29 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/1510/16
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
за участю секретаря Сємак О.В.,
представника позивача Кравцова О.А., представника відповідача Гладченко В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «Адміністрація морських портів України» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, стягнення коштів, -
31.03.2016р. державне підприємство «Адміністрація морських портів України» (надалі - ДП «АМПУ» ) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (надалі - ДПІ у Приморському районі м. Одеси) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000131503 від 13.01.2016р.; стягнення на його користь з Державного бюджету України штрафні санкції у загальній сумі 1556,23грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2016р. позов задоволений частково; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області № 0000131503 від 13.01.2016р.; в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішення, ДПІ у Приморському районі м. Одеси подала апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом вимог закону, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що 22 січня 2013 року КП «Морська пошуково-рятувальна служба» подало до ДПІ у Приморському районі м. Одеси податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) №9001513409 на 2013 рік.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року №584 "Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба», постановлено реорганізувати казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» шляхом його приєднання до державного підприємства «Адміністрація морських портів України».
На виконання постанови КМУ від 14.08.2013 року №584 Міністерством інфраструктури України видано наказ від 05.09.2013 року №665 «Про реорганізацію казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба», відповідно до якого вирішено реорганізувати казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба», що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1 (код ЄДРПОУ 38017026), шляхом приєднання до ДП «АМПУ», що розташоване за адресою: м. Київ, пр. Перемоги, 14 (код ЄДРПОУ 38727770).
21.12.2015 року, на підставі п.п. 19-1.1.1 та п.п. 19-1.1.2 п.19-1 ст. 19-1, п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України, головним державним ревізором-інспектором відділу місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області проведено перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок) за 2013, 2014, 2015 роки.
За результатами перевірки посадовою особою відповідача складений акт від 21.12.2015 року №9814/15-03/38727770, яким встановлено порушення платником термінів сплати самостійно визначеного та узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю (земельний податок) протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачена п.126.1 ст.126 ПКУ. /а.с.161-17/
На підставі вищенаведеного акту та встановлених порушень, 13.01.2016 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000131503, яким ДП «АМПУ» зобов'язано сплатити суму штрафу у розмірі 20% суми грошового зобов'язання сплаченого із затримкою (7831,15 грн.), що складає 1566,23 грн. /а.с.14/
З метою недопущення нарахування пені, позивачем сплачено штрафні санкції, та, не погоджуючись з правомірністю прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення позивач звернувся із даним позовом до суду.
Частково задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Згідно до п.п. 20.1.2, 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст. 107 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV.
Відповідно до ч. 2 -5 ст. 107 ЦК України, після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Юридична особа - правонаступник, що утворилася внаслідок поділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, що припинилася, які згідно з розподільчим балансом перейшли до іншої юридичної особи - правонаступника. Якщо юридичних осіб - правонаступників, що утворилися внаслідок поділу, більше двох, таку субсидіарну відповідальність вони несуть солідарно.
Згідно з п. 97.1 ст. 97 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями (далі - ПКУ) під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п. 37.3.1 п. 37.13 ст. 37 ПК України підставою для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є ліквідація юридичної особи.
Відповідно до ст.33 Закону, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2016 року по справі №815/592/15 встановлено, що з аналізу інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що КП «Морська пошуково-рятувальна служба» з 17 вересня 2013 року перебуває в стані припинення, в той же час, запис про державну реєстрацію припинення КП, як завершеного факту, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено не було.
Отже, оскільки реорганізація КП шляхом його приєднання до ДП «АМПУ» завершена не була, відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено не було, тобто, КП не припинило свого існування, як окрема юридична особа, тому підстави для врахування ДПІ уточнюючих декларацій КП з подальшим перерахуванням сум переплат в розмірі 1385336,63 грн. на інтегрованих картках ДП «АМПУ» - відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Судом встановлено, що стосовно КП "Морська пошуково-рятувальна служба", станом на час проведення перевірки та виявлення відповідачем порушень податкового законодавства, запису про державну реєстрацію припинення КП, як завершеного факту, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено, а тому відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення та нарахування позивачу штрафних санкцій за порушення платником - Казенним підприємством "Морська пошуково-рятувальна служба" термінів сплати самостійно визначеного та узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю (земельний податок) протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
Також, п.1 та 2 постанови КМУ від 24 лютого 2016 року № 158 "Про відновлення єдиної системи пошуку та рятування на морі" постановлено відмінити рішення про реорганізацію казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" шляхом його приєднання до ДП «АМПУ», відновити дію пунктів 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1069 "Про забезпечення функціонування єдиної системи пошуку і рятування на морі" та визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 584 "Про реорганізацію казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба".
З аналізу вказаних положень вбачається, що правонаступництво ДП «АМПУ» прав та обов'язків КП, яке було запроваджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 584 "Про реорганізацію казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба", але фактично не реалізоване, на момент розгляду справи скасоване постановою КМУ від 24 лютого 2016 року № 158 "Про відновлення єдиної системи пошуку та рятування на морі", що також свідчить про безпідставність нарахованої суми штрафних санкцій.
З огляду на зазначені вище обставини, суд прийшов до висновку, що визначення позивачу суми податкового зобов'язання не відповідає положенням Податкового кодексу України та є протиправним, відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України та відстрочена апелянту, згідно з ст.88 КАС України, сплата судового збору до ухвалення судового рішення у справі за подачу апеляційної скарги підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року залишити без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030101, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір в розмірі 1515 (тисяча п'ятсот п'ятнадцять)грн. 80коп.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія