Запорізької області
Іменем України
17.05.10 № 23/471/08-АП-3/169/09-АП-13/32/10-АП
суддя Серкіз В.Г.
за позовом: Державного підприємства “Бердянський морський торговельний порт”, м. Бердянськ Запорізької області
до відповідача: Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області
про скасування податкових повідомлень-рішень від 11.03.2008р. № 0000091600/0 та №0000101600/0
Суддя В.Г. Серкіз
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1довіреність №4/40-юрвід06.01.10
Від відповідача: ОСОБА_2довіреність №41/8/10-017від11.01.10
Розглядається позовна заява Державного підприємства “Бердянський морський торговельний порт” до Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області про скасування податкових повідомлень-рішень від 11.03.2008р. № 0000091600/0 та №0000101600/0
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позові вимоги та пояснив, що 13 березня 2008р. (вхідний №848) Державному підприємству “Бердянський морський торговельний порт” надійшли податкові повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ від 11.03.2008р. №0000091600/0, №0000101600/0.
Зазначеними повідомленнями-рішеннями зобов'язано ДП Бердянський морський торговельний порт” сплатити відповідно:
1) штраф у розмірі 20% у сумі 306,32 грн. за затримку на 51 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість;
2) штраф у розмірі 10% у сумі 157024,34 грн. за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
Загальна сума штрафу за повідомленнями-рішеннями складає 157330,66 грн.
Не погоджуючись із зазначеними повідомленнями-рішеннями, ДП Бердянський морський торговельний порт” оскаржив їх до Бердянської ОДПІ скаргою №56/40-юр від 19.03.2008р.
15 травня 2008р. (вхідний №1678) на адресу ДП Бердянський морський торговельний порт” надійшло Рішення №6153/10/25-017 від 14.05.2008р. про результати розгляду первинної скарги на податкові повідомлення-рішення БОДПІ від 11.03.2008р. №0000091600/0, №0000101600/0, які були залишені без змін, а первинна скарга ДП Бердянський морський торговельний порт” -без задоволення.
З повторною скаргою №98/40-юр від 21.05.2008р. ДП Бердянський морський торговельний порт” звернувся до ДПА у Запорізькій області, яка Рішенням №3140/10/25-020 від 09.07.2008р. (№6811/7/25-020 від 09.07.2008р.) про результати розгляду повторної скарги ДП Бердянський морський торговельний порт” залишила без змін податкові повідомлення-рішення, а скаргу ДП Бердянський морський торговельний порт” -без задоволення.
З повторною скаргою №134/40-юр від 15.07.2008р. ДП Бердянський морський торговельний порт” звернувся до Державної податкової адміністрації України. 19.09.2008р. на адресу ДП Бердянський морський торговельний порт” надійшло Рішення №8900/6/25-0215 від 16.09.2008р. про результати розгляду повторної скарги ДП Бердянський морський торговельний порт”, яким остання була залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення -без змін.
Представник позивача просив суд позов задовольнити та податкові повідомлення-рішення №0000091600/0 та №0000101600/0 від 11.03.2008р. скасувати.
Відповідач позов не визнав. У запереченнях на позов зазначив, що вимоги позивача не ґрунтуються на законі та не підлягають задоволенню.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення проти позову та просив у його задоволенні відмовити.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд
Перевіркою проведеною Бердянською ОДПІ (акт перевірки від 28.02.2008р. за № 29) встановлено, що в порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Державне підприємство «Бердянський морський торговельний порт»узгоджені суми податкових зобов'язань по податку на додану вартість по податкових деклараціях за травень 2007 року, за червень 2007 року, за липень 2007 року (по термінам сплати 02 липня 2007 року, 30 липня 2007 року, 30 серпня 2007 року) сплатило із затримкою від 5 до 29 календарних днів у сумі 1570243,40 грн., із затримкою на 51 календарний день у сумі 1531,60 грн.
Від підписання акту перевірки керівництво ДП «Бердянський морський торговельний порт»відмовилось, про що складено акт відмови від підпису № 1 від 28.02.2008р. Акт перевірки від 28 лютого 2008 року надіслано поштою (отримано підприємством 29 лютого 2008 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення № 95393-8).
За результатами проведеної перевірки Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією згідно з вимогами підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” прийняті податкові повідомлення-рішення від 11 березня 2008 року № 0000091600/0 -про сплату 306,32 грн. штрафних санкцій у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, № 0000101600/0 - про сплату 157024,34 грн. штрафних санкцій у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу, які були отримані 13 березня 2008 року (про що свідчить поштове повідомлення про вручення № 974935).
В результаті проведеної Бердянською ОДПІ перевірки ДП «Бердянський морський торговельний порт»від 09.07.2007р. № 203, встановлено, що фактично податкові зобов'язання по податку на додану вартість самостійно узгоджені підприємством, були сплачені з затримкою сплати до 30 календарних днів, а саме:
- частина узгодженої суми зобов'язань у сумі 308854,16 грн. за декларацією № 22522 від 19.06.2007р. по строку сплати 02.07.2007р. сплачена частково платіжними дорученнями № 4957 від 31.07.2007р. у сумі 145357,96 грн., № 4958 від 31.07.2007р. у сумі 163496,20 грн.;
- узгоджена сума зобов'язань у сумі 916034,00 грн. за декларацією № 30502 від 18.07.2007р. по строку сплати 30.07.2007р. сплачена платіжним дорученням № 5566 від 22.08.2007р. у сумі 916034,00 грн.;
- частина узгодженої суми зобов'язань у сумі 345355,20 грн. за декларацією № 38338 від 16.08.2007р. по строку сплати 30.08.2007р. сплачена частково платіжними дорученнями № 5987 від 04.09.2007р. у сумі 50000,00 грн., № 6009 від 05.09.2007р. у сумі 49988,87 грн., № 6039 від 05.09.2007р. у сумі 49972,81 грн., № 6136 від 07.09.2007р. у сумі 99898,61 грн., № 6241 від 13.09.2007р. у сумі 29903,82 грн., № 6311 від 14.09.2007р. у сумі 19902,58 грн., № 6349 від 17.09.2007р. у сумі 43439,71 грн., № 6559 від 21.09.2007р. у сумі 2248,80 грн.,
тобто до підприємства застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу (1570243,40 грн.) внаслідок затримки сплати до 30 календарних днів відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у сумі 157024,34 грн.
Податкові зобов'язання по податку на додану вартість самостійно узгоджені підприємством, фактично були сплачені з затримкою сплати від 31 до 90 календарних днів, а саме:
- частина узгодженої суми зобов'язань у сумі 1531,62 грн. за декларацією № 22522 від 19.06.2007р. по строку 02.07.2007р. сплачена платіжними дорученнями № 5566 від 22.08.2007р. у сумі 1531,62 грн.,
тобто до підприємства застосовано штрафну санкцію у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу (1531,62 грн.) внаслідок затримки сплати від 31 до 90 календарних днів відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у сумі 306,32 грн.
Таким чином, оскаржені податкові повідомлення-рішення прийняті Бердянською ОДПІ відповідно до зазначених обставин і відповідають вимогам податкового законодавства України.
Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного:
У преамбулі Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Пунктом 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені зазначеним Законом або іншими законами України. Відповідно до пункту 1.11 статті 1 Закону, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу). Згідно з пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 вищевказаного Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Згідно з підпунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податковий борг (недоїмка) -це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) -у рівних пропорціях.
Таким чином, кошти, що надійшли на сплату зобов'язань з податку, збору (обов'язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов'язань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань, розрахованих контролюючим органом.
В позовній заяві від 24.09.2008р. № 186\40 ДП «Бердянський морський торгівельний порт»факт наявності податкових зобов'язань задекларованих вище наведеними деклараціями не заперечує.
В обґрунтування своїх позовних вимог без посилань на норми права стверджує лише про наявність справи №17\240 розгляд якої на думку позивача може вплинути на законність рішень Бердянської ОДПІ, в зв'язку з чим суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»згідно яких «Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржено платником податків в адміністративному або судовому порядку»тобто є безспірними.
Посилання позивача на наявність спору з ТОВ «Інтерсервіс»та можливе (в подальшому) здійснення корегування податкових зобов'язань суд вважає необґрунтованим та неправомірним.
Податкові зобов'язання виникли у позивача в зв'язку з несвоєчасним погашенням самостійно визначених деклараціями податкових зобов'язань.
Податкові зобов'язання були сплачені позивачем згідно наведених платіжним дорученням з пропуском строку встановленого ст. 4, 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»- даний факт позивачем не заперечується.
Законодавство не пов'язує можливість застосування штрафних санкцій та правомірність повідомлень -рішень податкових органів з можливістю проведення платниками податків наступних корегувань податкових зобов'язань, або проведення такого коригування після спливу граничних строків уплати податкових зобов'язань.
Крім того в обґрунтування своїх вимог позивач без посилань на норми права стверджує, що в зв'язку з можливим програшем ним справи № 17\240 у нього може виникнути переплата в 2007році.
Такі ствердження позивача суд вважає помилковими, та безпідставними, погашення податкових зобов'язання та виникнення переплати можуть виникнути у платника податку тільки в разі надмірної сплати податкових зобов'язань коштами, або здійснення платником податків коригування своїх податкових зобов'язань шляхом направлення податковому органу уточнених податкових декларацій про зменшення зобов'язання платника. Дії по уплати або коригування податкових зобов'язань спричинюють зміни (погашення) зобов'язань платника в періоді коли така сплата відбувалась. Таким чином гіпотетична можливість здійснення корегування в майбутніх податкових періодах ні яким чином не може вплинути на законність повідомлень -рішень Бердянської ОДПІ.
Як було вище зазначено позивач самостійно сплачував узгоджені їм податкові зобов'язання, але сплату в порушення вимог ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" здійснив з пропущенням встановленого терміну.
Згідно вимог підпункту 17.1.7. пункту 17.1. статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З урахуванням того, що фактичне погашення зобов'язань з податку на прибуток підприємств було здійснено з порушенням граничних строків сплати Бердянська ОДПІ правомірно повідомленнями-рішеннями №0000091600\0 та №00000101600\0 від 11.03.2008р. здійснила нарахування позивачу штрафних санкції.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд,
У задоволенні позову відмовити.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова підготовлена у повному обсязі і підписана 18.05.2010р.
Суддя В.Г. Серкіз