Копія:
про залишення позовної заяви без руху
09 вересня 2016 р. справа №818/1112/16
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши подання Головного управління ДФС у Сумській області до ОСОБА_1 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,-
Головне управління ДФС у Сумській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.
Разом із адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд відмовляє в задоволенні вказаного клопотання, а позовну заяву залишає без руху, виходячи з наступного.
Подання підлягає залишенню без руху, оскільки подане з порушенням ст.ст. 106, 183-3 КАС України, а саме до подання не додано документу про сплату судового збору.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подання визначено як форму звернення до суду органу Державної фіскальної служби України при здійсненні ним передбачених законом повноважень.
Отже, подання, як форма звернення до суду, передбачена Кодексом адміністративного судочинства України. Ця ознака покладена в основу визначення понять "судовий збір" та "платник судового збору".
При цьому подання не відноситься до об'єктів, за які судовий збір не справляється, а органи Державної фіскальної служби України - до осіб, для яких встановлено пільги щодо сплати судового збору.
Таким чином, подання органу Державної фіскальної служби України, передбачене статтею 183-3 КАС України, є об'єктом справляння судового збору.
Вказані висновки суду узгоджуються з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 р. № 2 "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як вбачається з подання, заявником заявлено вимогу немайнового характеру.
Законом України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Тому заявнику необхідно усунути зазначений недолік подання шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору.
Реквізити рахунку для зарахування судового збору:
Отримувач коштів: УДКС у м. Суми
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593
Банк отримувача ГУ ДКСУ у Сумській області
Код банку отримувача 837013
Рахунок отримувача 31217206784002
Код класифікації доходів бюджету 22030001
Код ЄДРПОУ суду 35907252
У призначенні платежу платник судового збору повинен вказати слова "судовий збір", код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається, пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору.
Код ЄДРПОУ Сумського окружного адміністративного суду 35907252.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву Головного управління ДФС у Сумській області до ОСОБА_1 про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна - залишити безе руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків подання до 15:00 год. 09.09.2016 р.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявникові.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулася з поданням.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) C.О. Бондар
З оригіналом згідно:
Суддя C.О. Бондар