Постанова від 25.03.2009 по справі 2-а-27/2009

Справа № 2-а-27

2009 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2009 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючої - судді Хоминець М.М.

секретаря Артус Х.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тисменицької РДА про визнання неправомірними дій щодо невиплати у повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання виплатити недонараховану суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 2986 грн. 19 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка 05.02.2009 р. звернулася в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій щодо невиплати у повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04. до 31.12.2007 р. та зобов'язання виплатити недонараховану суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цей період у розмірі 2986 грн. 19 коп.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що 02.10.2005 р. вона народила сина ОСОБА_2. З 01.04.2007 р. на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй призначено та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Ст.15 вказаного Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, однак, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» суттєво зменшено розмір виплати даного виду допомоги. Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. визнано неконституційними вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». У зв'язку з цим відповідачем їй незаконно виплачувалась така допомога не в повному розмірі. За період з квітня до грудня 2007 р. вона отримала 1201 грн. 81 коп. допомоги, фактична недоплата такої допомоги за цей період становить 2986 грн. 19 коп., виходячи з наступного розрахунку. З 01.04. до 01.10.2007 р. прожитковий мінімум для дитини віком до 6-ти років становив 463 грн., тобто до виплати їй належало 463 грн.х6=2778 грн., з 01.10. до 31.12.2007 р. прожитковий мінімум становив 470 грн. і їй підлягало до виплати 470 грн.х3=1410 грн., а всього за період з 01.04. до 31.12.2007 р. вона повинна була отримати допомогу по догляду за дитиною в розмірі 4188 грн.; різниця становить 2986 грн.19 коп. (4188-1201,81).

Позивачка в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці була призначена відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.4 якого встановлено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів; ч.1 ст.15 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Дію ч.1 ст. 15 вказаного Закону зупинено на 2007 р. згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст.56 якого встановила, що у 2007 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб. Разом з тим, згідно ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Таким чином, норми, які вводяться законом про державний бюджет, діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріоритетними відносно інших законів, у тому числі щодо виплати даного виду допомоги. Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Зазначив, що Рішення Конституційного Суду, на яке посилалась позивачка, не стосується норм Бюджетного кодексу України, що є основним при формуванні будь-якого фінансового нормативно-правового акту, в тому числі і державного бюджету України. Крім того, позивачкою пропущено річний строк звернення до суду з позовом, встановлений ст.99 КАС України. Просив у позові відмовити з вказаних підстав.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права на належний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.6), та фактично здійснює догляд за малолітньою дитиною.

У відповідності до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції 2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Положенням п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ч.1 ст.15, п.3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 наведені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнані неконституційними. Відповідно до п.5 резолютивної частини вказаного Рішення воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними. Визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України відповідно до вимог ч.2 статті 152 Конституції України.

Отже, з 09.07.2007 р. відновлено дію ч.1 ст. 15, п.3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таким чином, при виплаті допомоги позивачці з 09.07. до 31.12.2007 р. відповідачем не дотримано вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». За даними відповідача (а.с.9) позивачка з 01.07.до 31.12.2007 р. включно отримала щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 814 грн. 72 коп., тобто відповідач всупереч Рішенню Конституційного Суду України виплатив позивачці вказану допомогу не в повному розмірі відповідно до встановленого ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що з 1 квітня становив 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

З урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років сума недоплати позивачці допомоги за період з 09.07. до 31.12.2007 р. становить 1897 грн. 33 коп. (2678,70-781,37), виходячи з наступного розрахунку. З 09.07. до 31.07.2007 р. позивачці належало до виплати 342 грн. 70 коп. (463:31=14,9х23=342,70); за серпень і вересень 2007 р. - 926 грн. (463х2); з 01.10. до 31.12.2007 р. до виплати позивачці підлягала допомога в розмірі 1410 грн. (470х3), а всього за період з 09.07. до 31.12.2007 р. розмір допомоги для позивачки мав би становити 2678,70 грн. (342,70+926+1410); фактично позивачка за цей період отримала допомогу в сумі 781,37 грн. (95,68 грн. за 23 дня липня, починаючи з 09.07. - 129,03:31=4,16х23=95,68; і решту сум за серпень - грудень згідно довідки відповідача).

Суд вважає, що позивачкою не пропущено річний строк звернення до адміністративного суду, передбачений ст.99 КАС України, оскільки встановлено, що про порушення свого права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період у розмірі, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», позивачка дізналась в кінці листопада 2008 р., що підтверджується відповіддю відповідача на звернення депутата Радчанської сільської ради Тисменицького району ОСОБА_4 та наданою позивачці довідкою № 275 від 25.11.2008 р. про суми нарахованої і виплаченої допомоги (а.с.7, 9).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що заявлені позивачкою вимоги підлягають до часткового задоволення. Слід визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати позивачці допомоги по догляду за дитиною у період з 09.07. до 31.12.2007 р. у повному розмірі та зобов'язати відповідача провести нарахування вказаної допомоги в повному обсязі відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07. до 31.12.2007 р. і виплатити позивачці недонараховану суму у розмірі 1897,33 грн.

На підставі вищенаведеного, відповідно до ст.ст. 55, 124 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007, керуючись ст.с ст.ст. 94, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Тисменицької РДА щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року у повному розмірі.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Тисменицької РДА нарахувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному обсязі відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року та виплатити їй недонараховану суму за вказаний період в розмірі 1897 грн. 33 коп.

В решті позову відмовити.

Стягнути з з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 3 (три) грн. 40 грн. сплаченого судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду до Львівського апеляційного адміністративного суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються через Тисменицький районний суд.

Головуюча М.М.Хоминець