Справа № 815/3929/16
31 серпня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Одеса справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ОСОБА_2 (далі - позивач ) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (далі - Ізмаїльська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, далі - відповідач), за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №15844-13 від 06.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 700,82 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №15845-13 від 06.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 1786,02 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №15846-13 від 06.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 3070,21 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №15847-13 від 06.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 650,35 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №15848-13 від 06.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 475,63 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №15849-13 від 06.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 990,08 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №20427-1302 від 15.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб в сумі 23603,55 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №20428-1302 від 15.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб в сумі 501,06 грн.; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області 27727-13 29.06.2016 року, яким ОСОБА_2 визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 248,11 грн.; cудові витрати покласти на відповідача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та відповідно до пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПКУ ОСОБА_2 визначено суми податкових зобов'язань за 2015 рік за наступними платежами:
1) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в розмірі 7921,22 грн. на підставі податкових повідомлень-рішень: за №15844-13 від 06.06.2016 р. на суму 700,82 грн.; за №15845-13 від 06.06.2016 р. на суму 1786,02 грн.; за №15846-13 від 06.06.2016 р. на суму 3070,21 грн.; за №15847-13 від 06.06.2016 р. на суму 650,35 грн.; за №15848-13 від 06.06.2016 р. на суму 475,63 грн.; за №15849-13 від 06.06.2016 р. на суму 990,08 грн.; за №27727-13 від 29.06.2016 р. на суму 248,11 грн.
2) земельний податок з фізичних осіб в розмірі 24104,61 грн. на підставі податкових повідомлень-рішень: за №20427-1302 від 15.06.2016 р. на суму 23603,55 грн.; за №20428-1302 від 15.06.2016 р. на суму 501,06 грн.
Позивач не погоджується із вказаними податковими повідомленнями рішеннями та вважає, що вони суперечать вимогам закону, що є підставою для визнання їх протиправними та скасування, виходячи з наступного.
Відповідачем на підставі ст.266 ПКУ нараховано позивачу за 2015 р. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 7921,22 грн.
В порушення п.9 розділу 2 Порядку надіслання контролюючим органом податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №1204 від 28.12.2015 р., до жодного з оспорюваних податкових повідомлень - рішень відповідачем не додано розрахунків податкових зобов'язань із зазначенням необхідної для їх визначення інформації, зокрема, яких саме об'єктів вони стосуються, тобто, не визначено об'єкт та ставки податку.
В порушення п.1 розділу 3 Порядку надіслання контролюючим органом податкових повідомлень-рішень платникам податків, податкові повідомлення-рішення підписані невстановленою особою.
Позивач вважає, що вказані рішення прийняті відповідачем всупереч нормам ПКУ, зокрема, з порушенням принципу стабільності податкового законодавства.
Крім того позивач зазначає, що, на підставі законодавства України, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року; при цьому опублікування рішення органу місцевого самоврядування про зміни ставок та /або об'єктів оподатковування пізніше 15 липня року, є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до ПКУ, відповідно до яких ст.266 ПКУ викладена в новій редакції, а об'єкти оподаткування податком на нерухоме майно доповнено об'єктами нежитлової нерухомості, прийнятий 28.12.2014 р., тобто після 15.07.2014 року.
Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 рік на території Ізмаїльської міської ради встановлені рішенням Ізмаїльської міської ради за №4864-VI від 16.01.2015 року.
З огляду на вищевикладене, позивач вважає, що застосування контролюючим органом положень вказаного Закону та рішення органу місцевого самоврядування з метою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік є передчасним і може мати місце не раніше, як за наступний бюджетний період, тобто за 2016 рік.
Також, позивачем отримано податкові повідомлення-рішення від 15.06.2016 р. за №№20427-1302, 20428-1302 про визначення суми податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2015 р. в розмірі 23603,55 грн. та 501,06 грн. відповідно.
В порушення п. 9 розділу 2 Порядку надіслання контролюючим органом податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №1204 від 28.12.2015 року, до вказаних податкових повідомлень - рішень, відповідачем, не додано розрахунків податкових зобов'язань із зазначенням необхідної для їх визначення інформації, зокрема, яких саме об'єктів вони стосуються, тобто, не визначено об'єкт та ставки податку.
Відповідно до відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно у власності позивача знаходиться виключно одна земельна ділянка площею 0,0538 га за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2.
Позивач зазначає, що вона не є власником інших земельних ділянок, у зв'язку з чим, визначення для одного об'єкта оподаткування двох податкових зобов'язань є протиправним.
У судовому засіданні 31.08.2016 року представник позивача, посилаючись на обґрунтування, викладені у адміністративному позові, підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином та своєчасно про дату, час і місце судового засідання. Жодних заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи або розгляд справи за його відсутності до суду не надав. 31.08.2016 року через канцелярію суду надійшли письмові заперечення відповідача на адміністративний позов, згідно яких Ізмаїльська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області не погоджується з позовними вимогами позивача, оскільки оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті в межах повноважень та відповідають нормам податкового законодавства.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до рішення Ізмаїльської міської ради від 16.01.2015 року № 4864-VI «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» встановлено на 2015 рік на території Ізмаїльської міської ради ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб в залежності від типів таких об'єктів нерухомості (без врахування розташування ( зональності)).
Відповідно до рішення Ізмаїльської міської ради від 14.01.2016 року № 401-VII «Про перегляд ставок земельного податку в межах міста Ізмаїл» переглянуто ставки земельного податку, встановлені Ізмаїльською міською радою з 01.01.2016 року та викладено додаток рішення «Про встановлення ставок податку за земельні ділянки в межах міста Ізмаїл» №5084-VI від 30.04.2015 року в новій редакції.
06.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 15844-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,сплачений фізичними особами,які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010200 за 2015 рік у розмірі 700 гривень 82 копійки.
06.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 15845-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами,які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010200 за 2015 рік у розмірі 1786 гривень 02 копійки.
06.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 15846-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010200 за 2015 рік у розмірі 3070 гривень 21 копійки.
06.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 15847-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010200 за 2015 рік у розмірі 650 гривень 35 копійки.
06.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 15848-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010200 за 2015 рік у розмірі 475 гривень 63 копійки.
06.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 15849-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010200 за 2015 рік у розмірі 990 гривень 08 копійок.
29.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 27727-13 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПКУ та відповідно до пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості № 18010300 за 2015 рік у розмірі 248 гривень 11 копійок.
15.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 20427-1302 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПКУ та відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб № 18010700 за 2016 рік у розмірі 23603 гривень 55 копійок.
15.06.2016 року Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 20428-1302 яким, згідно пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПКУ та відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ, ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб № 18010700 за 2016 рік у розмірі 501 гривня 06 копійок.
Як встановлено судом, у власності позивача знаходиться одна земельна ділянка площею 0,0538 га за адресою АДРЕСА_1,кадастровий номер НОМЕР_2.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у строковому платному користуванні (оренді) позивача перебуває земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 0,0211 га за адресою АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_3.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у приватній спільній частковій власності позивача перебуває 3/4 частини квартири загальною площею 67 кв.м., за реєстраційним номером 772408351106.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у приватній спільній частковій власності позивача перебуває 3/4 частини квартири загальною площею 49 кв.м., за реєстраційним номером 771170151106.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній спільній частковій власності позивача перебуває 1/9 частини домоволодіння, нежитлового приміщення - аптеки загальною площею 919,7 кв.м., за реєстраційним номером 10177875.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває квартира загальною площею 49,0 кв.м., за реєстраційним номером 15679756.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває крамниця загальною площею 98,6 кв.м., за реєстраційним номером 13257849.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває комплекс, база відпочинку загальною площею 203,7 кв. м., за реєстраційним номером 13444301.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває житловий будинок загальною площею 316,3 кв.м., за реєстраційним номером 37133320.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває будинок загальною площею 72,2 кв.м., за реєстраційним номером 15890259.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває квартира загальною площею 67,0 кв.м., за реєстраційним номером 14124382.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній власності позивача перебуває квартира загальною площею 65,1 кв.м., за реєстраційним номером 15754369.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній спільній частковій власності позивача перебуває 4/9 частини будинку загальною площею 231,3 кв.м., за реєстраційним номером 16345082.
Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній спільній частковій власності позивача перебуває 7/21 частин будинку загальною площею 280,7 кв.м., за реєстраційним номером 10207356.
Відповідно до положень п.п. 10.1, 10.3 ст. 10 ПКУ, до місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок.
До місцевих зборів належать: збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір.
Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
Згідно положень п. 12.3 ст. 12 ПКУ, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Приписами пп. 12.3.1, 12.3.2, 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПКУ встановлено, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до положень п.12.5 ст. 12 ПКУ, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Судом встановлено, що на підставі ст. 266 ПКУ відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення, якими визначено податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до положень пп. 4.1.9 п.4.1 ст. 4 ПКУ, одним із принципів оподаткування є стабільність, який полягає у тому, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Згідно приписів ст. 265, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
Відповідно до пп. 266.1.1, 266.2.1, 266.3.1, 266.3.2 ст.266 ПКУ, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Приписами пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 ПКУ встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Законом України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон) від 28.12.2014 року, який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ПКУ, відповідно до яких ст.266 ПК України викладена в новій редакції, а об'єкти оподаткування податком на нерухоме майно доповнено об'єктами нежитлової нерухомості.
Згідно приписів п. 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону, рекомендовано органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Законом не внесено зміни до пп.4.1.9 п.4.1 ст. 4 та пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПКУ щодо строків та порядку внесення змін до елементів податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Крім цього, положення «Прикінцевих положень» Закону щодо прийняття та встановлення у 2015 році місцевого податку на майно носять рекомендаційний, а не зобов'язальний характер.
Як встановлено судом, ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 р. на території Ізмаїльської міської ради встановлені рішенням Ізмаїльської міської ради за №4864-VI від 16.01.2015 року.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» прийнятий 28.12.2014 р., тобто після 15.07.2014 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що застосування контролюючим органом положень вказаного Закону та рішення органу місцевого самоврядування з метою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік є передчасним і протиправним.
Крім того, відповідно до положень п.9 розділу 2 Порядку надіслання контролюючим органом податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №1204 від 28.12.2015 р. (далі - Порядок), до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюється розрахунок, та/або іншої інформації, необхідної для їх визначення.
Згідно п.1 розділу 3 Порядку, структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (заступнику керівника) контролюючого органу, а складене відповідно до Митного кодексу України - керівнику або виконуючому його обов'язки.
Після підписання податкове повідомлення-рішення (крім податкового повідомлення-рішення за формою «Ф») не пізніше наступного робочого дня надсилається (вручається) платнику податків. Податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» надсилається (вручається) платнику податків у терміни, встановлені Кодексом для податків на майно фізичних осіб.
Як встановлено судом, до жодного з оспорюваних податкових повідомлень - рішень відповідачем не додано розрахунків податкових зобов'язань із зазначенням необхідної для їх визначення інформації, зокрема, яких саме об'єктів вони стосуються.
Податкові повідомлення-рішення, що прийняті 06.06.2016 року та 29.06.2016 року, підписані особою без зазначення її прізвища та ініціалів.
Позивачем також отримано податкові повідомлення-рішення від 15.06.2016 року про визначення суми податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб.
Відповідно до положень п. 269.1 ст. 269 ПКУ, платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно положень пп. 270.1.1 ст. 270 ПКУ, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
Приписами п. 284.1 ст. 284 ПКУ встановлено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.
Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
Згідно положень ст. 285 ПКУ, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до положень п.п. 286.1, 286.5 ст. 286 ПКУ, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Приписами ст. 288 ПКУ встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що у власності позивача перебуває лише одна земельна ділянка площею 0,0538 га за адресою АДРЕСА_1,кадастровий номер НОМЕР_2.
Інша земельна ділянка несільськогосподарського призначення площею 0,0211 га за адресою АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_3 знаходиться у строковому платному користуванні (оренді) позивача на підставі договору оренди землі, що виданий 03.04.2008 року Ізмаїльською міською радою, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи викладене, не зрозуміло, чому для одного об'єкта оподаткування відповідачем визначено два податкові зобов'язання.
Крім того, Рішення «Про перегляд ставок земельного податку в межах міста Ізмаїл», яким затверджено ставки земельного податку для здійснення розрахунків податку за земельні ділянки в межах міста Ізмаїл, прийнято 14.01.2016 року, а отже, з порушенням строків, визначених пп.4.1.9 п.4.1 ст. 4 та пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПКУ.
В порушення п.9 розділу 2 Порядку, до вказаних податкових повідомлень - рішень відповідачем також не додано розрахунків податкових зобов'язань із зазначенням необхідної для їх визначення інформації, зокрема, яких саме об'єктів вони стосуються, тобто, не визначено об'єкт та ставки податку.
Крім того, при прийнятті податкових повідомлень-рішень від 15.06.2016 року № 20427-1302 та № 20428-1302 Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області. допущено помилки при визначенні податкового періоду, а саме: замість « 2015» вказано « 2016».
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідачем при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень грубо порушено порядок їх прийняття.
Керуючись ст.ст. 2, 7-9, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 159-164, 254 КАС України, суд,-
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_2 до Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №15844-13 від 06.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №15845-13 від 06.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №15846-13 від 06.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №15847-13 від 06.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №15848-13 від 06.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №15849-13 від 06.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №20427-1302 від 15.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №20428-1302 від 15.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №27727-13 від 29.06.2016 року Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області.
Стягнути суму судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 51 копійка за рахунок бюджетних асигнувань з Ізміїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39639539) на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_3).
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.В.Бжассо
.