№2-а-82/09
7 квітня 2009 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Божини Л.І.
при секретарі Кордонської Л.А.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача
УСЗН Костянтинівської міської ради ОСОБА_2
представника третьої особи
Управління державного казначейства
України в Донецькій області -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на боці відповідача, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , про визнання розміру щомісячної допомоги та визнання дії неправомірними щодо відмови про перерахунок та виплату недоотриманих щорічної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2007 року по грудень 2008 року , -
26 січня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради області про стягнення щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , про визнання розміру щомісячної допомоги та визнання дії неправомірними щодо відмови про перерахунок та виплату недоотриманих щорічної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2007 року по грудень 2008 року.
Позивач обґрунтовувала свої вимоги тим, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з 1квітня 2007 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради та отримала щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі з квітня 2007 року по липень 2007 року, щомісячно по 120,03 грн.,за серпень 2007 року 132.63 коп.. за вересень 2007 року129 грн. 03 коп., грн , з жовтня 2007 року по січень 2009 року по 130 грн.64 щомісячно, а всього 2771,17 коп.
Вона вважала зазначені виплати незаконними, оскільки відповідно до ст..43 України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування в зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, пов»язаними з народженням дитини та похованням» та відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Просила зобов'язати відповідача провести перерахунок та здійснити на її користь виплату заборгованості з зазначених платежів з розрахунку прожиткового мінімуму для дітей до 6-ти років.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові, уточнивши, що на момент постановки на облік до УПСЗН вона працювала в Інституті фізико-органічної хімії і вуглехімії ім.. ОСОБА_3 в м.Донецьк та їй було надано відпустку по догляду за дитиною, тобто вона є застрахованою особою і має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування в зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, пов»язаними з народженням дитини та похованням», просила стягнути з відповідача заборгованість виплат у розмірі 7931 грн. (а.с.13).Крім того , пояснила , що вона була змушена піти працювати на пів ставки, в зв'язку зі складним матеріальним положенням її сім'ї.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що розмір виплати проводяться на підставі Закону України «Про допомогу сім»ям з дітьми», положення якого щодо розміру щомісячних виплат по догляду за дитиною до 3-х років призупинені на 2007 рік відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України №32 від 16.01.2007 року «Про питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», відповідно до якої допомога виплачується органами праці та соціального захисту населення. П.9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею тирічного віку, особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 року №13 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 % зазначеного прожиткового мінімуму. Це ж положення визначено і в ст..56 ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік». Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», та ст..15 викладено в новій редакції відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.та в зазначеному розмірі позивачці виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Крім того , представник позивача вважає , що УПСЗН при нарахуванні та виплати допомоги діяло правомірно на підставі діючого законодавства. Крім того , представник відповідача просить суд відмовити позивачу в позовних вимогах на підставі ст..99 КАС України, в зв'язку з пропуском строків позовної давності.
Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначив, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки вимоги позивача не основані на законі. Списання коштів з казначейського рахунку без відповідних бюджетних асигнувань не може мати місце в силу ст.51 Бюджетного кодексу України.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1має малолітню дитину Хоменко К.Д.19.07.2006 року народження, актовий запис про народження № 398 від 08 серпня 2006 року(а.с.6), працює в Інституті фізико-органічної хімії і вуглехімії ім..ОСОБА_3 м.Донецька (а.С.32) з 20 лютого 2004 року. 10 жовтня 2006 року їй була надана відпустка по догляду за дитиною до 3 -х років відповідно наказу №512 \о от 11.10.2006 року , а з 3 вересня 2007 року вийшла працювати з неповним робочим днем на 0,5 ставки відповідно до наказу установи № 91\к от 31.08.2007 року (а.с.32) та відповідно довідки №98-16\175 від 20.03.2009 року(а.с.33) є застрахованою особою. Відповідно до довідки відповідача (а.с.10) позивачка перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради з 1 квітня 2007 року по теперішній час та їй призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, яка за період з 1.04.2007 року по грудень 2008 року включно складає 2771 грн. 17 коп. (а.с.10), яка виплачена в зазначеному розмірі позивачці.
Правовідносини щодо виплати та розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до ч.1 ст.42 останнього право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює нагляд за дитиною. Позивачка ОСОБА_1 здійснює нагляд за дитиною і знаходиться на обліку у відповідача, а також є застрахованою особою , згідно довідки Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім..ОСОБА_3 м.Донецька №98-16/175 від 20.03.2009 р.(а.с.33).
Разом з тим встановлено , що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, починаючи з 1 січня 2007 року, не здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V та пунктів 23, 24, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у 2007 та 2008 роках за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, який втратив чинність з 1 березня 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57. Згідно пункту 2 цього Порядку призначення і виплата цих допомог по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. З 1 березня 2008 року питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57. При цьому, обмежень щодо термінів звернення за призначенням допомоги зазначеними Порядками не встановлено.
За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що належним відповідачем щодо розміру виплати з 1 січня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є відповідач по справі.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, тому у 2007 та 2008 роках нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна здійснюватися на підставі статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зі змінами та доповненнями внесеними законами про державні бюджети 2007 та 2008 років з врахуванням рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007, яким визнанні неконституційними статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Згідно рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинно виплачуватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що встановлено ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн., виходячи з вказаного відповідач повинен був нарахувати позивачу розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 2679 грн. 52 коп. (343 грн. 52 коп. (за липень 463 грн. х 23 дня/31) + 926 грн. (за серпень, вересень 463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (за жовтень, листопад, грудень 470 грн. х 3 місяці), фактично позивачу виплачено відповідачем за липень 129 грн. 03 коп. + 132 грн.64 коп. за серпень + 129 грн. 39 коп.за вересень + 130 грн. 64 коп. за жовтень + 130 грн. 64 коп.за листопад + 130 грн. 64 коп. за грудень, а всього 682грн.98 коп.
Таким чином , розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку складає 1996 грн. 54 коп. (2679 грн. 52 коп. - 682 грн. 98 коп.), яка підлягає стягненню з відповідача.
Стосовно вимог позивача про перерахунок та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 4914 грн.32 коп.,суд вважає , не підлягає задоволенню на підставі того , що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень та ця норма не визнана неконституційною. Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства.
Суд вважає, що посилання відповідача на пропущення позивачем строку для звернення до адміністративного суду з позовною заявою, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає задоволенню, так як згідно зі ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .
Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 5 Сімейного кодексу України держава охороняє сім'ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім'ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. До вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується відповідно до статті 20 Сімейного кодексу України.
Відповідно до пункту 57 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751, у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по вагітності і пологах, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум. За пунктом 55 вказаного Порядку призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.
Вказаним Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 та Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13, не встановлені кінцеві терміни звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Жодним з перелічених нормативних актів не встановлені обмеження щодо звернення за виплатою передбаченого відповідним законодавством розміру допомоги та оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в виплаті допомоги в належному розмірі.
На підставі вищевказаного, суд вважає, що ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обмеження річним строком звернення до суду, до правовідносин пов'язаних з забезпеченням державою надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не може бути застосована.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача перерахувати і в подальшому здійснювати виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми" не менш прожиткового мінімума не підлягає задоволенню, так як суд вважає, що захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми", є безпідставним, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє без наявності спірних правовідносин, які можуть бути в подальшому припиненні або змінені в сторону зменшення шляхом внесення змін до закону.
Крім того, згідно частини 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вишу юридичну силу у відповідності до пункту 2 Указу Президента України «Про Єдиний державний реєстр нормативних актів» від 27.06.1996 року (зі змінами) стосовно преюдиції нормативних актів.
Конституція - ОСОБА_4 України і має найвищу юридичну силу, а тому суд приходить до висновку, що у зазначеній ситуації слід застосувати конституційні положення щодо пільг, компенсацій і гарантій, які Держава надає громадянам.
Відповідно до ст.152ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність та частиною 3 цієї статті передбачено, що матеріальна або моральна шкода, спричинена фізичним або юридичним особам актами або діями, визнаними неконституційними, відшкодовується в установленому законом порядку.
З огляду на наведене, враховуючи, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є щомісячними платежами, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо зазначених виплат позивачці слід визнати протиправними в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен бути розрахований виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини до 6 років, оскільки спір йдеться саме про соціальний захист дитини до досягнення нею трирічного віку.
Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь позивача цю суму за рахунок Державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо визнання дій відповідача протиправними, зобов»язання провести перерахунок та стягнення виплат є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги.
Керуючись ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо недоплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1996 (одна тисяча дев'ятсот дев'яносто шість)грн..54 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м.Костянтинівка на користь ОСОБА_1 судові витрати: витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 7 (сім) гривні 50копійок, за судовий збір 8(вісім) грн..50 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя