Постанова від 29.08.2016 по справі 810/1525/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 року м. Київ № 810/1525/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Шулежка В.П.,

судді Іщука І.О.,

судді Погрібніченка І.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України (надалі - Казначейство, відповідач) про визнання протиправними дій ДКС України у відмові стягнення на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заборгованості по пенсії в сумі 109215,28 грн.; зобов'язання згідно чинного законодавства України, вчинити дії, щодо виконання виконавчого листа Деснянського районного суду м. Києва, по справі № 2 а-754/582/13 по поверненню ОСОБА_1 заборгованості по пенсії в розмірі 109215,28 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем грубо порушуються вимоги ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», оскільки виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу. В той же час, згідно практики Європейського суду з прав людини, органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, зазначених у письмових запереченнях, пояснив суду, що Казначейство, відповідно до наданих повноважень, здійснює виконання рішень судів, у порядку черговості надходження таких документів та у межах суми, передбаченої законом про Державний бюджет України на відповідний рік за бюджетною програмою КПКВК 3504040, що відповідає принципу справедливості та забезпечує рівні права стягувачів на одержання коштів Державного бюджету за рішенням суду.

Списання коштів на користь позивача відкладено в зв'язку з недостатністю коштів для здійснення безспірного списання. Таким чином, перерахування коштів стягувачам із затримкою відбувається не через протиправні дії або бездіяльність Казначейства, а виключно у зв'язку з наявністю сформованої черги, в якій перебуває на виконанні значна кількість виконавчих документів та передбаченими у Законах про Державної бюджет України обмеженими асигнуваннями для погашення наявної заборгованості за поданими судовими рішеннями.

З урахуванням вимог ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

Позивач звернувся до Казначейства із заявою від 05.11.2014р. про виконання судового рішення, якою просив прийняти до виконання виконавчий лист Деснянського районного суду міста Києва №2-а/754/581/13 про зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від23.05.2012р. №21/3/2-1515/1346 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України з 01.04.2012р. з урахуванням проведених виплат.

Казначейство листом від 24.11.2014р. повідомило позивача, що виконавчий документ направлений до ГУ ДКС у м. Києві. В подальшому, ГУ ДКС у м. Києві на адресу Казначейства направлено пакет документів щодо списання коштів на користь позивача.

Позивач звернувся до Казначейства із заявою від 17.02.2015р. в порядку ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» про надання інформації щодо виконання виконавчого листа Деснянського районного суду міста Києва №2-а/754/581/13.

Казначейство листом від 10.03.2015р. повідомило позивача, що зазначений виконавчий лист знаходиться на виконанні у Казначействі.

Відповідно до абзацу другого підпункту 1 пункту 9 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України та пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Державною казначейською службою України, зокрема, за черговістю надходження таких рішень.

Станом на сьогодні на виконанні у Казначействі України знаходяться рішення судів на суму 698,52 млн. грн, що надійшли та зареєстровані раніше виконавчого листа суду. Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» на поточний рік за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою» передбачено 150,00 млн. гривень.

Враховуючи викладене, після виконання рішень судів, що надійшли раніше зазначеного виконавчого листа суду, Казначейство здійснить заходи щодо перерахування коштів на користь позивача.

Вказаним листом також повідомлено, що у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України на виконання статті 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» порядку реструктуризації фактичної заборгованості за рішеннями судів, виконання яких гарантовано державою, Казначейство розгляне питання часткового перерахування коштів у розмірі до 10 відсотків від суми, зазначеної у і виконавчому листі суду та видачі на решту суми фінансових казначейських векселів.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015р. № 215 затверджено Положення про Державну казначейську службу України, відповідно до якого Казначейство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Зокрема, Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Виконання судових рішень здійснюється відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок виконання рішень), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Бюджетного кодексу України за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою».

Як зазначає відповідач, станом на квітень 2016 року на виконанні у Казначействі за бюджетною програмою КПКВК 3504040 перебуває понад сто тридцять одна тисяча судових рішень на загальну суму понад два мільярди вісімсот тисяч гривень.

В той же час, Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» на виконання бюджетної програми КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», передбачено 144,75 млн. грн.

Казначейство, відповідно до наданих повноважень, здійснює виконання рішень судів, дотримуючись п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та п. 3 Порядку виконання рішень, якими передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів та у межах суми, передбаченої законом про Державний бюджет України на відповідний рік за бюджетною програмою КПКВК 3504040, що відповідає принципу справедливості та забезпечує рівні права стягувачів на одержання коштів Державного бюджету за рішенням суду.

Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, на виконанні в Казначействі перебуває виконавчий лист Деснянського районного суду м. Києва по справі №2-а/754/581/13 від 09.04.2014р.

Відповідач зазначає, що заява позивача про виконання виконавчого листа надійшла до Казначейства 10.11.2014р., була зареєстрована відповідно до вимог Інструкції з діловодства за №3-13-15197 та після попереднього розгляду документів (п. 8 Порядку виконання рішень) відповідні дані були внесені до програмного продукту «Формування інформації про виконання судових рішень».

В той же час, на виконання бюджетної програми КПКВК 3504040 Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» передбачено 76,96 млн. грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» - 144,75 млн. грн., Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» - 144,75 млн. грн., а на виконанні в Казначействі перебуває судових рішень на значно більшу суму (понад два мільярди вісімсот тисяч гривень).

Зокрема, як вбачається з електронної довідки зведеної інформації щодо виконання судових рішень, що гарантуються державною, виконавчий документ на користь позивача значиться під №11221, сума коштів за судовими рішеннями, що надійшли раніше виконавчого документа позивача - 450 797 492, 43 грн.

В той же час, Міністерство фінансів України є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040; відповідає за складання проекту Закону про Державний бюджет України; забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (ч.2 ст.32 Бюджетного кодексу України).

Пунктом 49 Порядку виконання рішень передбачено, що у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Міністерству фінансів України пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України і відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України.

У зв'язку із зазначеними обставинами, Казначейство відповідно до п. 49 Порядку виконання рішень неодноразово зверталось до Міністерства фінансів України із відповідними пропозиціями про збільшення видатків для виконання рішень судів, гарантованих державною.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що Казначейством прийнято до виконання виконавчий лист позивача і вживаються всі передбачені законодавством заходи щодо його виконання із дотриманням принципу черговості, станом на 24.02.2016р. на виконанні у Казначействі знаходились рішення судів на суму 450,797 млн. грн., що надійшли та зареєстровані раніше виконавчого листа позивача, а списання коштів на користь позивача відкладено в зв'язку з недостатністю коштів для здійснення безспірного списання.

Перерахування коштів стягувачам із затримкою відбувається не через протиправні дії або бездіяльність Казначейства, а виключно у зв'язку з наявністю сформованої черги, в якій перебуває на виконанні значна кількість виконавчих документів та передбаченими у Законах про Державної бюджет України обмеженими асигнуваннями для погашення наявної заборгованості за поданими судовими рішеннями.

Суд зазначає, що Казначейство не відмовляло позивачу у перерахуванні коштів, а лише зазначило про наявність черговості виконання рішень суду, таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій ДКС України у відмові стягнення на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заборгованості по пенсії в сумі 109215,28 грн. є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Стосовно зобов'язання Казначейства вчинити дії щодо виконання виконавчого листа, суд зазначає, що зобов'язання щодо вчинення дій є суто примусовим заходом, що може застосовуватися до суб'єкта, який не виконує або неналежним чином виконує покладені на нього законодавством обов'язки.

Отже, підставою для застосування певного зобов'язання до сторони судового процесу є факт порушення чи недотримання нею відповідних нормативних приписів, що змушує суд вжити належних заходів для припинення такого порушення та недопущення настання негативних наслідків.

Водночас, зважаючи на викладене вище обґрунтування повноти та законності дій Казначейства щодо виконання рішень суду за бюджетною програмою КПКВК 3504040, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав та законних можливостей для зобов'язання Казначейства вчинити дії, визначені законом, які й без того вчиняються у повному обсязі.

Орім того, як зазначалось вище, головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040 є Міністерство фінансів України, яке: відповідає за складання проекту Закону про Державний бюджет України; забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Кабінет Міністрів України, є вищим органом виконавчої влади та, зокрема, розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України.

Враховуючи зазначене, оскільки Казначейством прийнято до виконання виконавчий лист позивача і вживаються всі передбачені законодавством заходи щодо його виконання із дотриманням принципу черговості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, щодо виконання виконавчого листа по поверненню ОСОБА_1 заборгованості по пенсії є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем у повному обсязі доведено правомірність своїх дій.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України , постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий Суддя В.П. Шулежко

Суддя І.О. Іщук

Суддя І.М. Погрібніченко