначений для обслуговування іншої (головної) речі, пов'язаний з нею спільним призначенням та є її приналежністю); адреса об'єкта нерухомого майна; підстава для внесення запису про нерухоме майно: назва рішення; дата формування рішення; індексний номер рішення; прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу

Аналогічна норма міститься й у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 року (далі - Порядок), який передбачає, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ".

Підпунктом 1 пункту 18 Порядку передбачено, що за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

В свою чергу, підп. 2 п. 18 Порядку у разі проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок, будівлю або споруду одночасно з державною реєстрацією прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також у разі проведення державної реєстрації речових прав, що є похідними від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно державним реєстратором приймається одне рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

При цьому, підп. 3 п. 18 Порядку рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації за умови вчинення дій та / або процедур, передбачених цим Порядком під час розгляду заяви, приймається державним реєстратором у будь-який час до закінчення строку державної реєстрації прав.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08.06.2007 у справі № 2-1064/2007 суд визнав за Товариством з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вєст» право власності на об'єкт незавершеного будівництва, зокрема, й на квартиру № 1 в корпусі №1 по проспекту Генерала Ватутіна, буд. 9 у м. Києві.

На підставі зазначеного рішення Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна було проведено державну реєстрацію прав товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вєст» на квартиру за реєстрованим номером - 45237.

Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 17.12.2007 у справі № 22Ц-3398/2007 рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08.06.2007 у справі № 2-1064/2007 було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 03.03.2009 у справі №2-346/09 позов товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вєст» було залишено без розгляду.

В свою чергу, обставини державної реєстрації права власності підтверджується наданою Київським міським бюро технічної інвентаризації інформацією, викладеною у листах від 05.07.2011 № 32857 (И-2011) та від 29.01.2016 № 1033 (И-2016).

Разом із заявою позивачем було подано вищевказані листи Київського БТІ, що підтверджують державну реєстрацію прав ТОВ «Етьєн-Вєст» на квартиру за реєстраційним номером 45237, судові рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області та Апеляційного суду Київської області, що скасовував рішення суду на підставі якого ТОВ «Етьєн-Вєст» набуло право власності на квартиру, а також якою залишено позов без розгляду.

Тобто надані позивачем документи містять усю необхідну інформацію для ідентифікації об'єкта нерухомого майна та для встановлення підстав для скасування запису про державну реєстрацію.

Пунктом 3 частини третьої статті 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є, зокрема, обов'язковість рішень суду.

Згідно з частинами першою та другою статті 14 Цивільного процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Отже, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Оскільки, ухвалою Апеляційного суду Київської області від 17.12.2007 у справі № 22Ц-3398/2007, якою скасовано рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08.06.2007 скасовано право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вєст» на вищевказану квартиру, а доказів на підтвердження існування інших обставин, які відповідно до частини першої статті 24 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є підставами для відмови у проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень, крім зазначених у рішенні №24644676 від 22.09.2015 відповідачем суду надано не було, то суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

У відповідності до п. 2.1, 2.6 Порядку N 3502/5, для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

Заява подається щодо кожного об'єкта нерухомого майна окремо.

Для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

Підпунктом 3 пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 26 листопада 2015 р. № 834-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" установлено, що після 30.04.2016 органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України припиняють надання утвореними ним органами державної реєстрації адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Натомість такими повноваженнями наділяються виконавчий орган міської ради міста Києва, а саме виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Слід зазначити, що розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26.04.2016 № 260 було утворено Департамент з питань реєстрації, на який покладено з 01.05.2016 повноваження, зокрема, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищезазначені факти, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Національної гвардії України задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Головного територіального управління юстиції у м. Києві Скляренко О.М. від 29.03.2016 № 28897828.

3. Зобов'язати Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію прав товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест» на об'єкт нерухомого майна - квартиру № 1 в корпусі № 1 по проспекту Генерала Ватутіна, буд. 9 у м. Києві загальною площею 55,2 кв. м. та скасувати запис Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію прав товариства з обмеженою відповідальністю «Етьєн-Вест» на об'єкт нерухомого майна - квартиру № 1 в корпусі № 1 по проспекту Генерала Ватутіна, буд. 9 у м. Києві загальною площею 55,2 кв. м.

Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Келеберда