Постанова від 30.03.2009 по справі 2-а-11/09

Справа № 2-а-11/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2009 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області

у складі: головуючого судді - Іванченко О.Ю.

при секретарі - Первішко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Солоне Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Солонянському районі Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання виконати певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області про перерахунок раніше призначеної державної та додаткової пенсії. В обґрунтування свого позову позивач посилається на те, що вона як інвалід 3 групи внаслідок захворювання пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримує пенсію призначену у відповідності з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно зі ст. 54 цього Закону призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Крім того відповідно до ст. 50 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної за віком.

У відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який набрав законної чинності 31 жовтня 2006 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки вказані пенсії виплачуються позивачеві відповідачем у меншому розмірі, позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахування йому пенсії та встановити розмір у встановленому законом розмірі, але листом з Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі йому було відмовлено, тому позивач просить суд визнати дії відповідача по відмові у задоволені його вимог неправомірними. Зобов'язати відповідача перерахувати йому основну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Стягнути з Управляння Пенсійного фонду України у Солонянському районі на користь ОСОБА_1 47738,42 гривень заборгованість, що виникла у зв'язку з неправомірним нарахуванням пенсії з розрахунку листопад, грудень 2006 року прожитковий мінімум 366 гривень, було сплачено 955,11 гривень підлягає виплаті 366 х 6 = 2196 + 183 (366/2) = 2379 гривень. Заборгованість 2379 - 955,11 = 1423,89 гривень. Січень, лютий, березень 2007 року прожитковий мінімум 380 гривень, було сплачено 991,65 гривень підлягає виплаті 380 х 6 = 2280 + 190 (380/2) = 2470 гривень. Заборгованість 2470 - 991,65 = 1478,35 гривень. Квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2007 року прожитковий мінімум 406 гривень, було сплачено 1057 гривень підлягає виплаті 406 х 6 = 2436 + 203 (406/2) = 2639 гривень. Заборгованість 2639 - 1057 = 1582 гривень. Жовтень, листопад, грудень 2007 року прожитковий мінімум 411 гривень, було сплачено 1068,76 гривень підлягає виплаті 411 х 6 = 2466 + 205,5 (411/2) = 2671,5 гривень. Заборгованість 2466 - 1068,76 = 1602,74 гривень. Січень, лютий, березень 2008 року прожитковий мінімум 470 гривень, було сплачено 1129,96 гривень підлягає виплаті 470 х 6 = 2820 + 235 (470/2) = 3055 гривень. Заборгованість 3055 - 1129,96 = 1925,04 гривень. Квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2008 року прожитковий мінімум 481 гривень, було сплачено 1131,76 гривень підлягає виплаті 481 х 6 = 2886 + 240,5 (481/2) = 3126,5 гривень. Заборгованість 3126,5 - 1131,76 = 1994,74 гривень. Жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року прожитковий мінімум 498 гривень, було сплачено 1134,16 гривень підлягає виплаті 498 х 6 = 2988 + 249 (498/2) = 3237 гривень. Заборгованість 3237 - 1134,16 = 2102,84 гривень.

У судовому засіданні представник позивача, виступаючий за дорученням, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні, що виступав за дорученням позов не визнала, посилаючись на наступне: Згідно зі ст.ст. 54, 62, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Ст. 117 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетентності видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими для виконання.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів», фінансування яким здійснюється за рахунок коштів державного бюджету № 1 від 03.01.2002 року у порядку передбаченого Конституцією України, встановлено, що розрахунок додаткових пенсій призначених, згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється виходячи розміру 19 гривень 91 копійка.

Представник відповідача вважає, що застосування розміру прожиткового мінімуму для розрахунку розміру мінімальної пенсії за віком не припустимо, оскільки таку вимогу встановлює ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Правовідносини, що розглядаються врегулюванні іншим спеціальним законом, а саме: Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який не передбачає застосування при визначенні розміру мінімальної пенсії за віком розміру прожиткового мінімуму. Посилаючись на вказане, представник відповідача вказує на безпідставність заявленого позову та невірність наведених позивачем розрахунків, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2008 року внесено змін до Закону України «про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль ской катастрофи» відповідно для призначення та виплати додаткової пенсії потерпілим внаслідок Чорнобиль ской катастрофи за минулий час із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, немає, оскільки на законодавчому рівні не визначено інший механізм розрахунку підвищення..

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість позовних вимог позивача у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтовані, законні та такими, що підлягають частковому задоволеною.

Судом встановлено, що позивач, як інвалід 3 групи внаслідок захворювання пов'язаного з участю у ліквідації внаслідок аварії на ЧАЕС отримує пенсію призначену йому у відповідності Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно Конституції України - Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою, визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.

Зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб і має здійснюватися відповідно до вимог Конституції України. Ця юридична процедура знаходиться в органічному зв'язку із скасуванням законів, внесенням до них змін та доповнень. Отже, у такому випадку законом про Державний бюджет України припиняється на певний строк правове регулювання відносин у сфері соціального захисту, зупиняється дія механізму реалізації конституційних соціально-економічних прав громадян, що призводить до обмеження права на соціальний захист.

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень, та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій.

Згідно ч. 2 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи призначеної у відповідності з цим законом повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Цим же законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінетів Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року «При затвердженні нового порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи», затверджено такий новий порядок, при цьому у ньому у ньому вказані положення закону стосовно того, що розмір пенсій для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 67 ч. 3 «Порядок підвищення розмірів доплати пенсій і компенсацій», Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (яка набрала чинність з 1 листопада 2006 року) в разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначеної до ст. 54 Закону, також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1,2,3,4 категорії інвалідів, розмір щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок пенсії здійснюється з встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік» встановлений мінімальний розмір пенсії за віком з 1 жовтня 2006 року 366 гривень. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлений мінімальний розмір пенсії за віком з 1 січня 2007 року 380 гривень.

Таким чином розмір державної пенсії інвалідам 3 групи відповідно до ст. 57 повинен становити:

Листопад, грудень 2006 року прожитковий мінімум 366 гривень, підлягає виплаті 366 х 6 = 2196 + 183 розмір додаткової пенсії 50 % = 2379 гривень.

Січень, лютий, березень 2007 року прожитковий мінімум 380 гривень, підлягає виплаті 380 х 6 = 2280 + 190 розмір додаткової пенсії 50 % = 2470 гривень.

Квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2007 року прожитковий мінімум 406 гривень, підлягає виплаті 406 х 6 = 2436 + 203 розмір додаткової пенсії 50 % = 2639 гривень.

Жовтень, листопад, грудень 2007 року прожитковий мінімум 411 гривень, підлягає виплаті 411 х 6 = 2466 + 205,5 розмір додаткової пенсії 50 % = 2671,5 гривень.

Січень, лютий, березень 2008 року прожитковий мінімум 470 гривень, підлягає виплаті 470 х 6 = 2820 + 235 розмір додаткової пенсії 50 % = 3055 гривень.

Квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2008 року прожитковий мінімум 481 гривень, підлягає виплаті 481 х 6 = 2886 + 240,5 розмір додаткової пенсії 50 % = 3126,5 гривень.

Жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року прожитковий мінімум 498 гривень, підлягає виплаті 498 х 6 = 2988 + 249 розмір додаткової пенсії 50 % = 3237 гривень.

Оскільки відповідач відмовився на звернення позивача зробити відповідно закону перерахунок належних позивачеві сум пенсій, таким чином встановлено, що противоправними діями відповідача було порушено право позивача на пенсійне забезпечення в установленому законом розмір, яке є складовою Конституційного права відповідача на соціальний захист, що передбачено ст. 46 Конституції України.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, так як положення постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року про те, що базовим стягненням розміру спірної по інвалідності слід брати суму 19 грн. 91 коп., а не розмір мінімальної пенсії за віком як просить позивач та що в подальшому ними зроблено. Розрахунки розмір пенсій позивача у бік збільшення в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005 року.

Дійсно вказаними Постановами встановлені вказані суми, як базові для стягнення спірних сум пенсій, однак суд вважає, що ці постанови суперечать Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також раніше прийняті на виконання цьому Закону Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року «Про додержання нового порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок чорнобильської катастрофи ».

Пізніше прийняті Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року № 293 від 27.12.2005 року не містять у собі вказівок про те, що вони скасовують положення Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року.

На теперішній час ніяких змін ні до самого закону ні до вказаної постанови в цій частині не внесено, вони є чинними, а тому закріплені в них норми повинні застосовуватися у тому вигляді як вони викладені, посилання представника відповідача про те, що згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мінімальний розмір пенсії встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинен застосовуватися тільки у випадках, якщо пенсія інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи призначалася за правилами цього Закону, тобто із заробітку, отриманого за межами зони відчуження, а позивачеві пенсія призначалася із заробітку, отриманого за період роботи у зоні відчуження, за правилами Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на увагу не заслуговують, оскільки у тій же ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» міститься вказівка про те, що розмір пенсії за 3 групою інвалідності отриманої внаслідок участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у всіх випадках призначення, а не тільки у разі призначення її на підставі Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не може бути нижчим мінімальних пенсій за віком.

Виходячи з вказаного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, законними, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір у справі слід віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст..64 Конституції України, Положенням Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про державний бюджет України на 2006-2007 рр.», ст.ст. 2, 4, 5, 17, 94, 158-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду у Солонянському районі Дніпропетровської області та відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 49, 50, 54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль ской катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області перерахувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль ской катастрофи» з 1.02.2009 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 37973 гривень 52 копійок.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення та подальшої подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви на апеляційне оскарження, чи шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Дніпропетровському апеляційному адміністративному суду через Солонянський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя О.Ю. Іванченко

Справа № 2а-11/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

30 березня 2009 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області

у складі: головуючого судді - Іванченко О.Ю.

при секретарі - Первішко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Солоне Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Солонянському районі Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання виконати певні дії, -

керуючись ст.ст.11, 71, 159, 161-163 КАСУ, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду у Солонянському районі Дніпропетровської області та відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 49, 50, 54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль ской катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області перерахувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль ской катастрофи» з 1.02.2009 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 37973 гривень 52 копійок.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення та подальшої подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви на апеляційне оскарження, чи шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Дніпропетровському апеляційному адміністративному суду через Солонянський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя О.Ю. Іванченко