02 вересня 2016 року Справа № 808/2572/16 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Матяш О.В., розглянувши адміністративний позов державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську до ТзОВ «Тепловогнегасник» про стягнення коштів в дохід бюджету,
30.08.2016 позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Відповідно до ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу, яка встановлює обов'язкові вимоги до позовної заяви.
Відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначається ім'я позивача й відповідача, поштові адреси, а також номера засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.
Відповідно до ч.2 ст. 106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Виходячи з вищенаведеного, позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, а саме: по-перше, відповідно до бланку, на якому роздрукована позовна заява, зазначене в позові найменування позивача не є повним. Також, зазначено невірний поштовий індекс позивача.
По-друге, в позові зазначено невірну назву відповідача та невірний поштовий індекс. Згідно з доданим до позову витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, найменуванням відповідача є - ТОВ «Тепловогнезахист», проте в позові зазначено ТзОВ «Тепловогнегасник». Поштовим індексом відповідача є - 69032.
Згідно з п.4. ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Так, позивач просить стягнути з ТзОВ «Тепловогнегасник» 121396,62 гривень, проте зі змісту позову суддя вбачає, що податковий борг в зазначеній сумі складається з податкових боргів з трьох податків. Позивачем не розписано в позовних вимогах які суми, з якого податку, та на які рахунки належить стягнути.
Відповідно до ч.2 ст. 106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивач зазначає, що податковий борг відповідача з надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення виник в результаті прийняття позивачем на підставі акту перевірки №992/15-04 від 06.03.2015 податкового повідомлення-рішення №0003251504 на суму 170 гривень. Проте, до позову не додано копій вказаного акту перевірки та податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
За визначенням статті 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Одночасно цей Закон визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа об'єктів справляння та судового збору та встановлення пільг щодо слати судового збору.
Так, вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір, наведено у ч.2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», а пільги щодо сплати судового збору встановлені у статті 5 цього Закону.
Суддя звертає увагу позивача на те, що він не має пільг щодо сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір». З таких підстав позивач зобов'язаний додати до позову документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, а відповідно до пп.1 п. 3 ч. 2 вказаної статті, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до абз. 2 ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», розмір мінімальної заробітної плати на день подачі позову становить 1378 гривень.
Півтора відсотка ціни позову складають 1820,95 (121396,52 : 100 х 1,5) гривень.
Всупереч вимогам ч.3 ст.106 КАС України позивач не додав до позову документу про сплату судового збору в зазначеному розмірі.
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України, суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
До позову, в якості доказу надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, додано реєстр рекомендованої кореспонденції з повідомленням про вручення ДПІ у м. м. Івано-Франківську. Відповідно до вказаного реєстру, копіяпозовної заяви та доданих до неї документів була надіслана не вірну адресу відповідача (поштовий індекс), та саме найменування відповідача в ній зазначено не вірно.
Згідно з ч. 4 ст. 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Позовну заяву підписано начальником ДПІ у м. м. Івано-Франківську ОСОБА_1, проте до позову не додано доказів на підтвердження повноважень вказаної особи та сам підпис не скріплено гербовою печаткою.
Відповідно до ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовну заяву необхідно залишити без руху.
Керуючись ст.ст.106, 108 КАС України, суддя
позовну заяву державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську до ТзОВ «Тепловогнегасник» про стягнення коштів в дохід бюджету - залишити без руху, надавши позивачу термін до 28 вересня 2016 року (з урахуванням строку на пересилання поштою) для усунення недоліків заяви.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання суду уточненого позову із зазначенням повного найменування позивача й його вірної адреси, вірного найменування й адреси відповідача (в тому числі й в позовних вимогах), уточненими позовними вимогами із деталізацією щодо сум певного податку та реквізитами для стягнення, з підписом, скріпленим гербовою печаткою; копій акту перевірки №992/15-04 від 06.03.2015 й податкового повідомлення-рішення №0003251504; документу про сплату судового збору у розмірі 1820,95 гривень; доказу надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу (ТОВ «Тепловогнезахист») копії позовної заяви та доданих до неї документів на його вірну адресу; та доказів на підтвердження повноважень начальника ДПІ у м. м. Івано-Франківську ОСОБА_1
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Матяш