Справа № 729/793/16-а р.
2-а/729/58/16 р.
16 серпня 2016 р. Суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Кузюра В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про здійснити перерахунок розміру пенсії ,-
Позивач звернулась із адміністративним позовом до Управління ПФУ в Бобровицькому районі в якому просить визнати неправомірними дії відповідача -Управління ПФУ в Бобровицькому районі щодо відмови перерахунку пенсії за віком згідно з ст.. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування "із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону, враховується для обчислення пенсії за 2015 рік, який становить 3263 грн. 44 коп. Зобов"язати відповідача здійснити перерахунок , виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2015 рік, з якого сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, за календарний рік , що передує року звернення за призначенням ( перерахунком ) пенсії ,тобто за 2015 рік , та виплачувати щомісячно пенсію за віком.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим ,що вона перебуває на обліку у відповідача, їй призначена пенсія за віком. При зверненні її до відповідача , останнім зазначено , що для перерахунку може бути застосований лише показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік, сума якої менша втричі, що вважає неправомірним..
В письмових запереченнях на позов відповідач в задоволенні позовних вимог просить відмовити ,так як вимоги позивача суперечать нормам чинного законодавства , так як частиною четвертою ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"зі змінами, було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік та яка відповідно до Закону враховує для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.
Крім того відповідач посилається на постанови Верховного Суду України , відповідно до яких зроблено висновок , що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні , який був на час призначення пенсії, вданому випадку це показник за 2007 рік , а саме 1197,91 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером та суб'єктом системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування якому згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"відповідач нараховує та виплачує пенсію, що сторонами не оспорюється.
Відповідно до статей 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" :
Пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування " не передбачено застосування під час перерахунку пенсії ні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії , за календарний рік , що передує року перерахунку пенсії ( який був передбачений Законом україни "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування " у редакції від 28.12.2007 року та постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року) , ні показника середньої заробітної плати працівників , зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік , що передує року звернення за призначенням пенсії ( який враховується при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії ).
Також слід звернути увагу на ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" , де у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено , що Зс-це середня заробітна плата працівників , зайнятих у галузях економіки України , за календарний рік , що передує року звернення за призначенням пенсії.
На вказаний показник є посилання лише у формулі , передбаченій для визначення заробіної плати (доходу) призначення пенсії . Посилання на нього в статті , яка передбачає порядок та підстави перерахунку пенсії відсутні.
Отже виходячи зі змісту ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" цей показник повинен бути незмінним , тобто таким , яким він був на час призначення пенсії.
Пенсіонер має право вибрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії , в тому числі з урахуванням заробітної плати , яку він отримував до моменту перерахунку пенсії , але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників , зайнятих в галузях економіки України , за календарний рік , що передує року звернення за перерахунком пенсії .
Верховним Судом України дана правова позиція висловлена в ряді постанов колегій суддів Судової палати в адміністративних справахза 2012 рік, 2015 рік.
Крім того позивач зверталася до суду з аналогічним позовом в 2011 році , Київським апеляційним адміністративним судом також було відмовлено з даних підстав в задоволенні позову.
Отже відмова УПФ в Бобровицькому районі є правомірно , а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 41, 71, 183-2, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Бобровицький районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя: