Постанова від 29.08.2016 по справі 635/2008/16-а

29.08.16

Справа № 635/2008/16-а

Провадження № 2а/635/34/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 року Харківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого-судді - Березовської І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Хімічук Є.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Покотилівка Харківського району Харківської області адміністративний позов Харківської обласної громадської організації «Наука, освіта та правозахист» в особі голови ОСОБА_1 до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа ОСОБА_2, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, у якому просив визнати протиправними бездіяльність та дії Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області щодо відмови в прийнятті заяви ОСОБА_2 від 25 лютого 2016 року про видачу довідки про склад сім'ї; зобов'язати Безлюдівську селищну раду Харківського району Харківської області прийняти заяву ОСОБА_2 про видачу їй довідки про склад сім'ї.

Позивач в судовому засіданні просив позов задовольнити з підстав та мотивів, викладених в ньому. Вважав, що Безлюдівська селищна рада, яка є суб'єктом власних повноважень, своєю бездіяльністю порушує право ОСОБА_2 на отримання матеріальної допомоги.

Третя особа в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач діяв відповідно до приписів чинного законодавства.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, показання свідків, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що 25 лютого 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області із заявою про видачу довідки про склад сім'ї.

Безлюдівська селищна рада відмовила ОСОБА_2 в прийнятті заяви про видачу довідки про склад сім'ї.

Вказані обставини підтверджується показаннями свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, допитаної як свідка, дослідженим в судовому засіданні звукозаписом.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотаннями щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненням громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг встановлені ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» серед яких, в тому числі, передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина.

Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 1 Указу Президента України «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування» з метою забезпечення реалізації та гарантування закріплених Конституцією України права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, права громадян на участь в управлінні державними справами, а також підвищення ефективності роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування зі зверненнями громадян, ураховуючи необхідність об'єктивного, всебічного і вчасного розгляду звернень громадян відповідно до вимог законодавства України, керуючись частиною другою статті 102 Конституції України та статтею 28 Закону України "Про звернення громадян" передбачено Кабінету Міністрів України, міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування вжити невідкладних заходів щодо забезпечення реалізації конституційних прав громадян на письмове звернення та особистий прийом, обов'язкове одержання обґрунтованої відповіді, неухильного виконання норм Закону України "Про звернення громадян", упорядкування роботи зі зверненнями громадян, зокрема, щодо: недопущення надання неоднозначних, необґрунтованих або неповних відповідей за зверненнями громадян, із порушенням строків, установлених законодавством; створення умов для участі заявників у перевірці поданих ними заяв чи скарг, надання можливості знайомитися з матеріалами перевірок відповідних звернень.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, ї межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Безлюдівською селищною радою були допущені порушення ст. 19, 40 Конституції України, оскільки ОСОБА_2 було відмовлено в прийнятті заяви про видачу довідки про склад сім'ї та не прийнято будь-яке рішення з поставлених у заяві питання.

Отже, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Безлюдівської селищної ради незаконною та зобов'язання прийняти заяву ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

При цьому суд вважає за потрібне відмітити, що зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Отже, належним способом захисту в даному випадку, суд вважає саме визнання незаконною бездіяльності Безлюдівської селищної ради щодо неприйняття заяви від ОСОБА_2

Частиною 2 ст. 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене, суд з метою повного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_2, виходить за межі позовних вимог та вважає за необхідне зобов'язати Безлюдівську селищну раду Харківського району Харківської області розглянути також питання щодо видачі ОСОБА_2 довідки про склад сім'ї.

Питання про стягнення судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 17, 71, 86, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Харківської обласної громадської організації «Наука, освіта та правозахист» в особі голови ОСОБА_1 до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа ОСОБА_2, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області щодо відмови в прийнятті заяви ОСОБА_2 від 25 лютого 2016 року про видачу довідки про склад сім'ї.

Зобов'язати Безлюдівську селищну раду Харківського району Харківської області прийняти заяву ОСОБА_2 про видачу довідки про склад сім'ї та розглянути питання щодо видачі ОСОБА_2 довідки про склад сім'ї.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області в дохід держави судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна ) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: І.В. Березовська