01 вересня 2016 року Справа № 876/6057/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 28 липня 2016 року у адміністративній справі №343/1009/16-а за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про неправомірні дії щодо відмови та зобов'язання провести перерахунок пенсії Долинським ОУПФ України в Івано-Франківській області, за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі поданої довідки Долинським КДБМО "Райагробуд" як інваліду ЧАЕС, відповідно до п. 1 ст. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-
18 травня 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію за фактично відпрацьований час за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі наданої довідки Долинським коперативно-державним будівельно-монтажним об'єднанням «Райагробуд» №6 від 01.02.2016 відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» взявши для обчислення пенсії суму фактичної заробітної плати відображеної у графі «4» без виділення премії з 02.02.2016 року.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 28 липня 2016 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про неправомірні дії щодо відмови та зобов'язання провести перерахунок пенсії Долинським ОУПФ України в Івано-Франківській області, за дні роботи у зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі поданої довідки Долинським КДБМО "Райагробуд" як інваліду ЧАЕС, відповідно до п. 1 ст. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Представник Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в судове засідання на виклик суду не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Перебуває на обліку в Долинському ОУПФ України в Івано-Франківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року.
Відповідно до архівної довідки №11806 від 09.04.1993 року за № 24/11806, виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу та довідки №3 від 05.01.2012 року, виданої Калусько-Рожнятівським ОРВК вбачається про те, що ОСОБА_1 в складі військової частини НОМЕР_1 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 28.07.1987 року по 29.09.1987 року. В цей період він працював екскаваторщиком 5 розряду, про що вказує світлокопія довідки №58 від 06.07.1994 року, видана Долинським кооперативно-державним будівельно-монтажним об'єднанням "Райагробуд" та підтверджується даними трудової книжки серії НОМЕР_2 , виданої 04.07.1986 року.
Після аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року Уряд колишнього СРСР та Української PCP ухвалили рішення із грифом "таємно" щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа "таємно" та для "службового користування" стало відомо, що при нарахуванні даної заробітної плати не були враховані вимоги нормативних матеріалів: розпорядженням РМ СРСР № 964 від 17.05.1986 року; постанова РМ СРСР № 524-156 від 07.05.1986 року; розпорядженням РМ СРСР № 1031 від 23.05.1986 року; постанова РМ СРСР № 655-195 від 05.06.1986 року; постанова РМ УРСР № 207-7 від 10.06.86; рішенням № 351 від 02.02.87 та ін.
Відповідно до ст.. 40 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" військовозобов'язаним, вільно найомним, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно із ст. 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
Основними документами для проведення розрахунку заробітної плати та відповідно розміру пенсії є первинні документи про тривалість робочого дня та місця її виконання або довідки архіву Міністерства оборони України, які мають підтверджувати час, місце і тривалість робочого дня безпосередньо особою, якою виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності в січні 2012 року встановлений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статтей 54 і 57 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п.3 п.п. 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого вказаною вище постановою, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до п. 7 даного Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Отримавши довідку №6 від 01.02.2016 року, видану ДКДБМО "Райагробуд" про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 28.07.1987 по 29.09.1987 роки, ОСОБА_1 звернувся 19.02.2016 року до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, однак отримав відмову, що підтверджується листом від 13.04.2016 року за № 270/03-01.
10.03.2016 року відповідачем було здійснено зустрічну перевірку первинних документів про його заробітну плату за період роботи з 28.07.1987 року по 29.09.1987 років. Проте нарахування та виплата сум, які зазначені у вказаній довідці, в ході перевірки не підтвердились, через суперечність з даними, які містяться в первинних докуменах.
З наявних в матеріалах справи документів, зокрема архівної довідки № 11806 від 09.04.1993 року, виданою управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу вбачається про те, що ОСОБА_2 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 28.07.1987 по 29.09.1987 роки.
Згідно довідки № 58 від 06.07.1994 року, виданої Долинським кооператино-державним будівельно-монтажним об'єднанням "Райагробуд", ОСОБА_1 працював екскаваторщиком 5 розряду та призивався Рожнятівським РВК на учбові збори з 28.07.1987 року по 30.09.1987 рік. Бухгалтерією проведена виплата в сумі 655 крб. 81 коп. без розшифрування виплачених сум.
Згідно долученої відповідачем в судовому засіданні суду першої інстанції архівної довідки за №1047/03 від 01.03.2016 року, виданої галузевим державним архівом Міністерства оборони України, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 28.07.1987 року по 30.09.1987 року в районах 3 енергоблоку, Рудого лісу, населених пунктів Залісся, Поліське, Народичі, Закуліси. Час роботи не вказано.
На підставі вказаної вище архівної довідки від 01.03.2016 року ОСОБА_3 " ОСОБА_1 видано нову довідку про заробітну плату, однак за період з 28.07.1987 по 30.09.1987 роки.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що жодна з перелічених довідок та інші матеріали справи не містять вказівку на фактично відпрацьований ОСОБА_1 час в зоні відчуження та тривалість його робочого дня. Окрім цього, у відповідності до особового рахунку по заробітній платі за 1987 рік розмір тарифної ставки позивача не зазначений, дані, які містяться в довідці №23 від 06.07.2016 року, зокрема і годинна тарифна ставка в розмірі 2,06 взята з аудиторської довідки - розрахунку, складеного 01.07.2016 року ТзОВ "ЮрекАудит", який являється рекомендаційного характеру та не може бути підставою для видачі довідки.
Як видно з листа Міністерства праці України від 22.11.1995 року № 09-3815, яким роз'яснено, що у разі неправильного нарахування заробітної плати особам, які брали участь у зазначених роботах у 1986-1987 роках, згідно з листом Міністерства праці України від 29.10.1992р. № 09-3751, Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС від 29.10.1992 р. № 1082/ЗК та Міністерства фінансів України від 29.10.1992р. № 13-412/308 на підставі стверджуючих документів підприємство (організація), яке відряджало працівника в зону відчуження (або його правонаступник), має зробити перерахунок заробітної плати і надати довідку про новий розмір заробітної плати в зоні відчуження. Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, у разі прийняття рішення про донарахування заробітної плати, такі донарахування провадяться за умови наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством (установою, організацією), що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 28 липня 2016 року у адміністративній справі №343/1009/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
І.В. Глушко
Повний текст ухвали складений 01 вересня 2016 року.