Справа № 2-А-264/09
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
19 березня 2009 року Ровеньківський міський суд Луганської області у складі головуючого судді Шумченко Л.В.,
при секретарі Шевчук К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ровеньки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області про визнання незаконними дій ,-
Позивач звернувся до суду з позовом , у якому вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом ІІІ групи від захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до цього він користується правами та пільгами, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Йому стало відомо, що щорічна допомога на оздоровлення та щорічна разова грошова допомога до 5-го травня в повному обсязі та належним чином не нараховувались. Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він має отримувати щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат, але у 2004 році він отримав цю допомогу у розмірі 21 грн. 50 коп., у 2005 році - 21 грн. 50 коп., у 2007 році - 90 грн., у 2008 році - 90 грн., а повинен був отримати 820 грн., 1048 грн., 1600 грн. та 2180 грн. відповідно. Таким чином, він недоотримав 5425 грн. Відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” він повинен отримувати щорічну разову грошову допомогу до 9- го Травня у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком, але у 2004 році він отримав 130 грн., у 2007 році - 300 грн. у 2008 році - 350 грн., а повинен був отримати - 1435 грн., 2870,42 грн. та 3367 грн. відповідно. Недоотримана сума дорівнює 6892,42 грн. Просив визнати незаконними дії відповідача по відмові у перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення та допомоги до 9-го Травня за 2004, 2007 та 2008 роки та зобов'язати УПСЗН Ровеньківської міської ради нарахувати та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2004, 2005, 2007 та 2008 роки у загальному розмірі 5425 грн., та допомогу до 9-го Травня за 2004, 2007 та 2008 роки у загальному розмірі 6892 грн. 42 коп.
20 лютого 2009 року позивач уточнив позовні вимоги, просив визнати незаконними дії відповідача по відмові у перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення та допомоги до 9-го Травня за 2004 та 2008 роки та зобов'язати УПСЗН Ровеньківської міської ради нарахувати та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2004 , 2007 та 2008 роки у загальному розмірі 6104 грн. 57 коп., та допомогу до 9-го Травня за 2004, 2005, 2007 та 2008 роки у загальному розмірі 5425 грн.
В судовому засіданні позивач підтримав уточнені позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на викладені у позові обставини. Позивач суду пояснив, що про те, що у 2004, 2005, 2007 та 2008 роках він мав отримати вказані виді допомог у розмірах, вказаних у позовній заяві, він дізнався у січні 2009 року, і відразу звернувся з позовом до суду.
Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнав, і просив у їх задоволенні відмовити, оскільки вважає, що дії УПСЗН Ровеньківської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної допомоги до 9-го Травня є законними.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інваліда війни ІІІ групи, що підтверджується відповідними посвідченнями (ар.с. 7-9).
ОСОБА_1 як інвалід війни отримував щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, і у 2004 році вона склала 130 грн., у 2007 році - 300 грн., у 2008 році - 350 грн. (ар.с. 4).
Статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога - інвалідам ІІІ групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” , щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Статтею 2 Закону України “Про прожитковий мінімум”, прожитковий мінімум застосовується для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, мінімальна пенсія за віком з 01.01.2005 року складала 92,45 грн.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, мінімальна пенсія за віком з 01.01.2007 року складала 410 грн.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, мінімальна пенсія за віком з 01.01.2008 року складала 481 грн.
В п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 177 від 18.02.2004 р. зазначено: «Встановити, що Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, у розмірах, встановлених законом про державний бюджет на відповідний рік, і для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення».
Також ст. 95 Конституції України зазначено що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Ст. ст. 1, 17, 19 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлює, що державні соціальні гарантії: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; розмір державної соціальної допомоги та інші соціальні виплати - не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого виключно законами України, та являються обов'язковими для всіх державних органів і органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Проте відповідно до ст. 51 Бюджетного Кодексу України, ( частина 6) будь-які зобов'язання, взяті фізичними чи юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим кодексом або Законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати Державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
Вирішення питань про відповідність Конституції України віднесено до Конституційного Суду України статтею 150 Конституції України.
Згідно з рішеннями Конституційного Суду України № 20-рп/2004 від 01.12.2004 року, № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення Законів України “Про Державний бюджет України ...” на 2004, 2007 та 2008 р.р., якими було встановлено розміри одноразової щорічної допомоги інвалідам війни до 5 травня менше, ніж передбачений ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Таким чином, положення ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у 2004, 2007 та 2008 роках були чинними та підлягають застосуванню, тому позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому недонараховану суму одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2004 та 2008 рік суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з розрахунку:
.
2004 рік : 92,45 х 7 = 647,15
647,15 - 130 = 517,15 (грн.),
де 92,45 - розмір мінімальної пенсії за віком,
130- розмір отриманої ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги інвалідам війни до 5 травня у 2004 році;
2007 рік : 410,06 х 7 = 2870,42
2870,42 - 300 = 2570,42 (грн.),
де 410,06 - розмір мінімальної пенсії за віком,
300 - розмір отриманої ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги інвалідам війни дій до 5 травня у 2007 році.
2008 рік : 481 х 7 = 3367
3367 - 350 = 3017 (грн.),
де 481 - розмір мінімальної пенсії за віком,
350- розмір отриманої ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги інвалідам війни до 5 травня у 2008 році.
Всього : 517,15 + 2570,42+ 3017 = 6104,57 ( грн.).
Частиною 4 статті 48 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено виплату ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , віднесеного до І категорії постраждалих, щорічно допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Відповідач нарахував позивачеві та виплатив:
- у серпні 2004 року - 21,50 грн.,
- у березні 2005 року - 21,50 грн.,
- у березні 2007 році - 90 грн.,
- у жовтні 2008 році - 90 грн.
Дію абзацу 2,3,4,5,6 ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було зупинено на 2006 рік Законом України від 20.12.2005 року № 3235-ІV, на 2007 рік - Законом України від 19.12.2006 року № 489- V.
В редакції ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.12.2007 року, яка набрала чинності 01.01.2008 року, встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з рішеннями Конституційного Суду України № 6/рп/2007 від 09.07.2007 року, № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційними зупинення дії ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік ”, яким вносились зміни до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо розмірів соціальних виплат.
Таким чином, фактично дію ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було зупинено на 2006 рік. В інші роки положення цієї статті були чинними та підлягають застосуванню.
У серпні 2004 року розмір мінімальної заробітної плати складав 205 гривні на місяць. Даний розмір було встановлено ст. 89 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 piк”
З 1 січня 2005 року по 1 квітня 2005 року розмір мінімальної заробітної плати складав 262 гривні на місяць. Даний розмір було встановлено ст. 83 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 piк".
З 1 січня 2007 по 1 квітня 2007 року розмір мінімальної заробітної плати складав 400 гривень. Даний розмір було встановлено ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 piк”
З 1 жовтня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати складав 545 гривень. Даний розмір було встановлено ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 piк”
Позивачеві необхідно нарахувати та виплатити:
- за 2004 piк - 820 грн. (205 грн. - мінімальна заробітна плата на час виплати * 4) - 21,50 грн. (сплачено) = 798,5 грн.
- за 2005 piк - 1048 грн. (262 грн. - мінімальна заробітна плата на час виплати * 4) - 21,50 грн. (сплачено) = 1026,5 грн.
- за 2007 piк - 1600 грн. (400 грн. - мінімальна заробітна плата на час виплати * 4) 90,00 грн.( сплачено) = 1510 грн.
- за 2008 piк - 2180 грн. (545 грн. - мінімальна заробітна плата на час виплати * 4) - 90,00 грн. (сплачено) = 2090 грн.
Всього : 798,5 + 1026,5 + 1510 + 2090 = 5425 грн.
УПСЗН не нарахувало ОСОБА_1 відповідну суму щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у вiдповiдностi до ст. 48 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 5425 грн. за 2004, 2005, 2007 та 2008 роки.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В судовому засіданні було встановлено, що позивач дізнався про порушення його прав щодо отримання допомоги до 5-го травня та допомоги на оздоровлення за 2004 рік у збільшеному розмірі лише у січні 2009 році, тому суд вважає, що позивачем не було пропущено строк звернення до адміністративного суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8,22,46, 48, 55,58,64, 150 Конституції України; Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Бюджетним Кодексом України, ст. ст. 9, 94, 99, 158-159,160-162,163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області про визнання незаконними дій задовольнити.
Визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області з відмови ОСОБА_1 у виплаті недоплаченої щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни до 5 травня за 2004, 2007 та 2008 роки та заборгованості з щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за 2004, 2005, 2007 та 2008 роки незаконними та такими, що порушують його Конституційні права.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу інвалідам війни до 5 травня за 2004,2007 та 2008 роки у розмірі 6104 ( шість тисяч сто чотири) грн. 57 коп.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за 2004, 2005, 2007 та 2008 роки у розмірі 5425 ( п'ять тисяч чотириста двадцять п'ять) грн.
Постанова може бути оскаржена в Донецькому адміністративному апеляційному суді у двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення у повному обсязі.
Суддя Л.В. Шумченко