Постанова від 08.09.2016 по справі 335/8918/16-а

1Справа № 335/8918/16-а 2-а/335/294/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2016 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Апаллонової Ю.В.,при секретарі Кудряшовій Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії.

В позові зазначено, що ОСОБА_1 , разом з іншими членами родини: ОСОБА_2 - чоловіком і двома синами- ОСОБА_3 і ОСОБА_4 зареєстровані і постійно проживають в квартирі АДРЕСА_1.

Основним наймачем зазначеної квартири чоловік - ОСОБА_6.

02 червня 2016 року сім'я ОСОБА_6, в особі ОСОБА_2, звернулися до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району м. Запоріжжя з заявою про оформлення кв. АДРЕСА_1, згідно із Законом України «Про приватизацію державного мітлового фонду» у приватну власність членам сім'ї у рівних частках по ? частини кожному. До заяви було додано довідку про склад сім'ї та документи, їло підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації житлового фонду. Заява містила особисті підписи кожного члена сім'ї, які мешкають в зазначеній квартирі.

10 червня 2016 року відповідач відмовив в приватизації житла з посиланням на відсутність ордеру. (Лист № Р-0221 від 10.06.16). За змістом відмови, районна адміністрація Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району, не оспорюючи законність проживання родини у зазначеній вище квартирі, вказує на неможливість її приватизації з тих підстав, що ордер на квартиру відсутній, а його надання є обов'язковим.

Просять суд зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському Зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському району прийняти пакет документів щодо приватизації квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на вказану квартиру. Зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському району прийняти рішення щодо приватизації квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до Закону України «Про приватизацію державного ділового фонду», за відсутності ордеру на вказану квартиру.

У судове засідання позивач не з'явився, від позивача до суду надійшла заява в якій він просить суд розглянути позовну заяву за відсутності позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача за довіреністю Г.В. Борзенко у судове засідання не з'явилася, суду надано заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача, до суду надані заперечення, в якій відповідач зазначив, що діє правомірно.

Від третіх осіб також надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутністю, просять позов задовольнити.

Всебічно вивчивши обставини справи та оцінивши докази, досліджені у судовому засіданні ,суд дійшов до наступних висновків .

Згідно ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів судом.

Відповідно до статті 47 Конституції України громадяни мають право на житло та Держава створює умови для придбання його у власність.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до вимог абзацу 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.

Згідно вимог ч.1 ст.8 цього ж Закону, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких, знаходиться державний житловий фонд.

Частиною 4 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків) може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства), а ч. 3 ст. 8 Закону встановлено, що передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

За частиною 2 ст.8 зазначеного вище Закону, передача займаних квартир (будинків, кімнат у гуртожитках), здійснюється у спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку, кімнаті в гуртожитку), в тому числі тимчасово відсутні, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири, будинку, кімнати в гуртожитку.

Відповідно до п.4,17 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396,передача займаних квартир(будинків),жилих приміщень у гуртожитках,кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну(спільну сумісну,спільну часткову)власність громадян на підставі заяви та документів,передбачених п.18 цього ж Положення,а саме:

-довідки про склад сім*ї та займані приміщення;

-копії ордеру про надання жилої площі(копія договору найму жилої площі у гуртожитках);

-документу,що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

-копії документу,що підтверджує право на пільгові умови;

-заяви-згоди тимчасово відсутніх членів сім*ї наймача на приватизацію квартири(будинку) жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах

Згідно з п.19 Положення, відомості про займані наймачем приміщення та їх площу заповнюються згідно з інвентаризаційними матеріалами, які зберігаються на підприємстві(організації)по обслуговуванню житла.

Орган приватизації, в разі потреби, уточнює необхідні для розрахунків дані залежно від складу сім'ї і розміру загальної площі квартири (будинку),жилих приміщень у гуртожитках, оформлює відповідні розрахунки та видає розпорядження органу приватизації щодо жилих приміщень, на підставі яких видає свідоцтво про право власності на жиле приміщення,як це визначено у п.21,22 Положення.

Підстави для відмови у приватизації житла передбачені ч.2 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а саме- не підлягають приватизації: квартири-музеї, квартири(будинки),житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам*яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки),житлові приміщення у гуртожитках,що перебувають в аварійному стані(в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей);квартири(будинки),житлові приміщення у гуртожитках,що перебувають в аварійному стані(в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири(будинки)віднесені у встановленому порядку до числа службових,а також квартири(будинки),житлові приміщення у гуртожитках,розташовані в зоні безумовного(обов*язкового)відселення,забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.

З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_2, є наймачем квартири АДРЕСА_1, що підтверджується Договором № 135701431 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01. 06.2016 року, укладеним з МКП «Основаніє».

ОСОБА_1 разом з іншими членами родини: ОСОБА_2 - чоловіком і двома синами- ОСОБА_3 і ОСОБА_4 зареєстровані і постійно проживають в квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується відмітками про прописку в паспортах; довідками про реєстрацію місця проживання Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради та довідкою Центру обслуговування абонентів Єдиної абонентської служби від 02.06.2016 року № 148.

02 червня 2016 року сім'я ОСОБА_4 , в особі ОСОБА_2, звернулися до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району м. Запоріжжя з заявою про оформлення кв. АДРЕСА_1, згідно із Законом України «Про приватизацію державного мітлового фонду» у приватну власність членам сім'ї у рівних частках по ? частини кожному. До заяви було додано довідку про склад сім'ї та документи, їло підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації житлового фонду. Заява містила особисті підписи кожного члена сім'ї, які мешкають в зазначеній квартирі.

ОСОБА_1 зверталася до Департаменту ЖКГ ЗМР стосовно надання копії ордеру на квартиру, однак їй було роз'яснено листом від 20.05.2016 року, що корінці ордерів зберігаються лише з 1984 року.

10 червня 2016 року відповідач відмовив в приватизації житла з посиланням на відсутність ордеру. (Лист № Р-0221 від 10.06.16). За змістом відмови, районна адміністрація Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району, не оспорюючи законність проживання у квартирі вказує на неможливість її приватизації з тих підстав, що ордер на квартиру відсутній, а його надання є обов'язковим.

На теперішній час квартира АДРЕСА_1 не приватизована, є комунальною власністю територіальної громади міста Запоріжжя та знаходиться на балансі МКП «Основаніє».

Згідно Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» позивач має право на приватизацію цього житла і до теперішнього часу не використав свого права на безкоштовну передачу житла. Приватизаційні чеки не використані.

Вказана квартира належить до об'єктів приватизації.

В той час, коли сім'я ОСОБА_1 вселилась до вказаної квартири, вона мала статус комунальної, в якій проживали три родини - ОСОБА_1, ОСОБА_9 і ОСОБА_10. З 1962 року одну з кімнат, площею 18 кв.м., вищезазначеної квартири займав батько чоловіка позивача, ОСОБА_8. ОСОБА_2 вселився до цієї квартири в 1973 році. Після одруження, у 1974 році, вони стали проживати разом. Приблизно в 1976 році, батько чоловіка переїхав до іншого місця проживання, залишивши кімнату в квартирі АДРЕСА_1 в користуванні родині ОСОБА_2, яка на той час складалася із 3-х осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 У 1980 році народився молодший син, ОСОБА_4 В 1987 року, після смерті сусідки, ОСОБА_10, її кімнату, площею 17 кв. м, зайняла сім'я ОСОБА_4.

Відповідно до рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 09.10.1989 року за позовом ОСОБА_1 визнано ордер на квартиру АДРЕСА_1 недійсним. Передано ОСОБА_1, ОСОБА_2 кімнату площею 16,5 кв.м. родині ОСОБА_2 та зобов'язано укласти з ними договір найму. В позові про виселення ОСОБА_1 відмовлено.

Третю кімнату квартири, площею 15,9 кв.м. родина отримала користування в 1990 році за обміном, через державне комунальне підприємство «Бюро обміну житлової площі». Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 24.06.2009 р. № 33, діяльність ДКП «Бюро обміну житлової площі» припинено, шляхом ліквідації, що унеможливлює надання копії обмінного ордеру.

В 1994 році в ЖКУ № 13 був оформлений обліковий рахунок на всі три кімнати квартири.

Таким чином, з 1974 року сім'я ОСОБА_1 відкрито та на законних підставах мешкає в квартирі АДРЕСА_1, належним чином виконує обов'язки наймачів та має право на приватизацію цієї квартири в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Відповідно ст. 15 ч.1 п.10 Житлового кодексу України,до компетенції виконавчих комітетів районних, міських ,районних у містах рад народних депутатів віднесено видача ордерів на жилі приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

За змістом ст. 58 ЖК України,ордер є єдиною підставою для вселення у жиле приміщення.

Відповідно до п.69,70,72 Постанови ради Міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 р. N 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» ( розділ IV),ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, дійсний протягом 30 днів.

Ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.

При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених пунктами 2 і 5 статті 2 цього Закону.

Положеннями ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віддані або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.

Згідно п.10 п.11 статті 8 вищевказаного Закону, органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом. Спори, що виникають при приватизації квартир(будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.

Відповідно до п. 18 Положення про порядок передачі квартир(будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396, громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири(будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копія документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру(будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідка про склад сім»ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі(копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява-згода тимчасово відсутніх членів сім»ї наймача на приватизацію квартири(будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.

Отже, зазначеним пунктом Положення визначений вичерпний перелік документів, що подаються до органу приватизації і він не містить документів, із зазначенням якогось певного періоду часу, які стали причиною для відмови позивачу у проведенні приватизації.

Суд, приходить до висновку, що позивач має право на подачу документів на приватизацію квартири, в якій він зареєстрований і мешкає, а тому ці обставини в реалізації його права на приватизацію порушує права позивача.

Одночасно з цим суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо приватизації квартири не підлягають задоволенню, оскільки зазначене питання буде вирішуватись відповідачем після прийняття документів для вирішення питання щодо приватизації. Тому на сьогоднішній день пред'явлення цих вимог є передчасними, оскільки, фактично, на даний момент в цій частині спір між сторонами відсутній.

Прийняття рішення про зобов'язання відповідача приватизувати на ім'я позивача квартири без ордеру відноситься до виключної компетенції районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району м. Запоріжжя, тому суд, в силу положень ст. 162 КАС України, не може перебирати на себе дискреційні повноваження такого суб'єкта владних повноважень та безумовно зобов'язувати відповідача прийняти таке рішення.

Так, виключно уповноважена особа, а не суд мають приймати рішення із спірного питання, отже, суд вважає за необхідне та достатнє зобов'язати відповідача повторно розглянути та прийняти рішення по суті заяви позивачів згідно Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Поряд з цим, вимоги щодо зобов'язання останнього вжити заходів щодо приватизації квартири суд не може задовольнити, оскільки в такому випадку прижиматимуться на майбутнє, а захисту підлягають лише порушені права. Суб'єкт владних повноважень у спірному випадку має самостійно вирішити заяву позивача з огляду на подані документи, та порядок, яким на час вчинення окремих дій та прийняття рішень буде врегульоване спірне питання, отже, відповідач має діяти в розгляді заяви самостійно, з врахуванням рішення суду за цим спором. В іншому випадку, суд втручатиметься у компетенцію іншого суб'єкта владних повноважень, що є неприпустимим.

Для повного захисту прав, свобод та інтересів позивачів, керуючись ч.2 ст. 11 КАС України, суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог.

На підставі викладеного, суд вважає, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 18, 71, 86, 159-163, КАС України, ст.ст. 1,2, п.11 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському району прийняти пакет документів щодо приватизації квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на вказану квартиру та розглянути та прийняти рішення по суті спільної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про передачу в приватну власність квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку, передбаченому Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду".

В решті частині вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Суддя: Ю.В.Апаллонова