Постанова від 13.05.2009 по справі 2а-262/09

Справа № 2а-262/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2009 року Центрально-Міський районний суд м.Макіївки у складі:

головуючого: судді Стратейчук Л.З.

при секретарі Торолашвілі О.Г.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Макіївки про визнання неправомірними дій УПФУ, зобов'язанні перерахувати на виплатити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2009 року позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними дії управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі м.Макіївки щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно зі ст. 50 цього ж Закону, та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі м.Макіївки провести перерахунок державної пенсії як інваліду, захворювання якого пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи для інвалідів 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також призначити щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 01.04.2008 року.

У письмових запереченнях відповідач зазначив, що пунктом 3 ст.2 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що для окремих категорій громадян ОСОБА_2 України можуть встановлюватись умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Відповідно до ст.49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розміри пенсій визначені ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, частиною 4 якої передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком. Згідно ч. 5 зазначеної статті порядок розрахунку пенсії по інвалідності, та пенсії у зв'язку з втратою годувальника віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України. Стаття 50 зазначеного Закону передбачає встановлення особам, віднесеним до першої категорії, нарахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком для інвалідів другої групи. Постановою КМУ „Про збільшення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” № 1293 від 27.12.2005 року з 01.01.2006 року розмір пенсії, призначеної у відповідності зі ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” збільшено, та встановлено, що, мінімальний розмір пенсії для інваліді-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не може бути нижчим для інвалідів 2 групи 500 грн. Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесено зміни в ч.4 ст54 та в ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме встановлено, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, по 2 групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну інвалідам 2 групи - 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” пенсія для інвалідів другої групи визначена у розмірі, не нижчому від 580 грн, постановою КМУ № 654 від 16.07.2008 року „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” інвалідам 2 групи, захворювання яких пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, встановлено пенсію у розмірі, не нижчому від 655 грн. У відповідності зі змінами у даному законі позивачу була перерахована та призначена пенсія, яка станом на 01.03.2009 року склала 804.40 грн. Вважають, що пенсія призначена позивачу призначається та виплачується у відповідності до чинного законодавства, у задоволенні позову просили відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач перебуває на обліку у управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Макіївки віднесений до першої категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 091649 (а.с.4).

Відповідачем не заперечується, що позивач є інвалідом 2 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацію наслідків на Чорнобильській АЕС і отримує нараховану відповідачем пенсію.

На звернення позивача від 13.01.2009 року про перерахування пенсії, відповідач листом відмовив позивачу у перерахуванні і призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.5-6).

Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

ОСОБА_1. належить (віднесена) до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом другої групи.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розділ 8 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - спеціальний закон) передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам другої групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача, як віднесеного до категорії 1.

Згідно частини третьої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частина четверта статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 і діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Також, п. 28 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни, у тому числі, до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема для інвалідів 2 групи - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-УІ і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, положення п. 28 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема, зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий .рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями І, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд вважає, що з огляду на частину 2 статті 8 КАС України, якою принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, зазначає, що по спорам даної категорії, де судами було встановлено порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зазначено у рішеннях суду у справах „Проніна проти України", „Кечко проти України".

Також, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України „Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду" від 23.02.2006 року, рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції. Згідно ст. 17 Закону України „Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У пункті 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( 107-17 ), визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що узгоджується зі статтею 152 Конституції України, якою встановлено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, суд доходить висновку, що дії Управління щодо відмови позивачу у перерахунку підвищення до пенсії з 22.05.2008 року є неправомірними, оскільки визначений відповідачем розмір не відповідає вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого ОСОБА_1 має право на перерахування пенсії як інвалід ЧАЕС 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

В позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 1 квітня 2008 року без зазначення кінцевого терміну перерахунку пенсії.

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до положень даного кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав свобод, чи інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Судом встановлено, що у відношенні позивача у 2008 році, а саме - з 22.05.2008 року порушено право на отримання пенсії, тому суд для повного захисту порушеного права вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок у періоді з 22.05.2008 року до закінчення періоду порушення права, яким є відповідний поточний рік, тобто до 31.12.2008 року.

Судом підлягають захисту порушені права, проте порядок призначення та розмір пенсії, що підлягає наданню у майбутньому, встановлений і перевірений судом бути не може, а тому суд не може визначити, чи буде порушуватись право позивача у майбутньому, тобто після ухвалення даного рішення, в зв'язку з чим спірним періодом по дані справі суд вважає період з 01.04.2008 року до винесення судового рішення.

У 2009 році нарахування та виплата пенсії позивачу проводиться у відповідності зі змінами, внесеними у ст. 50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які неконституційними не визнавались, тому дії відповідача щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, як інваліду 2 групи, захворювання якої пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у періоді з 01.01.1009 року і на день винесення даного рішення є правомірними і такими, що відповідають чинному на цей час законодавству.

З урахуванням викладеного, суд вважає на необхідне зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахування пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54 п.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року із розрахунку восьми прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

У відповідності зі ст.94 КАС України позивачці підлягають відшкодуванню судовий збір, сплачений нею при звернення до суду, який є мінімальною сумою, що підлягає оплаті при пред'явленні адміністративних позовів.

На підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року, Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-XII від 28.02.1991 року, керуючись ст. 9, 11, 159-163, 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївка у відмові в перерахуванні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.50, 54 п.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївка провести ОСОБА_1 перерахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54 п.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку восьми прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб за періоди з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3.40 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, наданням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку, передбаченому ч. 5. ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя