Постанова від 01.04.2009 по справі 2а-1805/09

Справа № 2а-1805/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2009 року м.Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі :

головуючого - судді Кондратюка В.І.,

з секретарем Павлюк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомир про визнання дій по неправильному нарахуванню коштів ЧАЕС неправомірними та стягнення коштів, передбачених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду та просить визнати дії відповідача щодо неправильного нарахування йому коштів ЧАЕС неправомірними та стягнути на його користь з відповідача невиплачені кошти, передбачені ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.11.1999 року по 31.12.2008 року в сумі 47319,48 грн., мотивуючи тим, що доплати виплачувались йому не в розмірах, встановлених ОСОБА_2, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення прав.

Позивач в судове засідання не з'явився, але в заяві просить справу розглядати без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав заперечення проти позову, справу просить розглядати без його участі.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 працює в Народицькій державній нотарільній конторі в смт.Народичі, що знаходиться в зоні безумовного (обов”язкового) відселення, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії ВМ № 454780.

Відповідно до ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 - в сумі 10,5 грн.( в залежності від відпрацьованого часу).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :

- ст. 39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забрудення, провадиться доплата у зоні безумовного обов”язкового відселення - 3 мінімальні заробітні плати;

- ст. 39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактного забруденння у зоні безумовного обов”язкового відселення - 1320 тис.крб. ( 13,3 грн. за гр.реф.)

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00 та №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій , передбачених цим ОСОБА_2 , відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" була зупинена дія ст.39 ОСОБА_2 в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, однак Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п.30 ст.71 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно до ст.73 ОСОБА_2 України „Про Конституційний суд України” та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п.30 ст.71 ОСОБА_2, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, оголошений нечинним і втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про її неконституційність.

На підставі викладеного, вимоги позивача підлягають задоволенню за виключенням періоду часу з січня 2006 року по червень 2007 року.

Крім того, ОСОБА_2 України „Про державний бюджет України на 2008 рік” було внесено зміни до ст.ст.37,39 ОСОБА_2 України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якими було виключено прив”язку до мінімальної заробітної плати, які були визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22.05.2008 року. Вказане рішення зворотньої дії в часі не має, а тому вимоги позивача про стягнення коштів за 2008 рік підлягають задоволенню тільки з травня.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, смт.Народчі відноситься до зони безумовного (обов”язкового) відселення.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив : з 01.01.1999 р. по 01.04.2000 р. - 74 грн.; з 01.04.2000 р. по 01.07.2000 р. - 90 грн.; з 01.07.2000 р. по 01.01.2002 р. - 118 грн.; з 01.01.2002 р. по 01.07.2002 р. - 140 грн.; з 01.07.2002 р. по 01.01.2003 р. - 165 грн.; з 01.01.2003 р. по 01.12.2003 р. - 185 грн.; з 01.12.2003 р. по 01.09.2004 р. - 205 грн.; з 01.09.2004 р. по 01.01.2005 р. - 237 грн.; з 01.01.2005 р. по 01.04.2005 р. - 262 грн.; з 01.04.2005 р. по 01.07.2005 р. - 290 грн.; з 01.07.2005 р. по 01.09.2005 р. - 310 грн.; з 01.09.2005 р. по 01.01.2006 р. - 332 грн.; з 01.01.2006 р. по 01.07.2006 р. - 350 грн.; з 01.07.2006 р. по 01.12.2006 р. - 375 грн.; з 01.12.2006 р. по 01.01.2007 р. - 400 грн.; з 01.01.2007 р. по 01.07.2007 р. - 400 грн.; з 01.07.2007 р. по 30.11.2007 р. - 420 грн.; з 01.12.2007 р. по 31.12.2008 р. - 450 грн.; з 01.01.2008 р. по 31.03.2008 р. - 515 грн.; з 01.04.2008 р. по 30.09.2008 р. - 525 грн.; з 01.10.2008 р. по 30.11.2008 р. - 545 грн.;з 01.12.2008 р. - 605 грн.

В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених коштів позивачу згідно розрахунку становить:

- з листопада 1999 року по грудень 1999 року: ( 74х2+74х0,95%)-10,5-9,98=268,19 грн.;

- з січня 2000 року по грудень 2000 року: (74х2х3+90х23+118х2х3х0,33%х0,82%х0,55%)-10,5х9-3,5-8,59-5,73=1980,21 грн.;

- з січня 2001 року по листопад 2001 року : (118х2х8+118х2х0,73%х0,95%)-10,5х8-7,64-10=2183,27 грн.;

- з листопада 2002 року по грудень 2002 року: (165х3х2)-13,2-5,66=971,14 грн.;

- з січня 2003 року по грудень 2003 року : (185х3х11+205х3)-13,2х11-11,48=6563,32 грн.;

- з січня 2004 року по грудень2004 року: ( 205х3х8+237х3х4)-13,2х10-3,3-6,91=7621,79 грн.;

- з січня 2005 року по грудень 2005 року : (262х3х3+290х3х3+310х3х2+332х3х4)-13,2х9-12,63-6-12,6=10661,97 грн.;

- з липня 2007 року по грудень2007 року: (440х3х3+460х3х3)-13,2х4-7,2-8,86=8031,32 грн.;

-з травня 2008 року по грудень 2008 року: ( 525х3х5+545х3х3+605х3)-13,2х6-12-5,74=14498,06 грн.,а всього 52779,27 грн.

Згідно ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, тому в даному випадку суд виходить за межі позовних вимог позивача та збільшує розмір належних до стягнення коштів за ст.39 ОСОБА_2 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Статтею 62 Даного закону визначено, що роз”яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов”язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб”єкатми господарювання незалежно від їх відомчої підпорядковансті та форм власності.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 р. № 987 та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, зазначені кошти виплачуються за місцем основної роботи громадян і розпорядниками коштів нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту, тобто управління праці та соціального захисту Корольовської районної ради м.Житомир, тому заборгованість підлягає стягненню з відповідача.

Виходячи з вимог ст.39 ОСОБА_2 України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач не погоджується з діями відповідача щодо порядку нарахування вищевказаної доплати на підставі постанови КМ України від 26.07.1996 року №836, а тому дії відповідача є неправомірними.

Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162 КАС України,суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомир по застосуванню постанови КМ України від 26.07.1996 року №836 в частині визначення ОСОБА_1 розміру доплати за ст.39 ОСОБА_2 України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.11.1999 року по 30.11.2001 року, з 01.11.2002 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.05.2008 року по 31.12.2008 року неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомир на користь ОСОБА_1 доплату за ст.39 ОСОБА_2 України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з з 01.11.1999 року по 30.11.2001 року, з 01.11.2002 року по 31.12.2005 року, з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 52779,27 грн .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

На постанову суду до Київського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: