26 травня 2011 р.Справа № 2-а-14135/09/2170
Категорія:10.3.4Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - ОСОБА_1
суддів - Турецької І.О.
- ОСОБА_2
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до гаражно-будівельного кооперативу «Шуменський»про стягнення адміністративно -господарських санкцій та пені, -
У листопаді 2009 року позивач ОСОБА_3 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з гаражно-будівельного кооперативу «Шуменський»адміністративно -господарських санкцій у розмірі 650 грн. та пені у розмірі 116 грн. 20 коп., за не створення робочих місць для інвалідів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач не виконав вимоги ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»і не працевлаштував на своєму підприємстві у 2008р. інвалідів відповідно до встановленого нормативу. Штрафні санкції в сумі 766 грн. 20 коп. відповідачем до Фонду не сплачені, у зв'язку з чим позивач вживає заходів щодо стягнення суми в судовому порядку.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року в задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ставиться питання про скасування судового рішення з ухваленням нової постанови про задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 30.07.2009 року позивачем проведено планову перевірку гаражно-будівельного кооперативу «Шуменський»з питань дотримання вимог статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»за 2007-2008 роки.
За результатами проведеної перевірки позивачем застосовано до відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд першої інстанції зазначив, що гаражно-будівельний кооператив «Шуменський»внесений до Реєстру неприбуткових організацій, тобто є неприбутковою організацією, тому не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції.
Проте суд апеляційної інстанції такий висновок вважає помилковим та зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, середньооблікова чисельність штатних працівників у гаражно-будівельному кооперативі «Шуменський»за 2007 рік склала 12 осіб.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно з зазначеною нормою норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у гаражно-будівельному кооперативі склав 1 місце, проте відповідач у 2007 році встановлений норматив не виконав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації, громадські організації інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим вимогами ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації, громадської організації інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи яка використовує найману працю.
Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що
повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Спростовуючи висновки суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що гаражно-будівельний кооператив «Шуменський»не є бюджетною установою та не фінансується, а ні з державного, а ні з місцевого бюджетів. Жодних посилань на те, що інші неприбуткові організації не повинні сплачувати адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в Законі №875-ХИ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» немає. Тому, виходячи із зазначеного, норма Закону в частині звільнення підприємств, що утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів від сплати адміністративно-господарських санкцій на Відповідача не поширюється.
Таким чином, виходячи із наведеного, гаражно-будівельний кооператив «Шуменський»протягом 2007 року порушував вимоги законодавства України в сфері соціального захисту інвалідів в частині створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, не подавав звіти про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-Ш, не подавав до міського центру зайнятості Звіти про наявність вакансій за формою 3-ПН, тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Я вбачається з матеріалів справи позивачем відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»зроблений розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій, розмір яких становить 650 грн.
Згідно з вимогами ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової
ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну
суму недоїмки за весь її строк.
На підставі цієї норми, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій позивачем була нарахована відповідачу пеня у сумі 116,20 грн., які відповідач зобов'язаний сплатити у встановленому законом порядку.
Крім цього колегія суддів зазначає, що посилання суду першої інстанції на п.п.7.11.5, п.7.11. ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»є помилковим, оскільки в зазначеній нормі передбачено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «г»підпункту 7.11.1, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від проведення їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів.
Адміністративно-господарські санкції, які підлягають сплаті на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», не є доходом за змістом Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», отже неприбуткова установа не може бути звільнена від обов'язку дотримання нормативу робочих місць для інвалідів, у випадку не дотримання цього нормативу, звільненою від обов'язку нарахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції.
Таким чином, визначаючи відповідачу розмір адміністративно-господарських санкцій, позивач діяв відповідно до вимог чинного законодавства та в межах своєї компетенції.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не забезпечено повного та всебічного вивчення матеріалів і обставин справи, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим дана постанова підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, п.2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року -скасувати, ухвалити нову постанову, якою позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до гаражно-будівельного кооперативу «Шуменський»про стягнення адміністративно -господарських санкцій та пені задовольнити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя - доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
ОСОБА_2.