Справа № 283/1803/16-ц
Провадження №2-о/283/45/2016
01 вересня 2016 року м. Малин
Суддя Малинського районного суду Житомирської області Міхненко С.Д., розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту , що має юридичне значення , -
01 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою, у якій просить встановити факт, яким визнати її приналежність до польської національності, шляхом внесення Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану змін до актового запису № 207 від 20 серпня 1997 про народження ОСОБА_2 , вказавши її національність - полька.
Ознайомившись зі змістом заяви, суддя вважає, що у відкритті провадження слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до статті 234 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст.256 ЦПК України, якою передбачено перелік категорій справ, які розглядає суд про встановлення фактів, що мають юридичне значення, справи за заявами про встановлення факту належності до певної національності - в переліку відсутні.
У ч. 2 ст.256 ЦПК України зазначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналіз даних норм дає підстави для висновку, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, що засвідчує факт, що має юридичне значення; 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Отже, згідно з ст.234, ч. 2 ст.256 ЦПК України для встановлення факту необхідна наявність певних умов, зокрема, встановлюваний факт повинен бути юридичним, тобто від його встановлення у особи виникають, змінюються або припиняються особисті чи майнові права; чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення.
На підставі Указу Президента України № 70/99 від 27.01.1999 року втратив чинність Указ Президента України від 31 грудня 1991 року « Про порядок зміни громадянами України національності » , і з того часу в законодавстві України відсутні норми, які передбачають настання певних юридичних наслідків або набуття немайнових чи майнових прав в залежності від національності особи.
Таким чином, факт належності особи до певної національності не може бути встановлений в судовому порядку, оскільки відповідно до положень ст. 256 ЦПК України не належить до юридичних фактів від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи.
Пленум Верховного Суду України у Постанові № 5 від 31.03.1995 року « Про судову практику в справах про встановлення фактів , що мають юридичне значення », роз'яснив, що якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у прийнятті заяви, а коли справу вже порушено - закриває провадження в ній.
Згідно з положеннями ст. 22 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану врегульовано Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року № 55/18793.
Отже, з аналізу наведених правових норм можна зробити висновок, що чинним законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні які засвідчують походження особи, і порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Виходячи із доводів заявника, наведених у заяві про те, що дані про приналежність до польської національності він має намір занести до актового запису про народження ОСОБА_2В , то вирішення порушеного ним питання можливе в зазначеному порядку, шляхом звернення особисто до органів РАЦС, як суб'єкта владних повноважень, з метою внесення змін до актового запису, а в разі відмови суб'єкта владних повноважень - шляхом оскарження відмови в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Керуючись пунктом першим частини другої статті 122 ЦПК України,-
Відмовити у відкрити провадження у справі за заявою за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, яким визнати її приналежність до польської національності, шляхом внесення Малинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану змін до актового запису № 207 від 20 серпня 1997 про народження ОСОБА_2 , вказавши її національність - полька, оскільки така заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 275 ( двісті сімдесят п'ять ) гривень 61 коп., сплачений відповідно до квитанції від 30 серпня 2016 року № ПН90924 у Публічному акціонерному товаристві « Державний експортно-імпортний банк України».
Ухвала може бути оскаржена заявником до Апеляційного суду Житомирської області через Малинський районний суд Житомирської області протягом п'яти днів з дня отримання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя: ОСОБА_3