Постанова від 01.09.2016 по справі 513/660/16-а

Справа № 513/660/16-а

Провадження № 2-а/513/34/16

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2016 року Саратський районний суд Одеської області у складі: судді Кожокар Т.Я., при секретарі Коржан О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт. Сарата адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання неправомірним рішення управління пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2016 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача та уточненим позовом від 12 серпня 2016 року, в якому просить: визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) в Саратському районі провести з 01 грудня 2015 року перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу - головного спеціаліста державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю, маючого 13 ранг державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 6353,20 гривень, зазначеної у довідці від 16 червня 2016 року № 01/2668; скасувати рішення УПФУ в Саратському районі від 05 липня 2016 року №582 про відмову у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати УПФУ в Саратському районі, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), починаючи з 01 грудня 2015 року здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу - головного спеціаліста державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю, маючого 13 ранг державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 6353,20 гривень, зазначеної у довідці від 16 червня 2016 року №01/2668, та виплатити їй, починаючи з 01 грудня 2015 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що наказом від 31 травня 2006 року за № 50-о вона була звільнена з посади головного спеціаліста державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі.

З 11 липня 2006 року, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" їй було призначено пенсію по інвалідності в розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських). В результаті збільшення посадового окладу головного спеціаліста державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю, з 01 грудня 2015 року фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді.

05 липня 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу.

Однак, рішенням УПФУ в Саратському районі від 05 липня 2016 №582 їй було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.

ОСОБА_1 вважає, що відповідач грубо порушив її право на перерахунок призначеної ій пенсії, що передбачено ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Позивачка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила задовольнити її позов у повному обсязі.

Представник відповідача подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зокрема, представник відповідача зазначив, що Закон України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» втратив чинність з 01 травня 2016 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливість проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" не передбачає підвищення пенсій особам, яким вона була призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-Х11 "Про державну службу". Навіть за наявності підстав для проведення перерахунку, такий перерахунок мав бути проведений лише з 01.05.2016 року, а не з 01.12.2015 року, як просить позивачка.

Вивчивши письмові докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Закону України від 16.12.1993 № 3723-Х11 «Про державну службу» ( далі- Закон № 3723-Х11) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.2 ст. 37 Закону України № 3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із суми заробітної плати, наяку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Наказом від 31 травня 2006 року за № 50-о ОСОБА_1 була звільнена з посади головного спеціаліста-державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі відповідно до ст. 30 Закону України "Про державну службу" (а.с. 22).

Позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі та отримує пенсію у розмірі 90% від заробітної плати, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-Х11 «Про державну службу» .

Згідно довідки Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 16 червня 2016 року № 01/2668, заробітна плата на посаді головного спеціаліста державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2015 року становить 6353 гривень 20 копійок. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 27).

Позивачка зверталася до управління Пенсійного фонду в Саратькому районі із заявою про перерахунок її пенсії, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОДА від 16 червня 2016 року №01/2668 (а.с.4).

Рішенням УПФУ в Саратському районі від 05 липня 2016 року за №582 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року (а.с. 26).

Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що позивачка 05 липня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФУ у Саратському районі, Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є протиправною.

Суд переконаний, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, у тому числі і Законом України «Про державну службу». У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп-99 від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп 2004).

Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Позивачка звернулась з позовом до адміністративного суду 06 липня 2016 року, тому підлягає захисту її порушене право у межах шестимісячного строку, перерахунок її пенсії слід здійснити з 06 січня 2016 року.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Керуючись ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ч.1 ст.94, ч.1 ст.158, ст.ст..159-163 КАС України, ст. 33, 37, 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити. Визнати протиправною відмову уравління Пенсійного Фонду України в Саратському районі Одеської області у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 - 1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), виходячи із розміру 90 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 16 червня 2016 року №01/2668.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 05 липня 2016 року №582 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), виходячи із розміру 90 відсотків заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу - головного спеціаліста державного інспектора Південно-Західного сектору екологічного контролю, маючи 13 ранг державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 6353,20 гривень, зазначеної у довідці, виданої Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 16 червня 2016 року №01/2668, починаючи з 06 січня 2016 року, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Т. Я. Кожокар