Постанова від 31.08.2016 по справі 826/596/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

31 серпня 2016 року 12:50 справа №826/596/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., за участю секретаря Яцюти М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до1. Міністерства оборони України 2. Пенсійного фонду України 3. Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві

третя особаКиївський міський військовий комісаріат

провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач 1) та Пенсійного фонду України (далі по тексту - відповідач 2), в якому просив: 1) визнати, що грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців збільшено Кабінетом Міністрів України згідно з пунктом 2 статті 1 Закону “Про Кабінет Міністрів України” та пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 pоку №45, і відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 через накази Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року №377, від 27 листопада 2013 pоку №814, від 05 листопада 2010 року №576, від 25 червня 2011 pоку №355 та від 26 березня 2012 pоку №165; 2) визнати, що Міністерством оборони України та Пенсійним фондом України не виконуються дії відповідно до вимог пунктів 2-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та порушено гарантії держави і право військових пенсіонерів на перерахунок пенсії згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ; 3) у зв'язку з невиконанням відповідачами своїх обов'язків і невчиненням певних дій з виконання вимог пунктів 2-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 pоку №45, зобов'язати Міністерство оборони України: негайно, згідно з пунктом 2 абзацу 1 Порядку, повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям позивач зазначає, що за отриманням списків від ГУ ПФУ у м. Києві підпорядкований МОУ Київський міський військовий комісаріат, який згідно з пунктом 3 абзацу 1 Порядку готує для перерахунку пенсій довідку про розмір грошового забезпечення та у п'ятиденний строк подає довідку ГУ ПФУ в м. Києві; 2) зобов'язати Пенсійний фонд України: 1) згідно з пунктом 2 абзацу 2 Порядку повідомити у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МОУ України, ГУ ПФУ у м. Києві про підстави для перерахунку пенсій та про необхідність згідно з пунктом 2, абзацом 3 Порядку у п'ятиденний строк скласти списки осіб для перерахунку пенсій і відправити їх Київському міському військовому комісаріату для оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій; 2) зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві виконати пункт 4 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 pоку №45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 pоку №847, щодо проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 січня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/596/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2016 року залучено до участі в адміністративній справі Київський міський військовий комісаріат в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2016 року залучено до участі в адміністративній справі Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві в якості співвідповідача.

ОСОБА_1 13 червня 2016 року змінив позовні вимоги, подавши письмову заяву. Згідно із заявою про зміну позовних вимог позивач просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України щодо невиконання пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45; 2) зобов'язати Міністерство оборони України негайно повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, щодо ОСОБА_1 ; 3) зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, - щодо ОСОБА_1 , та про необхідність виконання інших дій Порядку.

У судовому засіданні 15 червня 2016 року позивач позовні вимоги підтримав, представники відповідача 2 та третьої особи до суду не прибули, у зв'язку із чим суд, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач вважає, що Міністерство оборони України не виконало вимог пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та протиправно не повідомило у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Таке рішення Кабінетом Міністрів України, на думку позивача, прийнято шляхом видання постанови від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, та через накази Міністерства оборони України “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України від 28 липня 2008 року №377 та від 27 листопада 2013 №814, а також наказів Міноборони України від 15 листопада 2010 року №576, від 25 червня 2011 року №355, від 26 березня 2012 року №165, від 26 лютого 2013 року №145, від 14 квітня 2014 року №240, якими збільшено розмір премії військовим категоріям військовослужбовців. Також позивач вважає, що в результаті наведеного вище Пенсійний фонд України не виконав вимог пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та протиправно не повідомив своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, - щодо ОСОБА_1 .

Відповідач 1 та відповідач 2 надали письмові заперечення проти позову, в яких наголошують на тому, що ними не було допущено протиправної бездіяльності, оскільки Кабінет Міністрів України після 01 січня 2008 року не приймав рішень щодо змін грошового забезпечення військовослужбовців. Також посилаються на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Міністерство оборони України на звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсій у зв'язку зі збільшенням розмірів премій військовослужбовцям у листах від 19 липня 2011 року, від 26 червня 2015 року №248/3/6/4517 надало відповідь про те, що Пенсійний фонд України не повідомлявся міністерством про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям за відсутності на це підстави - рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсій у зв'язку зі збільшенням розмірів премій військовослужбовцям у листах від 10 квітня 2013 року №8902/12/Т-831 Т-116/1 та від 26 квітня 2013 №10769/12/Т-116/2 повідомило про те, що перерахунок пенсій з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, вже проведено та підстави для іншого перерахунку пенсії відсутні.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 06 листопада 2013 року (№К/800/37930/13) у справі №2а-189/12 (2а-216/12) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скасовано постанову Деснянського районного суду м. Києва від 12 березня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року та відмовлено в задоволенні позову про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з 01 червня 2011 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з 01 червня 2011 року відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв'язку зі зміною премій для відповідних категорій військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 “Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50”.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скасовано постанову Деснянського районного суду м. Києва від 04 грудня 2013 року та відмовлено повністю в задоволені позову про визнання протиправним рішення відповідача про відмову здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та зобов'язання відповідача провести з 01 листопада 2010 року перерахунок пенсії у відповідності до наказів Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576 та від 28 січня 2011 року №50 і довідки Київського військового комісаріату та виплатити різницю при перерахунку. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 листопада 2014 року (№К/800/13531/14) постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року залишено без змін.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з абзацом 1 пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Таким чином, підставою для повідомлення Міноборони Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі по тексту - постанова №1294) виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством оборони.

Згідно з підпунктом 2 пункту 5 постанови №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказами Міністерства оборони України від 15 листопада 2010 року №576, від 25 червня 2011 №355, від 26 березня 2012 року №165, від 26 лютого 2013 року №145, від 14 квітня 2014 року №240 встановлено розміри премій військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках.

Характер та умови цього преміювання дають підстави для висновку, що виплата зазначеної премії дозволена лише в межах видатків, передбачених на відповідний бюджетний рік, і носить тимчасовий характер та не є новим додатковим видом грошового забезпечення.

Верховний Суд України неодноразово висловлював правову позицію, зокрема, у постановах від 26 лютого, 14 травня, 18 червня, 10 вересня 2013 року, 22 жовтня 2013 року та 18 листопада 2014 року (справи №№21-5а13, 21-109а13, 21-165а13, 21-223а13, 21-346а13, 21-254а14 відповідно), яка полягає у тому, що встановлені наказами Міністерства оборони України премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у відповідних роках. А тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до частини першої статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, востаннє зміна розмірів грошового забезпечення, установлених законодавством, відбулася з 01 січня 2008 року у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №1294.

Після 01 січня 2008 року Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність у Міністерства оборони України правових підстав для направлення до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Згідно з абзацом 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Таким чином, обов'язок Пенсійного фонду України повідомити свої головні управління, зокрема у м. Києві, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, виникає з моменту надходження інформації від державних органів.

Зважаючи на те, що такої інформації від Міністерства оборони України не надходило, суд дійшов висновку про відсутність у Пенсійного фонду України правових підстав для повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, виникає з моменту надходження інформації від державних органів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, бездіяльності Міністерства оборони України щодо ненаправлення до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не є протиправними. Відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Щодо посилань відповідачів на пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, то суд вважає, що такий строк позивачем не пропущено, оскільки між сторонами існують триваючі правовідносини.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.А. Кузьменко

Судді Р.О. Арсірій

О.П. Огурцов