Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"30" серпня 2016 р. Справа № 922/3903/14
вх. № 3903/14
Суддя Усатий В.О.
Без участі представників сторін.
розглянувши : ТОВ "Алель", м. Харків
до ТОВ "Макрокап Девелопмент Україна" м. Харків
про визнання банкрутом
Постановою суду від 21.01.2016 р. припинено процедуру розпорядження майном боржника, визнано ТОВ "Макрокап Девелопмент Україна" (код 25178393)банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Єрьоміну О.Ю.
Оприлюдення повідомлення про визнання боржника банкрутом здійснено на офіційному веб-сайті ВСГУ 25.01.2016р. (27581).
До суду від Київської ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області надійшла заява з грошовими вимогами до боржника (вх. № 10016 від 25.03.2016 р.) в сумі 456209,68 грн., яка не була призначена судом до розгляду з причин знаходження справи в апеляційній інстанції.
Враховуючи повернення справи з апеляційної інстанції, суд розглянувши заяву податкової інспекції, зазначає наступне.
Разом із заявою з грошовими вимогами до боржника податковою інспекцією подане клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв"язку з відсутністю бюджетних асигнувань.
Відповідно до ст.1 Закону України "про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно ст.9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Таким чином, кошти судового збору спрямовуються на зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору звільняються:1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів; 4) позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; 9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів; 10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 11) виборці - у справах про уточнення списку виборців; 12) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків; 13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав; 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім суб'єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; 16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
В постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, оскільки Київська ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області не наділена пільгами, які дають можливість відповідно до Закону України "Про судовий збір" бути звільненими від сплати судового збору, а також приймаючи до уваги, що відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення від сплати судового збору, суд відмовляє Київській ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області в задоволенні її клопотання про звільнення від оплати судового збору.
Відповідно до ст.38 Закону, вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
В інформаційному листі Вищого господарського суду України № № 01-06/606/2013 від 28.03.2013 р. зазначено, що після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з частиною першою статті 38 Закону. Заяви з такими грошовими вимогами надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду, який призначає їх до розгляду в судовому засіданні. Відповідно до Закону України "Про судовий збір" зазначені заяви оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Відповідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна.
Згідно ч.2 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", копії відповідних заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна.
Відповідно до п.п.10 п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору за подання до господарського суду заяв кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство складає 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Звертаючись із заявою з грошовими вимогами до боржника заявником не подано до суду доказів сплати судового збору.
Статтею 24 Закону передбачено, що у разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути. Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
За таких обставин, суд повідомив заявника про допущені недоліки та надав строк до 12.05.2016 р. для їх усунення.
У зв"язку з поданням Публічним акціонерним товариством "Фідобанк" касаційної скарги на постанову Харківського апеляційного суду Харківської області від 07.04.2016 р., справа була направлена до Вищого господарського суду України.
Постановою Вищого господарського суду від 26.07.2016 р. касаційну скаргу ПАТ "Фідобанк" залишено без задоволення, постанову ХАГС від 07.04.2016 по справі № 922/3903/14 залишено без змін.
Під час знаходження справи в касаційній інстанції , до суду від Київської ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області не надійшли докази усунення вказаних недоліків, проте нею надане клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи повернення справи з касаційної інстанції, суд вважає за необхідне розглянути клопотання Київської ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області про відстрочення сплати судового збору.
В обгрунтування свого клопотання податкова інспекція повідомляє, що її рахунки, призначені для видаткових платежів, в тому числі для сплати судового збору, заблоковані з 30.03.2016 р. на підставі постанови КМУ від 03.08.20111р. № 845 з причин виконання виконавчого листа Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/11513/15 щодо стягнення з податкової інспекції судового збору в сумі 383283,11 грн., який станом на 13.04.2016 р. був сплачений частково в сумі 79678,37 грн.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суд констатує, що з часу подання цього клопотання про відстрочення сплати судового збору за час знаходження справи в касаційній інстанцій, минуло майже три місяця, проте податкова інспекція не надала жодного доказу в підтвердження або розблокування рахунку або залишку непогашенної суми та доказу неможливості сплатити судовий збір на цей час.
Враховуючи відсутність належних доказів в підтвердження наданого клопотання, суд відмовляє в його задоволенні.
Приймаючи до уваги неусунення заявником зазначених недоліків, а саме: відсутність доказів сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника, суд повертає заяву Київської ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 10016 від 25.03.2016 р.) без розгляду.
Керуючись ст.ст. 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.86 ГПК України,
Відмовити Київській ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Повернути Київській ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області заяву (вх. № 10016 від 25.03.2016 р.) з грошовими вимогами до боржника на 185 аркушах без розгляду.
Суддя Усатий В.О.