Справа № 739/940/16-а
Номер провадження 2-а/739/23/16
03 серпня 2016 року м. Новгород-Сіверський
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Наполова М.І.,
секретаря - Шкурат О.Г.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи позовні вимоги тим, що вона працювала на посаді начальника відділу звітності та бухгалтерського обліку операцій з виконання бюджетів -головного бухгалтера Управління державної казначейської служби України у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області. Має загальний стаж роботи 36 років, в тому числі 22 роки стажу державної служби.
З 20.07.2011 року позивачу призначена пенсія державного службовця, згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3726-ХІІ,( в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90% заробітної плати.Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до листа-довідки _Управління державної казначейської служби України у Новгород-Сіверському районі від 27.04.2016 року № 01-50/ 9 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді начальника відділу звітності та бухгалтерського обліку операцій з виконання бюджетів - головного бухгалтера - з 01.12.2015 року становить 5162 гривень 13 копійок, посадовий оклад становить 1723 гривень 00 копійок.
23.05.2016 року з вказаним листом- довідкою позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. Однак 25.05.2016 року відповідач прийняв рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ, п.Розділу III «Прикінцевих положень», скасовані норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України « Про Державну службу».
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулася з даним позовом до суду.
В судовому засіданні:
ОСОБА_1 позов підтримала та показала, що, на переконання позивача, посадовими особами відповідача їй незаконно відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки її безпідставно віднесено до кола осіб, на яких поширюється дія Закону №76, оскільки мені призначено пенсію як державному службовцю до набрання чинності цим Законом.
Представники відповідача, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позов не визнали та висловилися про відсутність правових підстав для задоволення заявлених ОСОБА_1 вимог.
Вислухавши пояснення позивача, представників відповідача та дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
по справі судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Новгород-Сіверському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 20.07.2011 року отримує призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у чинній на дату призначення пенсії редакції, пенсію у розмірі 90 % від місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до положень ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції до 01.01.2015 року передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв»язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2015 року текст ст.37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України", Закон набрав чинності з 01.01.2016 року. Пунктом 4 постанови Кабінету міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, який був чинним до 01.12.2015 року, був передбачений порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Згідно постанови Кабінету міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року зазначений пункт виключено. Пунктом 5 зазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України та Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Зазначений вище Закон стосується призначення пенсій, а не перерахунку пенсій осіб, яким пенсії були вже призначені, а отже посилання відповідача на ці норми не приймаються судом до уваги. Положеннями постанови Кабінету міністрів України № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Всупереч вимогам ст.37-1 Закону України «Про державну службу» Кабінетом міністрів України на час судового розгляду даної справи не визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.
Постановами Кабінету міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року та № 77 від 11.02.2016 року підвищено посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Приймаючи таке рішення суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену у п. 23 Рішення від 08.11.2005 року «Кечко проти України», в якому ЄСПЛ зазначено, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі необхідні для цього вимоги, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також суд враховує і викладену у Рішенні від 26.09.2014 року правову позицію Європейського Суду з прав людини по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine), де ЄСПЛ зазначено, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування. Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Аналізуючи представлені сторонами докази в їх сукупності з правовими нормами, суд дійшов висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а отже -0 ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям.
Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 23.05.2016 року, то вимоги про перерахунок підлягають задоволенню з 01.06.2016 року.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у сумі 551 гривня 20 копійок, а отже - відповідно до ст.94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 69- 72, 94, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови здійснити з 01.06.2016 року перерахунок пенсіїОСОБА_1.
Зобов'язати Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок, з 01.06. 2016 року, призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 на підставі листа - довідки від 27.04.2016 року № 01-50/9 Управління Державної казначейської служби України у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області - з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, за рахунок бюджетних асигнувань, в користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок на відшкодування сплаченого позивачем при зверненні до суду судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя: Наполов М.І..