Рішення від 05.09.2016 по справі 903/293/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

31 серпня 2016 р. Справа № 903/293/16

Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі"

до відповідача: Товарної біржі "Універсальна-Полісся"

про визнання незаконними (недійсними) пунктів положень Регламенту та форми заяви в частині

Головуючий суддя Бондарєв С.В.

Судді Костюк С.В.

ОСОБА_1

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 2 від 01.02.2016р.; ОСОБА_3, дов. №9 від 25.12.2015р.

від відповідача: ОСОБА_4-голова біржового комітету; ОСОБА_5, довіреність № б/н від 28.12.2015р.

Суть спору: Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю "Цунамі"- звернувся до господарського суду з позовом до відповідача- Товарної біржі "Універсальна-Полісся"-про визнання незаконними положень Регламенту та заборону встановлювати обмеження у правилах біржової торгівлі необробленою деревиною, в якому просив суд визнати незаконними (нечинними) пункт 2.17, абзац 5 пункту 1.3, пункти 3.12, 3.20, 3.21, 5.2, 5.4 Регламенту Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, який затверджений протоколом №25 від 23.02.2015 року, в яких відповідачем встановлено для покупців неправомірні обмеження у правилах біржової торгівлі необробленою деревиною та заборонити відповідачу встановлювати для покупців наступні обмеження у правилах біржової торгівлі (Регламенті) з організації та проведення публічних торгів з продажу необробленої деревини: щодо недопущення до участі в аукціонних торгах тих учасників, які не є членами біржі; щодо неможливості вносити зміни або доповнення до встановленої біржею форми заявки, яка буде відповідати чинному законодавству України; щодо визначення граничної вартості (ціни) лоту, що формується у ході проведення торгів між учасниками аукціону з продажу необробленої деревини, та можливості зняття з торгів через це лоту, і недопущення до переторгів інших учасників; щодо неможливості біржі утримувати із гарантійного внеску сплаченого учасником торгів винагороду біржі, членських внесків та штрафних санкцій; щодо неможливості позбавлення ліцитатором продавців (учасників) права брати участь в аукціоні через підозри (припущення) ліцитатора у зриві тогів.

В правове обґрунтування позовних вимог позивач посилався на ст.ст. 19, 62, 42 Конституції України, ст.ст. 20, 190, 191, 278, 281 ГК України, ст.ст. 16, 203 ЦК України та ст.ст. 1, 2, 2-1, 4, 4-1, 4-7, 5, 12, 13, 22, 33, 34, 36, 54, 56, 57, 64, 65, 82, 84 ГПК України.

Ухвалою суду від 04.05.2016р. порушено провадження по справі та призначено її до розгляду на 25.05.2016р. на 14:30год.

23.05.2016р. через відділ документального забезпечення та контролю суду від позивача надійшов до суду супровідний лист №б/н від 18.05.2016р. (вх.№01-54/4550/16 від 23.05.2016р.), яким він долучив до матеріалів справи заяву ТзОВ "Цунамі" від 18.05.2016р., копію довіреності №2 від 01.02.2016р. та статуту ТзОВ "Цунамі" (нова редакція), затверджений зборами учасників ТзОВ "Цунамі" 09.11.2009р. протоколом №33, зареєстрований виконкомом Луцької міської ради народних депутатів розпорядженням №244-РВ 25.07.2001р. реєстраційний №04051327Ю0060757 Код ЄДРПОУ №31572226.

25.05.2016р. через відділ документального забезпечення та контролю суду від позивача надійшла до суду заява №б/н від 24.05.2016р. (вх.№01-69/19/16 від 25.05.2016р.) про зміну предмета позову, в якій позивач, просив суд визнати незаконними (недійсними) пункт 2.17, абзац 5 пункту 1.3, пункти 3.12, 3.20, 3.21, 5.1, 5.2, 5.4 Регламенту Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, який затверджений протоколом №25 від 23.02.2015 року, в яких відповідачем встановлено для покупців неправомірні обмеження у правилах біржової торгівлі необробленою деревиною та визнати незаконною (недійсною) встановлену відповідачем форму заяви на участь у спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини в частині зазначення у назві заяви про "вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію" та у пункті 2.2. заяви про "сплату покупцем після проведення аукціону (торгів) на рахунок біржі членських внесків у розмірі 0,5 відсотка від вартості придбаних лотів", яка прийнята судом.

Долучив до матеріалів справи копії встановлених відповідачем форм "Заяв на участь в спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини по Волинському ОУЛМГ та вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію" на 2 кв. 2015р., на 3кв. 2015р., на 4кв. 2015р., на 1кв. 2016р., на 2кв. 2016р. та заяв на участь в спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини, розроблених іншими товарними біржами.

25.05.2016р. через відділ документального забезпечення та контролю суду від відповідача надійшов до суду відзив №б/н (вх.№01-54/4692/16 від 25.05.2016р.), в якому він позов заперечив, з підстав, викладених у ньому.

Крім того, долучив до матеріалів справи копії статуту Товарної біржі "Універсальна-Полісся" (нова редакція), затверджений протоколом загальних зборів №5 від 15.02.2016р., Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого протоколом біржового комітету №25 від 23.02.2015р., Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого протоколом біржового комітету №59 від 11.08.2015р., заяви на участь в аукціоні з продажу необробленої деревини від 27.02.2015р., постанов Вищого господарського суду України від 18.02.2014р. у справі №910/9074/13 та від 15.07.2015р. у справі №912/3482/14 та рішення господарського суду Волинської області у справі №903/380/15.

Представник позивача в судовому засіданні 25.05.2016р. позовні вимоги підтримав (з врахуванням заяви №б/н від 24.05.2016р. (вх.№01-69/19/16 від 25.05.2016р.) про зміну предмета позову) та просив суд задоволити останні в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні 25.06.2016р. позов заперечили.

В судовому засіданні 25.05.2016р. оголошувалась перерва до 08.06.2016р. до 14:30год., оскільки під час проведення звукозапису судового засідання по справі №903/293/16 відбувся збій в мережі електропостачання господарського суду Волинської області, що призвело до зупинки програмно-апаратного комплексу фіксування технічного запису судового процесу в залі засідань №210, про що головним спеціалістом господарського суду Волинської області складено відповідний акт від 25.05.2016р.

07.06.2016р. через відділ документального забезпечення та контролю суду від відповідача надійшли до суду додаткові пояснення №б/н (вх.№01-54/5126/16 від 07.06.2016р.), в яких він позов заперечив, вказавши, що Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №25 від 23.02.2015р. втратив чинність, оскільки починаючи з 11.08.2015р. Товарна біржа "Універсальна-Полісся" затвердила новий Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №59 від 11.08.2015р. Крім того, на сьогоднішній день затверджений новий Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом №72 від 06.06.2016р.

З огляду на це розгляд позовної заяви, поданої по Регламенту, який втратив чинність і після якого, двічі вже затверджена нова редакція Регламенту є неможливим, оскільки обгрунтування позовної заяви та підстави подачі позову стосуються Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №25 від 23.02.2015р., який втратив чинність.

Зазначив, що щодо другої частини прохальної частини, то позивач не наводить жодного мотивування чи посилання на норми чинного законодавства щодо неможливості розроблення форми заяви та зазначення в такій заяві умов участі в аукціоні чи торгах.

Посилання позивача на п.2.13 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом №42 Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007р. як на підставу встановлення вимог до заяви про участьв аукціоні є невірним, оскільки таким пунктом передбачено лише перелік документів, які необхідно подати до організатора аукціону. Цим Положенням взагалі не встановлено вимог до форми чи змісту заяви про участь в аукціоні, однак чітко встановлено, що аукціони відбуваються у відповідності до правил біржової торгівлі, які розроблені біржою, що є організатором з продажу необробленої деревини.

Щодо обов'язкового членства в Товарній біржі "Універсальна-Полісся" зауважив, що таке членство є обов'язковим в силу імперативних вимог ЗУ "Про товарну біржу" та ГК України.

Згідно ст. 281 ГК України біржовими торгами є торги, що публічно і гласно проводяться в торговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до реалізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі. Біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам - громадянам, зареєстрованим на біржі відповідно до її статуту для виконання доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій.

Згідно ст. 15 ЗУ "Про товарну біржу" біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.

Щодо сплати членських внесків у розмірі 0,5% від вартості придбаних лотів, то визначення розміру здійснюється на розсуд організатора (Товарної біржи) аукціону і не суперечить нормам Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом №42 Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007р. Крім того, таке право передбачене і в ЗУ "Про товарну біржу", зокрема в ст. 3 вказаного закону.

Долучив до матеріалів справи копії листів №28-01/011-2015, №27-04/08-2015, Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №72 від 06.06.2016р., копію заяви на участь в аукціоні (торгах) з продажу необробленої деревини, Положення про організацію проведення біржових торгів з продажу необробленої деревини, копію заяви на участь в аукціоні з продажу необробленої деревини ППСГ Хмельницького ОУЛГ, копії угоди про прийом в тимчасові члени біржі на право участі в публічних торгах, договору про умови участі в аукціонних торгах, Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на товарній біржі "Житомирські торги".

08.06.2016р. через відділ документального забезпечення та контролю суду від позивача надійшли до суду додаткові пояснення до позовної заяви №б/н (вх.№01-54/5191/16 від 08.06.2016р.), в яких він позовні вимоги підтримав та просив суд задоволити останні в повному обсязі. При цьому, вказав, що правовою підставою для звернення позивача до господарського суду, є гарантоване ст. 55 Основного Закону право на захист будь-якими не забороненими законом засобами порушених відповідачем прав і охоронюваних законом інтересів позивача, що є постійним учасником аукціонних торгів із продажу необробленої деревини, через встановлення відповідачем у Регламенті та заяві про участь в аукціоні неправомірних обмежень у правилах біржової торгівлі необробленою деревиною-що суперечать Конституції України, ГК України, ЦК України, Закону України "Про товарну біржу" , Закону України "Про захист економічної конкуренції" та спеціальному нормативному акту - Наказу Державного комітету лісового господарства України №42 від 19,02.2007 року "Про затвердження Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.02.2007р. за № 164/13431.

Наявність нового Регламенту, затвердженого протоколом біржового комітету №59 від 11.08.2015 року, на який посилається відповідач у своєму відзиві, заявляючи про недійсність Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого протоколом біржового комітету№25 від 23.02.2015 року, не позбавляє позивача права оспорювати дійсність окремих положень Регламенту від 23.02.2015 року, в результаті застосування яких відповідачем порушено права позивача, зокрема, внаслідок безпідставного, шляхом обману, привласнення (утримання) відповідачем належних позивачу коштів у сумі 59 622,50 гривень, перерахованих позивачем в якості гарантійного внеску для участі в аукціонних торгах необробленою деревиною від 27.02.2015р. та протиправне неповернення відповідачем вказаних коштів позивачу по непридбаних лотах.

На спростування зазначеного відповідачем у відзиві щодо довільного встановлення останнім уніфікованої форми заяви про участь в аукціоні через не передбачення вимог до такої форми Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, звернув увагу суду на те, що в своїй уніфікованій формі заяви про участь в аукціоні, відповідачем фактично змінено зміст (предмет) заяви, що передбачена означеним вище Положенням.

Згідно ч. 1 п.2.13 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженої наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007р. р.№42 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за №164/13431 від 26.02.2007р. (надалі - Положення), для участі в аукціоні покупці необробленої деревини подають біржі заяву про участь в аукціоні.

Тобто, змістом (предметом) передбаченої Положенням заяви є участь в аукціоні.

Встановлена відповідачем уніфікована форма заяви іншого змісту, ніж передбачена ч.І п.2.13 Положення, і містить два предмета участь в аукціоні та вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію.

Окрім іншого, така уніфікована форма заяви суперечить Статуту ТБ "Універсальна-Полісся", згідно п.16 якого подаються "заяви про прийом в члени біржі" і при цьому, згідно п.п.15, 18 Статуту, заявники добровільно сплачують вступний внесок.

Всупереч зазначеному відповідачем у відзиві щодо можливості участі в аукціоні з продажу необробленої деревини лише членів біржі, фактично в аукціонних торгах із продажу необробленої деревини беруть участь виключно покупці-не члени біржі, які згідно Статуту відповідача не набувають членства, не сплачують вступних внесків, оскільки, відповідно до встановленої відповідачем уніфікованої форми заяви, членські внески заявники у випадку, перемоги зобов'язуються сплатити після проведення аукціону (торгів).

Зауважив, що ні Положення, ні інші нормативи, на які зіслався відповідач у своєму відзиві, не наділяють відповідача правом розробляти уніфіковані форми заяв про участь в аукціоні.

Згідно абзацу 4 п.3.1 Положення "біржа розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні, а не встановлює уніфіковану форму та зміст таких заяв, змушуючи заявників до вступу у члени біржі та сплати не передбачених Положенням додаткових коштів.

Стосовно відсильних норм Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України, на які посилається відповідач у своєму відзиві, цитуючи пункт 1.3. Положення, вказав, що виходячи із змісту означеного пункту аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України, тобто, відсильні норми стосуються створення товарних бірж.

Долучив до матеріалів справи копії витягу з кримінального провадження №32015030000000111, договору позики №1/09-2014 від 10.09.2014р., договору про надання поворотної фінансової допомоги №2/10-2015 від 01.10.2015р., протоколів допиту свідка від 10.02.2016р., від 25.02.2016р.

Представник позивача в судовому засіданні 08.06.2016р. звертаючись до суду, зазначив про погане самопочуття та просив суд в даному судовому засіданні оголосити перерву.

Представники відповідача в судовому засіданні 08.06.2016р. звернулись до суду з клопотанням б/н від 08.06.2016р. (вх.№01-54/5189/16 від 08.06.2016р.), в якому просили суд приєднати до матеріалів справи копії Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого протоколом біржового комітету №72 від 06.06.2016 року та листа від ГУ ДФС у Волинській області від 07.06.2016р.

В судовому засіданні 08.06.2016р. оголошувалась перерва до 22.06.2016р. до 15:30год.

15.06.2016р. через відділ документального забезпечення та контролю суду від позивача надійшла до суду заява №б/н (вх.№01-54/5387/16 від 15.06.2016р.), в якій він, у зв'язку з складністю справи та з метою об'єктивного, неупередженого її вирішення, просив суд призначити колегіальний розгляд справи.

Представник позивача в судовому засіданні 22.06.2016р. подану ним заяву про призначення розгляду даної справи в колегіальному складі суду підтримав та просив суд її задоволити.

Представники відповідача в судовому засіданні 22.06.2016р. в задоволенні судом заяви позивача про призначення розгляду даної справи в колегіальному складі суду поклалися на розсуд суду.

Крім того, звернулись до суду з клопотанням б/н (вх.№01-54/5601/16 від 22.06.2016р.), яким долучили до матеріалів справи копію листа ТБ "Закарпатська універсальна товарно-сировинна біржа" від 17.06.2016р. №03.

Розглянувши клопотання позивача про призначення розгляду даної справи в колегіальному складі суду, суд ухвалив його задоволити та призначити розгляд справи №903/293/16 у колегіальному складі суду.

Ухвалою суду від 22.06.2016р. розгляд справи відкладався згідно ст. 77 ГПК України з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі, призначення розгляду справи в колегіальному складі суду та зважаючи на необхідність витребування додаткових доказів по справі.

Ухвалою суду від 22.06.2016р. призначено розгляд справи №903/293/16 у колегіальному складі суду.

Згідно протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів господарського суду Волинської області від 24.06.2016р. справу №903/293/16 розподілено розглядати у складі головуючого судді Бондарєва С.В. та суддів Костюк С.В., Вороняка А.С.

Представник позивача в судовому засіданні 07.07.2016р. позовні вимоги підтримав та просив суд задоволити останні в повному обсязі.

Ухвалою суду від 07.07.2016р. розгляд справи відкладався згідно ст. 77 ГПК України з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі, зважаючи на неявку відповідача в судове засідання, невиконання ним вимог суду та необхідність витребування додаткових доказів по справі.

Представник позивача в судовому засіданні 15.07.2016р. позовні вимоги підтримав.

Представники відповідача в судовому засіданні 15.07.2016р. та в додаткових поясненнях б/н від 15.07.2016р. (вх.№01-54/6373/16) позов заперечили.

Водночас, звернулися до суду з клопотанням б/н (вх.№01-81/85/16 від 15.07.2016р.), в якому просили суду зупинити провадження у справі №903/293/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" до Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про визнання незаконними положень Регламенту та заборону встановлювати обмеження у правилах біржової торгівлі необробленою деревиною до набрання законної сили рішення господарського суду Волинської області у справі №903/380/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" до Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про стягнення 59 622,00грн., що переглядається Рівненським апеляційним господарським судом вказавши, що доводи та обставини, які покладені в основу позовної заяви ТзОВ "ЦУНАМІ" в межах справи №903/380/15 та рішення господарського суду Волинської обалсті від 06 квітня 2014 року, можуть безпосередньо вплинути на оцінку доказів в межах господарської справи №903/293/16, оскільки безпосередньо стосуються оспорюваного Регламенту організації та проведення аукціону з продажу необробленої деревини, підстав сплати членського внеску, обов'язковості членства в Товарній біржі "Універсальна-Полісся" та безпосердньо самої форми заяви на участь в аукціоні та вступ в члени біржі.

Долучили до матеріалів справи копію ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 16.06.2016р. у справі №903/380/15.

Представник позивача в судовому засіданні 15.07.2016р. проти задоволення судом клопотання представників відповідача про зупинення провадження у справі заперечив.

Водночас, звернувся до суду з заявою б/н від 15.07.2016р. (вх.№01-66/123/16 від 15.07.2016р.), в якій просив суд з метою об'єктивного розгляду спору, надання суду додаткових доказів по справі продовжити строк розгляду справи та відкласти розгляд спору.

Представники відповідача проти задоволення судом клопотання представника позивача про продовження строку розгляду справи та відкладення розгляду спору не заперечили.

Суд, розглянувши в судовому засіданні клопотання представників відповідача б/н (вх.№01-81/85/16 від 15.07.2016р.) про зупинення провадження у даній справі, відхилив останнє як необгрунтоване.

Ухвалою суду від 15.07.2016р. з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі, зважаючи на необхідність витребування додаткових доказів по справі, клопотання представника позивача, як винятковий випадок та у зв'язку з відпусткою головуючого судді, продовжено строк розгляду справи та відкладено розгляд спору.

Зобов'язано сторін представити суду:позивача- додаткові пояснення з врахуванням заперечень відповідача; відповідача-додаткові пояснення та докази з врахуванням пояснень представника позивача.

Представники позивача в судовому засіданні 31.08.2016р. позовні вимоги підтримали та просили суд задоволити останні в повному об'ємі.

Представники відповідача в судовому засіданні 31.08.2016р. позов заперечили.

Крім того, звернулися до суду з клопотанням б/н (вх.№01-54/7756/16 від 31.08.2016р.), яким долучили до матеріалів справи копію постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 19.07.2016р. у справі №903/380/15р.

Господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, визнавши зібрані по справі матеріали достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами згідно зі ст.75 ГПК України та дослідивши матеріали справи, -

встановив:

Предметом позову є вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" до Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про визнання незаконними (недійсними) пункту 2.17, абзацу 5 пункту 1.3, пунктів 3.12, 3.20, 3.21, 5.1, 5.2, 5.4 Регламенту Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, який затверджений протоколом №25 від 23.02.2015 року, в яких відповідачем встановлено для покупців неправомірні обмеження у правилах біржової торгівлі необробленою деревиною та визнання незаконною (недійсною) встановленої відповідачем форми заяви на участь у спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини в частині зазначення у назві заяви про "вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію" та у пункті 2.2. заяви про "сплату покупцем після проведення аукціону (торгів) на рахунок біржі членських внесків у розмірі 0,5 відсотка від вартості придбаних лотів".

Згідно ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Як зазначено в п. 6.2.5. Роз'яснення Вищого арбітражного суду від 26.01.2000р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих (виданих) іншими, крім державних, органами, у тому числі актів органів господарських товариств, громадських організацій тощо, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши доводи та надані ними докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Пунктом 1 Регламенту Товарної біржі "Універсальна-Полісся" Про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, який затверджений протоколом №25 від 23.02.2015 року передбачено, що цей Регламент регулює порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої державними підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, за винятком дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази (будівництво, ремонт тощо) постійних лісокористувачів відповідно до затверджених кошторисів деревини використання якої передбачено колективними договорами, а також деревини для індивідуального ремонту та будівництва та деревини для забезпечення потреб виробничих деревообробних підрозділів постійних лісокористувачів.

Аукціони з продажу необробленої деревини проводяться у відповідності до Наказу Державного комітету лісового господарства №42 від 19.02.2007р. "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини", Закону України "Про товарну біржу", Господарського кодексу України та регламенту біржі (п. 1.1 Регламенту).

Відповідно до абзацу 5 пункту 1.3 Регламенту учасниками аукціону торгів повинні бути особи, які прийняті до членів Біржі на умовах встановлених Законом України "Про товарну біржу" та статуту біржі.

Згідно п. 2.17 цього Регламенту біржа відмовляє покупцю в участі в аукціонних торгах або в реєстрації учасників, якщо у встановлену біржою форму заявки самовільно були внесені зміни, виправлення або доповнення, що суперечать уніфікованій формі заявки.

У разі виявлення необгрунтованого підвищення ціни, продавець має право зняти зазначену позицію з торгу (п. 3.12 Регламенту).

У відповідності до п.п. 3.20-3.21 даного Регламенту у випадку штучного зриву аукціону безпосередньо та/або шляхом провокативних дій сторони учасника (-ів) -покупця (-ів), покупець (-і) учасник (-і) автоматично втрачає право подальшої участі в проведенні поточного аукціону та всіх інших аукціонах, гарантійний внесок вищевказаному покупцю (-ам) -учаснику (-ам) не повертається та зараховується в якості штрафної санкції. Якщо в ліцитатора аукціону виникла підозра відносно штучного зриву проведення аукціону покупцями-учасниками шляхом провокативних дій зі сторони останніх, ліцитатор має право безповоротно видалити вищевказаних покупців (учасників) із зали проведення аукціону без права подальшої участі. Гарантійний внесок вищевказаним покупцям-учасникам не повертається, а зараховується в якості штрафної санкції.

Згідно з п.п. 5.1, 5.2, 5.4 вищевказаного Регламенту переможці торгів, що придбали відповідну кількість лотів, сплачують протягом семи банківських днів після проведення аукціону на рахунок біржі винагороду у розмірі 0,5% з ПДВ та членський внесок без ПДВ у розмірі 0,5% від вартості придбаних лотів. Суми гарантійного внеску, сплачені іншими учасниками відкритих торгів, що прийняли участь у торгах, крім переможців, повертаються їм протягом трьох банківських днів після отримання від учасників відповідних запитів на ім'я керівника біржі. У разі невиконання переможцем торгів п.5.1. цього Регламенту, біржа утримує суму членського внеску та біржової винагороди зі сплаченого переможцем гарантійного внеску. Якщо переможці торгів протягом семи банківських днів після проведення торгів не сплатили винагороду у розмірі 0,5% від вартості придбаних лотів на рахунок біржі, аукціонне свідоцтво переможця їм не видається та гарантійний внесок не повертається, а спрямовується на користь замовника (2,5%) та біржі (2,5%) (а.с. 13-16).

Суд звертає увагу на той факт, що на момент звернення позивача з позовом до суду Регламент Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом №25 від 23.02.2015 року втратив чинність, оскільки з 11 серпня 2015р. Товарна біржа "Універсальна-Полісся" затвердила новий Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №59 від 11.08.2015р.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, на момент розгляду справи по суті затверджений новий Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом №72 від 06.06.2016р. (а.с. 154-162).

Згідно з ст.1 Закону України "Про товарну біржу", товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торгівельних операцій. Товарна біржа на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозити) рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням. Діяльність товарної біржі здійснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статуту біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим.

Діяльність товарної біржі з реалізації необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, здійснюється відповідно до Закону України "Про товарну біржу", статуту біржі, правил біржової торгівлі, біржового арбітражу та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 року № 42 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини".

Так, Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р. "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007р. за №164/13431 (далі-Положення), регулюється порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, за винятком дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази (будівництво, ремонт тощо) постійних лісокористувачів відповідно до затверджених кошторисів, деревини, використання якої передбачено колективними договорами, деревини для індивідуального ремонту та будівництва згідно з поданими заявами, деревини для забезпечення потреб соціальної сфери, а також деревини для забезпечення потреб виробничих деревообробних підрозділів постійних лісокористувачів.

Відповідно до п. 1.2 Положення реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі.

Згідно п.1.3 Положення аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

В силу п. 1.6 Положення організатором аукціону є біржа, з якою продавцем укладено договір про проведення аукціону з продажу необробленої деревини. Покупцем є суб'єкт господарської діяльності незалежно від форми власності, резидент України, який бажає придбати необроблену деревину для забезпечення потреб власного деревообробного виробництва відповідно до умов аукціону від свого імені та за власний рахунок і не перебуває у стані ліквідації або проти якого не порушено справу про банкрутство.

Пунктом 2.8 Положення визначено, що з метою своєчасного інформування покупців біржа не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення аукціону оприлюднює у друкованих засобах масової інформації обласного значення та загальнодержавного значення для спеціалізованого аукціону, також на власній сторінці в мережі Інтернет повідомлення про місце, дату і час проведення аукціону, відомості про обсяги запропонованої для продажу необробленої деревини, її породи, продавців, якісні характеристики, кількість та розміри лотів, початковий рівень ціни лота, крок аукціону, умови поставки, строки поставки, кінцевий термін прийняття заявок на участь в аукціоні, розмір та термін перерахунку гарантійного внеску.

Згідно п. 2.13 Положення для участі в аукціоні покупці необробленої деревини подають біржі заяву про участь в аукціоні.

Відповідно до п. 2.14 Положення сума гарантійного внеску визначається у розмірі п'яти відсотків від початкової вартості лота. Гарантійний внесок повинен бути перерахований на рахунок біржі в терміни, зазначені в оголошенні про проведення аукціону.

Пунктом 2.15 Положення передбачено, якщо покупці, які подали заяви про купівлю, не придбали заявлених ними лотів, гарантійний внесок повертається їм протягом трьох банківських днів з дня проведення аукціону. У разі, якщо покупці придбали заявлені лоти, гарантійний внесок перераховується продавцю як оплата за товар.

Згідно п. 2.17 цього Положення реєстрація учасників аукціону проводиться відповідно до правил біржової торгівлі.

Згідно п. 3.1 Положення організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні; визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до п. 2.8. цього Положення; приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні; реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем; реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Відповідно до п. 3.3 Положення для відшкодування організатору аукціону витрат, пов'язаних з його організацією та проведенням, з покупців, які підписали аукціонне свідоцтво, справляється комісійний збір у розмірі, визначеному відповідним договором.

Як вже зазначалось, п. 2.13 Положення передбачено, що для участі в аукціоні покупці необробленої деревини подають біржі заяву про участь в аукціоні, до якої додаються: нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію підприємства (юридичної особи або фізичної особи-підприємця); нотаріально засвідчені копії установчих документів; копія свідоцтва про взяття на облік платника податків; довідка за підписом керівника субєкта господарювання щодо обсягу фактично переробленої необробленої деревини за попередній квартал, завірену печаткою; довіреність уповноваженим особам покупця з повноваженнями на участь в аукціоні та на підписання договорів купівлі-продажу; документ (копія платіжного доручення), що підтверджує перерахування гарантійного внеску. Копії документів на участь в аукціоні повинні бути завірені печаткою покупця за винятком копій документів, які повинні бути засвідчені нотаріально.

А тому посилання позивача на п. 2.13 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р. "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007р. за №164/13431, як на підставу встановлення вимог до заяви про участь в аукціоні є необгрунтованим, оскільки таким пунктом передбачено лише перелік документів, які необхідно подати до організатора аукціону.

Суд зауважує, що вищевказаним Положенням не встановлено вимог до форми чи змісту заяви про участь в аукціоні, однак чітко встановлено, що аукціони відбуваються у відповідності до Правил біржової торгівлі, які розроблені біржою, що є організатором з продажу необробленої деревини.

Відповідно до ч. 1 ст. 279 ГК України товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям.

Відповідно до ч. 4 ст. 281 ГК України біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам - громадянам, зареєстрованим на біржі відповідно до її статуту для виконання доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій.

Закон України "Про товарну біржу" визначає правові умови створення та діяльності товарних бірж на території України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про товарну біржу" товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках та може мати печатки.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про товарну біржу", яка кореспондується з ст. 280 ГК України товарна біржа має право встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею, встановлювати інші грошові збори, встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил.

В силу ст. 8 Закону України "Про товарну біржу" членами товарної біржі є засновники, а також прийняті до її складу згідно із статутом біржі вітчизняні та іноземні юридичні і фізичні особи. Порядок прийняття у члени біржі та вибуття із складу її членів визначається статутом товарної біржі.

Вступний внесок члена біржі має дорівнювати вартості "біржового місця", що визначається виходячи з попиту та пропозиції на "біржове місце". Особа, яка сплатила пайовий або вступний внесок, набуває управнення власника щодо "біржового місця" і може винаймати свої членські права, а також продавати ці права за правилами, встановленими біржовим комітетом (радою біржі).

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про товарну біржу" член товарної біржі має право сам або через свого представника: здійснювати біржові операції на біржі та одержувати за це винагороду; брати участь у вирішенні питань діяльності біржі, обирати і бути обраним до її керівних органів; здійснювати всі управнення, що випливають із сплати пайового або вступного внеску; користуватися всіма послугами біржі.

Згідно ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених нижче умов, зокрема, якщо її учасниками є члени біржі.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.

А тому членство в товарній біржі є обов'язковим в силу імперативних вимог ЗУ "Про товарну біржу" та ГК України.

Правила біржової торгівлі розробляються відповідно до чинного законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим (ст. 17 Закону України "Про товарну біржу").

На підставі рішення біржового комітету Товарної біржі "Універсальна-Полісся", яке оформлено протоколом №25 від 23.02.2015 року, затверджено Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини товарної біржі "Універсальна-Полісся", який регулює порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів.

Згідно абз. 5, 6 п. 1.3 Регламенту учасниками аукціону торгів повинні бути особи, які прийняті до членів біржі на умовах, встановлених ЗУ "Про товарну біржу" та статуту біржі. Рішення про прийняття до членів біржі приймається біржовим комітетом зі встановленням умов прийняття та визначення статусу члена біржі.

Згідно п. 5.1 Регламенту переможці торгів, що придбали відповідну кількість лотів, сплачують протягом семи банківських днів після проведення аукціону на рахунок біржі винагороду у розмірі 0,5% з ПДВ та членський внесок без ПДВ у розмірі 0,5% від вартості придбаних лотів.

Відповідно до п. 5.2 Регламенту суми гарантійного внеску, сплачені іншими учасниками відкритих торгів, що прийняли участь у торгах, крім переможців, повертаються їм протягом трьох банківських днів після отримання від учасників відповідних запитів на ім'я керівника біржі. У разі невиконання переможцем торгів п. 5.1 цього Регламенту, біржа утримує суму членського внеску та біржової винагороди зі сплаченого переможцем гарантійного внеску.

На підставі протоколу установчих зборів засновників Товарної біржі "Універсальна-Полісся" №1 від 25.04.2014р., затверджено статут Товарної біржі "Універсальна - Полісся", який був чинним на момент проведення аукціону.

Згідно п. 15 статуту членами біржі, крім її засновників, є також прийняті до її складу вітчизняні та іноземні юридичні та фізичні особи, які визнають даний статут, сплачують вступний та періодичні внески, розмір яких визначається біржовим комітетом. В залежності від порядку та умов вступу до товарної біржі, члени товарної біржі поділяються на постійні та тимчасові. Статус членів біржі визначається біржовим комітетом.

Згідно п. 20 статуту передбачено, що члени біржі зобов'язані дотримуватись статуту біржі, правил біржової торгівлі, рішень загальних зборів членів біржі та біржового комітету та зокрема сплачувати періодичні членські внески.

У період між загальними зборами членів біржі управління біржею здійснює біржовий комітет, який обирається загальними зборами біржі строком на 3 роки (п. 30 статуту).

Згідно до п. 32 статуту до компетенції біржового комітету входять, зокрема, розгляд і прийняття рішень про прийом та виключення з членів біржі; встановлення оплати за послуги біржі; визначення та затвердження постійних та тимчасових членів біржі.

Рівненським апеляційним господарським судом у постанові від 19.07.2016р. у справі №903/380/15 за позовом ТзОВ "Цунамі" до Товарної біржі "Універсальна-Полісся" про стягнення 59 622,50грн. встановлено, що ТзОВ "Цунамі" заповнило та подало відповідачу заяву від 27.02.2015р. на участь у спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини по Волинському ОУЛМГ на 2 кв. 2015 року та вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію.

27.02.2015 року на засіданні біржового комітету Товарної біржі "Універсальна-Полісся" вирішено прийняти в тимчасові члени Товарної біржі "Універсальна-Полісся" терміном на одну біржову сесію з метою участі в аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини 27.02.2015 року по Волинському ОУЛМГ на 2 квартал 2015 року - ТзОВ "Цунамі".

Підписавши заяву від 27.02.2015р., відповідно до п. 2.13 Положення, позивач тим самим погодився з умовами і Регламентом організації та проведення спеціалізованих аукціонів (торгів) із продажу необробленої деревини та став тимчасовим членом товарної біржі, вступивши в її члени на одну біржову (аукціонну) сесію, що відповідає положенням ст. 8 ЗУ "Про товару біржу", якою визначено умови членства у товарній біржі та п. 15 статуту Товарної біржі "Універсальна-Полісся" (чинного станом на 27.02.2015р.), в якому також передбачено умови членства в товарній біржі, а також те, що члени біржі поділяються на постійні та тимчасові.

При цьому, суд апеляційної інстанції звернув увагу позивача на те, що відповідно до положень ч. 4 ст. 281 ГК України, ч. 5 ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам, що в свою чергу спростовує доводи позивача про те, що він не являвся членом товарної біржі на час проведення аукціону та не надавав своєї згоди на членство у ній, оскільки не будучи членом біржі він не зміг би приймати участь у аукціоні по придбанню деревини (лоту) та укладати біржові угоди.

Згідно листа асоціації "Союз бірж України" №2/01/011-2015 від 28.01.2015 року за результатами звернення Товарної біржі "Універсальна-Полісся" відносно визначення розміру членських внесків для тимчасових членів товарної біржі з метою участі в аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини та визначення розміру біржової винагороди для переможців аукціону асоціація "Союз бірж України" з урахуванням середньостатистичних параметрів щодо економічних показників на Україні серед інших бірж в сфері проведення аукціонів з продажу необробленої деревини та середнього попиту та пропозиції на даний вид товару по Волинській області рекомендувала встановити біржову винагороду та членські внески в розмірі по 0,5% від суми придбаних лотів.

В процесі судового розгляду апеляційним судом встановлено, що за результатами проведеного аукціону із продажу необробленої деревини позивача визнано переможцем по частині представлених лотів, що стверджується витягом з підсумкового протоколу Товарної біржі "Універсальна-Полісся" по результатах аукціону з продажу необробленої деревини заготівлі 2 кварталу 2015р. у Волинській області, проведеного 27.02.2015р.

Товарною біржею "Універсальна-Полісся" вираховано винагороду у розмірі 0,5% та членський внесок у розмірі 0,5% від вартості придбаних позивачем лотів (42 587, 50 грн. членських внесків та біржової винагороди відповідно).

Отже, враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що будучи тимчасовим членом товарної біржі, позивач, за результатами проведеного аукціону придбавши частину деревини (лотів), в силу ст. 3 Закону України "Про товарну біржу", п. 5.1 Регламенту товарної біржі "Універсальна-Полісся", п. 2.1 заявки від 27.02.2015р. повинен сплатити відповідачу винагороду та членський внесок в розмірі по 0,5%, який відповідачем визначений від вартості придбаних позивачем лотів, що відповідає вищенаведеним вимогам законодавства.

Встановлено, що позивач неодноразово приймав участь в аукціонах та біржових торгах на торгівельному майданчику Товарної біржі "Універсальна-Полісся" та дотримувався правил проведення торгів та аукціонів, рішень біржового комітету, що підтверджується підписаними ТзОВ "Цунамі" актами виконаних робіт за попередні аукціонні торги.

Також судом прийнято до уваги те, що приступивши до виконання договорів купівлі-продажу деревини за наслідком придбаних лотів на аукціонних торгах, отримавши рахунок №199 від 27.02.2015 року біржі з інформацією про розмір членських внесків, акт виконаних робіт від 27.02.2015р., аукціонні свідоцтва, уклавши договори на поставку необробленої деревини, яку він придбав за наслідком придбаних лотів, здійснивши їх реєстрацію на біржі, приступивши до виконання аукціонних зобов'язань, отримавши придбану деревину, позивач тим самим схвалив виставлені до нього умови щодо розміру членських внесків, біржової винагороди та порядок їх утримання (правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 18.02.2014 року №910/9074/13).

Згідно ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Тому безпідставним є посилання позивача в обгрунтування позовних вимог в цій частині.

Щодо вимог позивача про визнання незаконною (недійсною) встановленої відповідачем форми заяви на участь у спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини в частині зазначення у назві заяви про "вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію" та у пункті 2.2. заяви про "сплату покупцем після проведення аукціону (торгів) на рахунок біржі членських внесків у розмірі 0,5 відсотка від вартості придбаних лотів", то суд зазначає, що згідно п.1.3 Положення аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

Згідно п. 2.17 цього Положення реєстрація учасників аукціону проводиться відповідно до правил біржової торгівлі.

Згідно п. 3.1 Положення організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні; визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до п. 2.8 цього Положення; приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні; реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем; реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р. "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007р. за №164/13431, не містить вказівок щодо форми заявки, а лише кореспондує таку можливість встановлення певних правил до організатора аукціону, як це передбачено п.п. 2.17, 3.1.

Відтак, відповідно до п. 2.2 Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого протоколом біржового комітету №25 від 23.02.2015р. (який втратив чинність на момент розгляду справи) замовники не пізніше ніж за 20 днів до проведення аукціонів надають організатору пропозиції з продажу необробленої деревини (заявки встановленої біржою форми, в яких зазначаються кількість необробленої деревини, її якісні характеристики, початкова ціна лота та мінімальна ціна лота, за якою продавець може укласти договору купівлі-продажу з покупцями, визначеними за результатами аукціону). Аналогічне положення містить і Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №59 від 11.08.2015р.

У відповідності до ч. 1 ст. 278 ГК України здійснення торговельно-біржової діяльності має на меті організацію та регулювання торгівлі шляхом надання послуг суб'єктам господарювання у здійсненні ними торговельних операцій спеціально утвореною господарською організацією - товарною біржею.

Згідно ч. 1 ст. 281 ГК України правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань.

Згідно абзацу 4 ст. 1 ЗУ "Про товарну біржу" діяльність товарної біржі здійснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статуту біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Відповідно до ст. 3 ЗУ "Про товарну біржу" товарна біржа має право: встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов'язковими для всіх учасників торгів; створювати підрозділи біржі та затверджувати положення про них; розробляти з урахуванням державних стандартів власні стандарти і типові контракти; зупиняти на деякий час біржову торгівлю, якщо ціни біржових угод протягом дня відхиляються більше ніж на визначений біржовим комітетом (радою біржі) розмір; встановлювати вступні та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею; встановлювати інші грошові збори; встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил; засновувати арбітражні комісії для вирішення спорів у торговельних угодах; укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них, у тому числі на біржах, розташованих за межами України; вносити в державні органи пропозиції з питань, що стосуються біржової діяльності; видавати біржові бюлетені, довідники та інші інформаційні і рекламні видання; здійснювати інші функції, передбачені статутом біржі.

З огляду на викладене та враховуючи п. 1.3, 2.17, 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р. "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007р. за №164/13431, біржовий аукціон з продажу необробленої деревини відбувається у відповідності до розроблених товарною біржою правил біржової торгівлі. Відповідно, і форма заявки визначена правилами біржової торгівлі, оскільки ні ЗУ "Про товарну біржу", ні Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р., не містить вимог щодо такої форми, але відсилає до правил біржової торгівлі, якими є Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини.

А відтак, позовні вимоги позивача в цій частині є безпідставними.

Безпідставними та необгрунтованими, на думку суду, є посилання позивача, як на підставу позовних вимог, на незаконність пунктів 3.12, 3.20, 3.21, 5.2, 5.4 Регламенту Товарної біржі "Універсальна-Полісся".

Так, щодо визначення граничної вартості (ціни) лоту, що формується у ході проведення торгів між учасниками аукціону з продажу необробленої деревини та можливості зняття з торгів через це лоту, і недопущення до переторгів інших учасників, суд зауважує, що відповідно до п.1.3 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р. "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007р. за №164/13431 аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

Згідно п. 3.1 Положення організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні; визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до п. 2.8. цього Положення; приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні; реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем; реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Згідно п. 2.4. Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р., пропозиції з продажу необробленої деревини подаються продавцями на біржу не пізніше ніж за 15 днів до проведення аукціонів.

Відповідно до п. 2.5 Положення пропозиції з продажу необробленої деревини подаються продавцями на біржу в розрізі лотів. Обсяг лоту визначається в розмірі транспортної партії або кратний її. Лоти формуються окремо по кожній породі деревини з врахуванням асортиментів, сортів, геометричних розмірів відповідно до чинних стандартів.

Згідно пункту 2.6 Положення вартісні показники в пропозиціях продавців та аукціонній документації наводяться в гривнях з урахуванням ПДВ на умовах поставки франко-верхній (проміжній, нижній) склад продавця.

Пунктом 2.7 Положення передбачено на підставі отриманих від продавців пропозицій на продаж, біржа формує аукціонний бюлетень, який містить відомості про обсяги необробленої деревини, що виставляються для реалізації на аукціоні, кількість та розміри лотів, якісні характеристики, початковий рівень ціни на один метр кубічний, крок аукціону, умови поставки.

Згідно ст.4 ЗУ "Про товарну біржу" товарна біржа забезпечує: створення умов для проведення біржової торгівлі; регулювання біржових операцій; регулювання цін на підставі співвідношення попиту та пропозиції на товари, що допускаються до обігу на біржі; надання членам і відвідувачам біржі організаційних та інших послуг; збір, обробку і поширення інформації, пов'язаної з кон'юнктурою ринку.

З огляду на вищевикладене та керуючись п.п. 2.4, 2.5, 2.7 Положення, пропозиції з продажу необробленої деревини, вартісні показники, порядок поставки, крок аукціону подаються та визначаються виключно продавцями, оскільки лише продавець визначає порядок реалізації виставленої на аукціон необробленої деревини, а тому відповідно в силу приписів законодавства продавець вправі у разі необгрунтованого підвищення ціни, зняти зазначену позицію по лоту з аукціону.

Товарною біржою "Універсальна-Полісся" за вимогою продавцівм лише продубльовано в Регламенті таке право для продавця.

Так, щодо неможливості позбавлення ліцитатором продавців (учасників) права брати участі в аукціоні через підозри (припущення) ліцитатора у зриві торгів, суд зауважує, що продавці необробленої деревини не беруть участь безпосередньо в проведенні аукціону чи здійсненні торгу.

Крім, того позивач не являється продавцем необробленої деревини, а є її покупцем. Тому, така вимога зазначена в прохальній частині взагалі не стосується позивача по даній справі та не може бути предметом розгляду у даній справі.

Положення п.3.20, 3.21 Регламенту організації та проведення аукціонів і продажу необробленої деревини, стосуються тільки покупців аукціону з продажу необробленої деревини, спрямовані виключно на забезпечення правопорядку під час проведення аукціону з продажу необробленої деревини та за своїм змістом є попереджувальною щодо потенційних порушень порядку проведення аукціону.

Тому порушення прав позивача з боку відповідача не доведене належним чином.

Крім того, судом враховано, що позивач при поданні заяви на участь в аукціоні з продажу необробленої деревини та вступ в члени біржі на одну біржову сесію, підписом директора-Корнелюка Н.В. і печаткою товариства схвалив Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затверджений протоколом біржового комітету №25 від 23.02.2015р.

Зокрема, п. 3 підписаною та скріпленою ТзОВ "Цунамі" заяви, вказано, що позивач з умовами та Регламентом згоден.

Дана позиція була враховано господарським судом Волинської області при винесенні рішення господарського суду Волинської області щодо правомірності утримання розміру біржової винагороди та членського внеску з перерахованого учасником аукціону гарантійного внеску у справі №903/380/15 за позовом ТзОВ "Цунамі" до ТБ "Універсальна-Полісся" про стягнення 59 622,50 грн. (розмір утриманого членського внеску та біржової винагороди), яким у позові позивачу відмовлено.

Дана позиція підтримана Рівненським апеляційним господарським судом у постанові від 19.07.2016р. по даній справі.

Щодо тверджень позивача щодо утримування із гарантійного внеску сум, сплачених учасником торгів, винагороди, членських внесків та штрафних санкцій, суд звертає увагу, що згідно п. 3.3 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007р., для відшкодування організатору аукціону витрат, пов'язаних з його організацією та проведенням, з покупців, які підписали аукціонне свідоцтво, справляється комісійний збір у розмірі, визначеному відповідним договором.

Згідно ст. 3 ЗУ "Про товарну біржу" товарна біржа має право: встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов'язковими для всіх учасників торгів; створювати підрозділи біржі та затверджувати положення про них; розробляти з урахуванням державних стандартів власні стандарти і типові контракти; зупиняти на деякий час біржову торгівлю, якщо ціни біржових угод протягом дня відхиляються більше ніж на визначений біржовим комітетом (радою біржі) розмір; встановлювати вступні та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею; встановлювати інші грошові збори; встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил; засновувати арбітражні комісії для вирішення спорів у торговельних угодах; укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них, у тому числі на біржах, розташованих за межами України; вносити в державні органи пропозиції з питань, що стосуються біржової діяльності; видавати біржові бюлетені, довідники та інші інформаційні і рекламні видання; здійснювати інші функції, передбачені статутом біржі.

Згідно п. 5.1 Регламенту про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, переможці торгів, що придбали відповідну кількість лотів, сплачують протягом семи банківських днів після проведення аукціону на рахунок біржі винагороду у розмірі 0,5% з ПДВ та членський внесок без ПДВ у розмірі 0,5% від вартості придбаних лотів. Суми гарантійного внеску, сплачені іншими учасниками відкритих торгів, що прийняли участь у торгах, крім переможців, повертаються їм протягом трьох банківських днів після отримання від учасників відповідних запитів на ім'я керівника біржі. У разі невиконання переможцем торгів п.5.1 цього Регламенту, біржа утримує суму членського внеску та біржової винагороди зі сплаченого переможцем гарантійного внеску.

Тобто, в даному випадку така норма Регламенту не створює для будь-кого з учасників аукціону будь-яких фінансових наслідків, не порушує жодних майнових прав та інтересів переможців аукціону, оскільки обов'язок щодо сплати розміру біржової винагороди та членських внесків є рівноцінний та ідентичний сумі, яка може бути утримана зі сплаченого учасником аукціону гарантійного внеску.

Згідно ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

З урахуванням цієї норми правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів. Суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права та інтереси цих осіб, і залежно від встановленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Аналогічний висновок містить постанова пленуму Верховного Суду України від 02.07.2014р. у справі №6-78цс14, за якою вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходила із такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способи захисту права встановлені статтею 16 ЦК України та статтею 20 ГК України.

Позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення його прав та інтересів, а суд, в свою чергу, перевіряє доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і в залежності від встановлених обставин вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

В даному випадку позивач не довів чим саме оспорювані ним положення Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, який затверджений протоколом біржового комітету №25 від 23.02.2015р., порушують його права та інтереси.

Даючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд звертає увагу сторін, що реалізація необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, здійснюється відповідно до Закону України "Про товарну біржу", статуту біржі, правил біржової торгівлі, біржового арбітражу та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 року № 42 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини". Застосування даних актів в сукупності приводить до висновку щодо безпідставності позовних вимог.

Підстави віднесення судових витрат на відповідача відповідно до ст.49 ГПК України відсутні.

Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

вирішив:

В позові відмовити.

Повний текст рішення складено

05.09.2016

Головуючий суддя С.В. Бондарєв

Судді С.В. Костюк

ОСОБА_1