Справа № 128/1390/13-ц
іменем України
16 квітня 2013 року Вінницький районний суд Вінницької області
в складі :
головуючого - судді Бондаренко О.І.,
при секретарі Головач Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання права на спадщину в порядку спадкування за законом та поділ спадкового майна, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання права на спадщину в порядку спадкування за законом та поділ спадкового майна, мотивуючи вимоги тим, що 17.05.1994 року помер його батько, ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 являються його діти та дружина: позивач ОСОБА_1, відповідач ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_3, які спадщину прийняли, подавши відповідні заяви до нотаріальної контори, кожен з них отримав право на 1/3 частку спадкового майна.
02.12.2003 року рішенням виконкому Іванівської сільської ради Вінницького району Вінницької області на ім'я спадкодавця було видано свідоцтво про право власності на вищевказаний житловий будинок.
19.12.2003 року ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку цілого жилого будинку з господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області.
На 2/3 частки спадкового майна свідоцтво про право на спадщину не видано.
Між позивачем та відповідачем була домовленість про поділ спадкового майна, згідно якої після отримання свідоцтва про право власності на відповідні частини житлового будинку, вони повинні були укласти в нотаріальній конторі договір про поділ спадкового майна, відповідачка отримує грошову компенсацію від позивача за її частку в спадковому майні, а позивачу в порядку спадкування за законом переходить право власності на 2/3 частки житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області.
Умови домовленості в частині передачі відповідачу грошової компенсації позивач виконав в червні 2012 року, а та в свою чергу надала відповідну довіреність на оформлення спадкових прав.
Однак, оформити в нотаріальній конторі спадщину та договір про поділ спадкового майна згідно домовленості, позивач не взмозі, так як цивільна правоздатність ОСОБА_4 припинилася в зв'язку з його смертю 17.05.1994 року, правовстановлюючий документ на будинок було видано лише 02.12.2003 року, тобто після смерті спадкодавця.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1, адвокат ОСОБА_5 не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позов свого довірителя підтримує, просить його задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_6 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просить справу розглянути в її відсутність, позов визнає та не заперечує проти його задоволення.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просить справу розглянути в її відсутність, не заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
17.05.1994 року помер ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія 1-АМ № 224307 від 16.10.2003 року ( а.с.9).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області, що належав померлому на підставі свідоцтва №132 про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями від 24.11.2003 року (а.с. 63).
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 являються його діти та дружина: позивач ОСОБА_1, відповідач ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_3, які спадщину прийняли, подавши відповідні заяви до нотаріальної контори, кожен з них отримав право на 1/3 частку спадкового майна, дружина ОСОБА_3 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області (а.с. 14).
Як вбачається з технічного паспорту на будинок, виготовленого КП «ВООБТІ» 31.10.2003 року, 11.12.2003 року було внесені зміни, а саме: зазначено, що ОСОБА_4 являється власником 2/3 частки житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області, а ОСОБА_3 власником 1/3 частки даного будинку (а.с.15 - 22).
Між позивачем та відповідачем була домовленість про поділ спадкового майна, згідно якої після отримання свідоцтва про право власності на відповідні частини житлового будинку, вони повинні були укласти в нотаріальній конторі договір про поділ спадкового майна, відповідачка отримує грошову компенсацію від позивача за її частку в спадковому майні, а позивачу в порядку спадкування за законом переходить право власності на 2/3 частки житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області.
Умови домовленості в частині передачі відповідачу грошової компенсації позивач виконав в червні 2012 року, а та в свою чергу надала відповідну довіреність на оформлення спадкових прав (а.с.8).
Дані правовідносини регулюються :
- ст. 328 ЦК України, відповідно до якої право власності набувається на підставах, що не заборонені законом;
- ст. 1261 ЦК України зазначає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки;
- ст. 1278 ЦК України, частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними; кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
- відповідно до п.4 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, що набрав чинність з 1.01.2004 р. передбачається, що він застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а правила спадкового права тільки до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята до набрання ним чинності, то спірні правовідносини регулюються ст. ст. 529, 549 ЦК України (в ред. 1963 р.) за змістом яких син померлого є спадкоємцем першої черги, та вважається таким, що прийняв спадщину, якщо фактично в шестимісячний термін з дня відкриття спадщини вступив в управління спадковим майном.
На підставі викладеного, керуючись ст. 328, 1261, 1278 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 15, 59, 60, 174, 197, 209, 212 - 215 ЦПК України, суд ,-
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 Анатолієвичем право власності в порядку спадкування за законом на 2/3 частки спадкового майна, яке складається з цілого жилого будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами № 50 по вулиці Вороніна в с. Цвіжин Вінницького району Вінницької області, до складу якого входять житловий будинок «А», веранда «а», ганок, сарай «Б», погріб «П/Б», огорожа №1, ворота з хвірткою №2 та належав на підставі свідоцтва про право власності на будинок № 132 від 24.11.2003 року ОСОБА_4, який помер 17.05.1994 року .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: /підпис/
Рішення набуло чинності 27.04.2013 року.
Оригінал рішення зберігається в архіві Вінницького районного суду.
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: