Ухвала від 08.09.2016 по справі 825/1552/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

08 вересня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/1552/16

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірною бездіяльності Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області та зобов'язання Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області винести постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-6, 8-9, 11-14 частини першої статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» та надіслати вказану постанову до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України для зняття тимчасового обмеження у праві на виїзд за межі України.

Одночасно з поданням позовної заяви, позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Обґрунтовуючи заявлене клопотання, позивач зазначив наступне.

Згідно з ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Позивач зазначає, що на день подання позову потребує відповідного лікування за кордоном, належні докази потреби позивача у лікуванні, яке потребує значних затрат, наявні в матеріалах справи, за таких обставин не має можливості оплатити судовий збір до подачі позову до суду.

З урахуванням наведеного, позивач просить відстрочити сплату судового збору до винесення рішення по даній справі.

Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон № 3674-VI, який з 01.09.2015 діє у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справляння судового збору".

Згідно зі статтею 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Аналогічні норми містяться і у частині 1 статті 88 КАС України.

Підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі є майновий стан сторони.

У відповідності до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи.

Враховуючи становище позивача та його майновий стан, суд приходить до висновку про наявність, передбачених статтею 8 Закону 3674-VI та статтею 88 КАС України, підстав для відстрочення сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 КАС України якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно ч. 3 цієї ж статті питання про вступ до участі у справі третіх осіб вирішується ухвалою.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про залучення в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Семенівське відділення Менської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області (15400, Чернігівська область, м. Семенівка, вул. Червона Площа, 10).

Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України. Дану позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і вона підсудна Чернігівському окружному адміністративному суду. Підстави для її повернення, залишення без розгляду чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені КАС України, відсутні.

За наведених обставин слід відкрити провадження та призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Керуючись статтями 53, 88, 104-107, 110, 121, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі - задовольнити.

Відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення, яким закінчиться розгляд справи.

Залучити в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Семенівське відділення Менської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області (15400, Чернігівська область, м. Семенівка, вул. Червона Площа, 10).

Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Семенівське відділення Менської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області, про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Витребувати у Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2а/2570/210/2012.

Закінчити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду під головуванням судді Лобан Д.В. у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернігів, вул. Київська, 23, каб. 11 на 15:30 год. 15 вересня 2016 року.

Відповідачу направити копію позовної заяви з доданими до неї документами та зобов'язати надати у триденний строк з дня отримання зазначеної ухвали суду, у разі заперечення проти позову, всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийняті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких прийнято позов.

Копію ухвали, повістки про виклик та інформацію про процесуальні права та обов'язки направити сторонам та третій особі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Д.В. Лобан