Постанова від 30.08.2016 по справі 820/3531/16

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

30 серпня 2016 р. Справа № 820/3531/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Король Д.О.,

за участю: представника позивача - Юркової Т.С.,

представника відповідача - Троцко Б.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, третя особа Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Харківгаз", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, третя особа Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області, в якому просить суд :

- визнати противоправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, яка виражається у ненаданні до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області висновків про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 3082708,00 грн.;

- зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області висновок про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань по авансовому внеску з податку на прибуток у сумі 3082708,00 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (п/р 2600508424 АБ "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ" м. Київ, МФО 300647).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що станом на 01.04.2016 року по ПАТ «Харківгаз» рахується переплата з податку на прибуток у сумі 3082 708,00 грн. за операцією зменшення нарахованої суми податку за 2015 рік у зв'язку зі сплатою авансового внеску з податку на прибуток за січень-лютий 2015 р. Позивачем було направлено до контролюючого органу, СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС, 18.04.2016 р. заяву з проханням перерахувати переплату з податку на прибуток у сумі З 082 708,00 грн. на п/р ПАТ «Харківгаз». Відповідачем на вказану заяву було надано відповідь, в якій повідомлено про відсутність можливості перерахування переплати з податку на прибуток на поточний рахунок підприємства позивача. На думку позивача, така бездіяльність контролюючого органу є протиправною, оскільки відповідно до приписів чинного законодавства органом ДФС має бути підготовано висновок про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань по авансовому внеску з податку на прибуток за відповідною формою за для надання до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області . Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав.

Представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що оскільки відокремлені підрозділи платника податку юридичної особи вже не с самостійними платниками податку на прибуток, а вони повинні були забезпечити сплату авансових внесків у січні - лютому 2015 року за місцем реєстрації у сумі, розрахованій, у податковій декларації з податку на прибуток або Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за звітний (податковий) період-2013 рік, то щомісячні авансові внески повинні були враховуватись при визначенні податкових зобов'язань за підсумками 2015 року. Таким чином, оскільки згідно даних інтегрованої картки ПАТ «Харківгаз» станом на 05.05.2016 р. обліковується переплата у сумі 13279742,41 грн., у зв'язку зі сплатою авансового внеску з податку на прибуток, у тому числі по головному підприємству та по філіям, які в свою чергу проводили сплату авансових внесків з податку на прибуток до бюджету відповідних районів Харківської області, є необхідним задля задоволення заяви позивача отримання інформації з ДПІ у Харківській області. Отже позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з таких підстав.

Публічне акціонерне товариство «Харківгаз», код ЄДРПОУ - 03359500, зареєстровано як суб'єкт господарювання юридична особа, місцезнаходження: 61109, Харківська область, м. Харків, Червонозаводський район, вул. Безлюдівська, буд. 1, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (а.с. 29).

Публічним акціонерним товариством «Харківгаз» подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний податковий період 2015 рік з додатком ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації з податку на прибуток підприємств із зазначенням суми нарахованого щомісячного авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 ст. 57 глави 4 розділу ІІ та пункту 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (а.с. 37-42).

Згідно із абз. 4 п. 57.1 ст. 57 ПК України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Факт наявності переплати з податку на прибуток підтверджується актом №286-07 від 19.04.2016 року звіряння розрахунків платника за період з 01.01.2016 до 01.04.2016 року за платежем податком на прибуток приватних підприємств, відповідно до якого за ПАТ «Харківгаз» обліковується переплата у сумі 13279742,41 грн (а.с. 19).

Судовим розглядом встановлено, що листом від 18.04.2016 року №1944 «Щодо повернення переплати» ПАТ «Харківгаз» звернулось до Начальника СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів з проханням на підставі п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України перерахувати переплату з податку на прибуток у сумі 3082708,00 грн, що відповідає декларації з податку на прибуток за 2015 рік, задля використання таких коштів на оплату податків у 2016 році (а.с. 8).

Листом від 05.05.2016 року №3054/10/28-09-48-24 за підписом заступника начальника СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС надано відповідь, якою повідомлено позивача про необхідність отримання від ДПІ у Харківській області повної інформації по платіжним дорученням на перерахування авансових внесків з податку на прибуток, оскільки відокремлені підрозділи платника податку юридичної особи вже не с самостійними платниками податку на прибуток, а вони повинні були забезпечити сплату авансових внесків у січні - лютому 2015 року за місцем реєстрації у сумі, розрахованій, у податковій декларації з податку на прибуток або Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за звітний (податковий) період-2013 рік, то щомісячні авансові внески повинні були враховуватись при визначенні податкових зобов'язань за підсумками 2015 року. У зв'язку з зазначеним можливість перерахування переплати відсутня (а.с. 18).

Листом від 31.05.2016 року №2599 ПАТ «Харківгаз» з метою прискорення повернення переплати з податку на прибуток у сумі 3082708,00 грн надано копії платіжних доручень, підтверджуючих перерахування авансових внесків з податку на прибуток у січні-лютому 2015 року (а.с. 9-17).

Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182.

Згідно з п. 3, 5 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Відповідно до п. 12 цього Порядку органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:

1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;

2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.

Згідно з пунктами 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 N 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

З врахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток здійснюється за таких умов, в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Під час судового розгляду справи представником відповідача на обґрунтування правомірності вчинених контролюючим органом дій надано копії направлених до Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, Південної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області запитів від 17.05.2016 року (а.с. 44; 46; 48; 50).

Отже, суд приходить до висновку, що направлення вказаних запитів, здійснено контролюючим органом вже після спливу визначеного законодавством строку для подання вказаного висновку.

Суд зазначає, що також матеріали справи містять копії відповідей вказаних контролюючих органів датовані 25.05.2016 року, 27.05.2016 року, 06.06.2016 року (а.с. 45; 47; 49)

При цьому представником відповідача було повідомлено суду, що відповідачем не було направлено на дату судового розгляду справи висновку про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань по авансовому внеску з податку на прибуток ПАТ «Харківгаз».

З врахуванням вище зазначеного та встановлених під час судового розгляду справи обставин суд приходить до висновку про протиправність не вчинення Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС дій визначених Податкового кодексу України та вищезазначеними Порядком щодо підготування висновку про повернення Публічному акціонерному товариству "Харківгаз" надмірно сплачених сум грошових зобов'язань по авансовому внеску з податку на прибуток та подачі такого висновку до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок позивача.

Отже, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток.

Стаття 8 КАС України зазначає, що принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є: верховенство права; законність; рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; гласність і відкритість адміністративного процесу; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, установлених цим Кодексом; обов'язковість судових рішень.

Зокрема, стаття 10 КАС України визначає рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, а відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, третя особа Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, слід задовольнити в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, третя особа Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати противоправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, яка виражається у ненаданні до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області висновків про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 3082708 (три мільйони вісімдесят дві тисячі сімсот вісім) грн 00 коп.

Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області висновок про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань по авансовому внеску з податку на прибуток у сумі 3082708 (три мільйони вісімдесят дві тисячі сімсот вісім) грн 00 коп. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (п/р 2600508424 АБ "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ" м. Київ, МФО 300647).

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (код ЄДРПОУ - 03359500) сплачений при поданні позову судовий збір в сумі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (код ЄДРПОУ - 39779935).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2016 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.