Копія
01 вересня 2016 р. Справа №818/733/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/733/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову, викладену у листі №С-4485-3542/6-16 від 03 червня 2016 року Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, у наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2га на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населеного пункту (с. Лучка);
- зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву від 28.04.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки у власність, згідно з діючим законодавством.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно відмовлено йому у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, оскільки у листі від 03.06.2016р. головним управлінням не зазначено жодної з підстав для такої відмови, передбачених ст.118 Земельного кодексу України. Також, згідно з листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 26.04.2016р. №31-18-011-5751/2-16, наданим у відповідь на його запит, на даний час вільні (не охоплені договорами оренди, не зарезервовані для учасників АТО тощо) земельні ділянки сільськогосподарського призначення на території Зарічненської сільської ради - земельна ділянка орієнтовною площею 8,8га під багаторічні насадження. Ділянка розташована поблизу ділянки з кадастровим номером 5925082700:00:001:0153. Це саме та вільна земельна ділянка, про яку він вказав у своїй заяві від 28.04.2016р. до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.47), в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення проти позову (а.с.49-50), де зазначив, що під час розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою був направлений лист до Зарічненської сільської ради про погодження у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. На вказаний лист Головне управління не отримало відповіді. Тому позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши наявні докази, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Під час розгляду справи встановлено, що 28.04.2016р. ОСОБА_1 звернувся до головного управління Держземагенства у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області (за межами населеного пункту с. Лучка) (а.с.7).
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області №С-4485-3542/6-16 від 03 червня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні вказаної заяви з посиланням на відсутність позиції органу місцевого самоврядування з поставленого у заяві питання (а.с.8).
На думку суду, відмова Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є не обґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Пунктом 7 статті 118 Земельного кодексу України визначені вичерпні підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а саме: підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з листа №С-4485-3542/6-16 від 03 червня 2016 року, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, посилаючись на не висловленні сільською радою своєї позиції у виді непогодження чи погодження у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проте, зазначена підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена Земельним кодексом України.
Посилання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на наказ Держземагентства України №328 від 15.10.2014 року, яким введено в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р. (протокол засідання № 2) «Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності» №2/1, як на підставу відмови позивачу надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, є не обґрунтованим з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2 вказаного рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014р. № 2/1 начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них.
Відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 вказаного рішення колегії Держземагентства України у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
Отже, управлінням Держземагентства в областях, м. Києві надано право відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання лише у разі надходження вмотивованого заперечення з посиланням на норми ст. 118 та ч.3 ст.123 Земельного кодексу України.
Поряд з цим у разі наявності заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, відповідні управління зобов'язано забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників.
Всупереч вищевказаним нормам законодавства, які визначають вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області неправомірно листом №С-4485-3542/6-16 від 03 червня 2016 року відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, мотивувавши свою відмову не нормами Земельного кодексу України та документально підтвердженими фактами, а відсутністю позиції Зарічненської сільської ради, що не передбачено ст.118 Земельного кодексу України.
Крім того, пунктом 2.4 рішення колегії Держземагенства України «Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності» від 14.10.2014р. №2/1 визначено, що у разі якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин.
Отже, відсутність відповіді Зарічненської сільської ради щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення на запит Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, надісланий на виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.04.2014р. №333-р та від 18 червня 2014р. №591-р та рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014р. №2/1, не є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у розумінні норм Земельного кодексу України.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою.
Конституцією України закріплено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.
Відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідач відповідно до пунктів 2-8 ч. 3 ст. 2 КАС України повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Отже, відмовляючи позивачу в наданні права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, відповідач перешкоджає позивачу у реалізації законодавчо наданого йому права, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені ст. 2 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства та задовольняє позовні вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до квитанції від 14.06.2016 року та квитанції від 01.07.2016р. позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 1102,40 грн. (а.с.41).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 1102,40 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову, викладену у листі №С-4485-3542/6-16 від 03 червня 2016 року Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2га на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населеного пункту (с. Лучка).
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.04.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2га на території Зарічненської сільської ради Тростянецького району Сумської області за межами населеного пункту (с. Лучка) згідно з діючим законодавством.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, код ЄДРПОУ 3976885) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) в рахунок повернення судового збору 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві грн. 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 07.09.2016.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова