Постанова від 07.09.2016 по справі 825/1419/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2016 року м.Чернігів Справа № 825/1419/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача Козаченка В.М.,

представника відповідача Вовк Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Носівка Агро» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

04.08.2016 Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Носівка Агро» (далі - ТОВ «Носівка Агро»), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Носівка Агро» (код ЄДРПОУ 34593872) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): АЗС (Автозаправочна станція) за адресою: вул. Мринський шлях, 95-А, с. Носівка, Носівський район, Чернігівська області, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що під час перевірки ТОВ «Носівка Агро» посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області були виявлені порушення Закону України «Про охорону праці», які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Враховуючи вищевказане, та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач вважає, що наявні усі підстави для зупинення робіт (виробництва).

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити, оскільки ТОВ «Носівка Агро» більшість порушень вимог законодавства про охорону праці були усунуті, що підтверджується актом повторної перевірки від 19.08.2016 № 58/06-07. При цьому, зазначив, що невиконаними залишились лише порушення, які стосується виключно відсутності певної документації, пов'язаної з експлуатацією автозаправочної станції. У свою чергу, будь-які порушення, які б свідчили про наявність небезпеки для життя та здоров'я працівників, на об'єкті відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що, відповідно до плану проведення перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) Управління Держпраці у Чернігівській області на III квартал 2016 року, наказу від 15.06.2016 №99 та направлення на перевірку від 15.06.2016 №10, у період з 04.07.2016 по 22.07.2016 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області проведено планову перевірку суб'єкта господарювання - ТОВ «Носівка Агро» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с.10-12).

За результатами проведеної перевірки, Управлінням Держпраці у Чернігівській області складено акт перевірки від 22.07.2016 №10, яким встановлено 58 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с.14-20).

У свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, 19.08.2016 Управлінням Держпраці у Чернігівській області повторно складено акт перевірки №58/06-07, яким встановлено часткове усунення відповідачем порушень вимог законодавства з охорони праці (а.с.38-45).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає, на наступне.

За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

У свою чергу, спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V), Законом України від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон № 2694-XII), Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96) та Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011 № 826 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269 (далі - Положення № 826).

Так, згідно з пунктом 1 Положення № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до вимог пункту 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 №8 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно пункту 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону № 2694-XII державний нагляд здійснює орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

У свою чергу, статтею 1 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

У відповідності до пункту 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

З аналізу вищевказаної норми вбачається, що порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників не є єдиною підставою, з якою чинне законодавство України пов'язує виникнення у контролюючого органу права на заборону виконання робіт, виробництва.

Вищевказане, у свою чергу, спростовує посилання відповідача, як на підставу для відмови Управлінню Держпраці у Чернігівській області у задоволенні позовних вимог, на невиконання ним лише тих порушень, які стосується відсутності певної документації, пов'язаної з експлуатацією автозаправочної станції, а не порушень, які б свідчили про наявність небезпеки для життя та здоров'я працівників.

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону №877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.

За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем порушення вимог законодавства про охорону праці повністю не усунуто, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Управління Держпраці у Чернігівській області у повному обсязі.

У свою чергу, пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Відтак, постанова суду про застосування до відповідача заходів реагування, шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): АЗС (Автозаправочна станція) за адресою: вул. Мринський шлях, 95-4, с. Носівка, Носівський район, Чернігівська області, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Носівка Агро» (код ЄДРПОУ 34593872) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): АЗС (Автозаправочна станція) за адресою: вул. Мринський шлях, 95-А, с. Носівка, Носівський район, Чернігівська області, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя В.В. Падій