Справа № 740/3138/16-к
Провадження № 1-кс/740/447/16
02 вересня 2016 рокум.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого- судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про самовідвід головуючого по справі-судді ОСОБА_3 у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 за ч.3 ст. 368 КК України,
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу на розгляд судді ОСОБА_3 передано кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за ч.3 ст. 368 КК України.
Суддя ОСОБА_3 заявив самовідвід, мотивуючи тим, що він знає обвинуваченого ОСОБА_4 , з захисником обвинуваченого адвокатом ОСОБА_5 працював в Ніжинському РВ УМВС України в Чернігівській області.
Прокурор та обвинувачений у судове засідання не з'явились надавши заяви про вирішення заяви про самовідвід судді у їх відсутність.
Враховуючи зміст заяви про самовідвід, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 75 КПК України передбачено випадки за яких суддя не може брати участь у кримінальному провадженні, на які посилається головуючий у справі, зокрема п.3 вказаної статті - якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім'ї заінтересовані в результатах провадження; п.4 - за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Під час розгляду даної заяви не було встановлено що головуючий чи його близькі родичі заінтересовані в результатах провадження.
Поняття інших обставини, які викликають сумніви у неупередженості судді, є оціночним, використання якого залежить від правосвідомості особи, яка його застосовує, виходячи зі свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п.2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27.07.2006 року № 2006/23 суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Відповідно до присяги, яка міститься в ст. 56 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», особа вступаючи на посаду судді, присягає Українському народові об'єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України, керуючись принципом верховенства права, підкоряючись лише закону, чесно і сумлінно здійснювати повноваження та виконувати обов'язки судді, дотримуватися етичних принципів і правил поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.
Таким чином зв'язки, знайомства та інші «особливі» стосунки не мають впливати на виконання суддею Присяги даної Українському народові.
Попередня робота головуючого у справі в органах МВД, з врахуванням тривалого періоду роботи в Ніжинському міськрайонному суді, не може впливати на законність прийняття рішень суддею, в разі дотримання ним принципів верховенства права та виконання присяги судді.
Особи, які беруть участь у справі, як зі сторони обвинувачення так і захисту, відвід судді ОСОБА_3 не заявляли, що свідчить про їх довіру головуючому у здійсненні правосуддя по вказаному кримінальному провадженню.
Обвинувачений є посадовою особою відповідного рівня, займає посаду командира взводу роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, з місцем визначення розташування структурного підрозділу в с. Вертіївка Ніжинського району, що не виключає знайомство з усіма суддями Ніжинського міськрайонного суду (в зв'язку з виконанням службових обов'язків).
За таких обставин судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області знаходяться у рівних умовах залежності від своєї правосвідомості та об'єктивних обставин відносно можливостей неупередженого розгляду справи за участі обвинуваченого та його захисника та можливості заявити собі самовідвід, у тому числі на підставах викладених у заяві, що розглядається.
Таким чином, керуючись вищевикладеним та своїм внутрішнім переконанням суд вважає, що перебування в «особливих стосунках», як зазначено в заяві, з учасниками кримінального провадження не є підставою для самовідводу судді, оскільки обвинувачений та захисник не є родичами чи членами сім'ї судді, при цьому враховується, що суддя при розгляді справи має керуватися принципами верховенства права, законності та рівності всіх учасників кримінального провадження перед законом та судом.
З огляду на викладене заява про самовідвід задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.75, 80, 81 КПК України, суд,
В задоволенні заяви про самовідвід судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області ОСОБА_3 у розгляді кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016270000000128 від 29.04.2016 року відносно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1