Постанова від 09.09.2016 по справі 200/9256/16-а

09.09.2016 Справа № 200/9256/16-а

Провадження № 2а/200/413/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2016 року суддя Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Єлісєєва Т.Ю., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом до відповідача. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером і з 02.08.2002 року йому призначена пенсія за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ з відповідними змінами), яку він отримує до теперішнього часу. Зазначена пенсія призначена у розмірі 90% середньомісячного заробітку. В зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року він 12.04.2016 року звернувся до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з врахуванням довідки прокуратури Дніпропетровської області. Відповідач листом відмовив в здійсненні перерахунку, тому позивач росить визнати неправомірними дії відповідач щодо відмови в перерахунку йому пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітку та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок йому пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, відповідно до довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12.04.2016 року №18-78вих16. та здійснити виплату недоплаченої пенсії з 01.12.2015 року.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу з 02.08.2002 року призначена пенсія за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ з відповідними змінами), яку він отримує до теперішнього часу.

З 01.12.2015 року було підвищено заробітну плату працівникам органів прокуратури. В зв'язку з цим, 12.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням Довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12.04.2016 року №18-78вих16 в розмірі 90%від суми заробітку за відповідною посадою.

Листом №896/02-20 від 20.04.2016 року, позивачу було відмовлено в перерахунку.

Суд вважає вказані дії відповідача та рішення по відмові у здійснені перерахунку пенсії позивачу протиправними, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен новий рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч.2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідки №18-78вих16 від 12.04.2016 року, виданої прокуратурою Дніпропетровської області про розмір нового середньомісячного заробітку позивача.

Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунок вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166- VIІ, змін не зазнали, змінилась лише нумерація частини цієї статті.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не в розмірі, як зазначає відповідач.

Згідно зі ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпним. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією прав на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст..17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з п.2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки позивачу пенсія була призначена до набрання законної сили Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668- VI, то зазначені обмеження на нього не поширюються.

Таким чином, з огляду на вищевстановлені обставини, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії за вислугу років в розмірі 90%.

Для поновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Управління відповідача здійснити перерахунок йому пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-ХІІ) у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, відповідно до довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12.04.2016 року №18-78вих16 без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплату пенсії з 01.12.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Крім того, відповідно до особливостей виконання рішень суду про стягнення коштів з державного бюджету ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, божником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування боржником коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

З урахуванням вищевикладеного та захисту порушеного права, стягнути з Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську на користь ОСОБА_1 з 01.12.2015 року ненараховану та невиплачену частину пенсії виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 12.04.2016 року № 18-78вих16.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітку.

Зобов'язати Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2015 року перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-ХІІ) у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, відповідно до довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12.04.2016 року №18-78вих16 з розміру 18 010 грн. 19 коп. без обмежень максимального розміру пенсії .

Стягнути з Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську на користь ОСОБА_1 ненараховану та невиплачену з 01.12.2015 року частину пенсії виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 12.04.2016 року № 18-78вих16, з розміру 18 010 грн. 19 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Єлісєєва Т.Ю.