Справа № 739/1152/16-а
Провадження № 2-а/739/43/16
"26" липня 2016 р. м. Новгород-Сіверський
Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Чепурко В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач) про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної йому пенсії виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, згідно довідки від 11 липня 2016 року.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер. З 05 серпня 2011 року йому призначено пенсію, яка обчислена у розмірі 89 відсотків від заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 з 01 грудня 2015 року підвищено розмір заробітної плати державних службовців шляхом збільшення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки. Відповідно у нього виникло право на перерахунок призначеної раніше пенсії. 11 липня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії додавши довідку про заробітну плату від 11 липня 2016 року, однак відповідач у перерахунку пенсії відмовив посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку. Відмову в перерахунку пенсії вважає незаконною.
Представником відповідача на позов подано заперечення з яких вбачається, що позовні вимоги відповідачем не визнаються повністю, оскільки здійснення перерахунку пенсії не передбачено нормативно-правовими актами. Представник відповідач посилається на зміни до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», якими визначено, що умови і порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Тому, на думку представника відповідача, з 01 січня 2015 року законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії зі зростанням заробітної плати працюючих державних службовців. Також зазначає, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того вказує, що з 01 січня 2016 року пенсії державним службовцям призначаються на загальних умовах. За таких обставин своє рішення про відмову позивачці у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії відповідач вважає законним, а позовні вимоги необґрунтованими.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами у справі обставини, суддя, враховуючи наявність достатніх підстав для прийняття законного рішення, приходить до наступних висновків.
Як встановлено, з 07 лютого 2011 року до 04 серпня 2011 року позивач працював на посаді заступника начальника Управління агропромислового розвитку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області. Йому, як особі, яка мала необхідний трудовий стаж, відповідно до Закону України «Про державну службу» довічно призначено пенсію за віком у розмірі 89 відсотків заробітної за вказаною вище посадою (а.с. 10-20).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 (далі - Постанова КМУ №1013) підвищено посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 11 липня 2016 року №02-25/234, з 01 грудня 2015 року заробітна плата за посадою, з якої позивачу призначено пенсію, а саме за посадою заступника начальника Управління агропромислового розвитку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області, становить: посадовий оклад - 1 723 грн. 00 коп., надбавка за ранг - 80 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років - 450 грн. 75 коп., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 901 грн. 50 коп., премія - 2 500 грн. 00 коп. (а.с.5).
Після отримання вказаної довідки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії виходячи з розміру заробітної плати за посадою, яку він обіймав перед виходом на пенсію, однак 11 липня 2016 року відповідачем було прийнято рішення №35/04/А-11 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, яке мотивовано відсутністю для його проведення законних підстав, оскільки Постановою КМУ №1013 внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №865 та скасовано здійснення перерахунку пенсій державних службовців при підвищенні окладів і наданні нових довідок (а.с. 6).
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон України № 3723-ХІІ) (в редакції на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України «Про державну службу», без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу.
Статтею 37-1 Закон України № 3723-ХІІ було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом України № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII статтю 37-1 Закону України № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (далі Постанова КМУ № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови КМУ № 865 (у редакції від 25 грудня 2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови КМУ № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 (далі Постанова КМУ № 1013) до Постанови КМУ № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою КМУ № 865, на час звернення позивачки 19 квітня 2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На теперішній час Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, також не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26 червня 2014 рік, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Отже, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативно-правового акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене суддя вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Посилання представника відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу» та деяких інших Законів, суддя не бере до уваги, оскільки наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Вирішуючи питання щодо того, з якого часу позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії суддя враховує, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до 15 липня 2016 року.
Частиною другою статті 37-1 Закону України №3723-ХІІ (в редакції на час призначення позивачці пенсії) було визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З 01 січня 2015 року вказане законодавче положення змінено Законом України №76-VIII і статтею 37-1 Закону України №3723-ХІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час вказане питання Кабінетом Міністрів України не врегульоване.
Водночас, загальними положеннями пенсійного законодавства України, а саме частиною першою статті 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненнні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включено, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа. Аналогічне за змістом положення міститься у частині четвертій статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зважаючи на викладене та встановлені обставини справи, враховуючи відсутність інших норм, які б регулювали порядок перерахунку пенсій державним службовцям, суддя приходить до висновку, що пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 липня 2016 року.
За таких обставин відповідача необхідно зобов'язати здійснити з 01 липня 2016 року на підставі довідки Управління агропромислового розвитку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області від 11 липня 2016 року №02-25/234 перерахунок пенсії, призначеної позивачу у розмірі 89 відсотків заробітної плати заступника начальника Укправління агропромислового розвитку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013. Відповідно позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, відповідно до статті 94 КАС України позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно присудити понесені ним судові витрати на сплату судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 19, 22, 58 Конституції України, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII, статтями 11, 18, 71, 94, 158 - 163, 183-2, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити повністю.
Зобов'язати Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01 липня 2016 року на підставі довідки Управління агропромислового розвитку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області від 11 липня 2016 року №02-25/234 перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 у розмірі 89 відсотків заробітної плати заступника начальника Укправління агропромислового розвитку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Чернігівської області, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання постановою законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.В. Чепурко