Постанова від 01.09.2016 по справі 805/1596/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2016 р. Справа №805/1596/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 14 год. 05 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя Куденков К.О.;

секретар судового засідання: Аржанов А.С.

за участю:

представників позивача: ОСОБА_1А, ОСОБА_2,

представника відповідача: не з'явився,

представника третьої особи: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая», про стягнення пені,-

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (надалі - відповідач, ДП «ДВЕК») про стягнення пені у розмірі 21 391 581,81 грн., зобов'язання відповідача включити зазначену суму до розподільчого балансу..

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2016р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая» (надалі - третя особа, ДП «Шахта ім. М.С. Сургая»).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2016р. залишено без розгляду позовну заяву Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в частині позовних вимог про зобов'язання Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» включити суму пені у розмірі 21 391 581,81 грн. до розподільчого балансу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у зв'язку з наявністю у Відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська №3 імені ОСОБА_4» ДП«ДВЕК» (надалі - ВП «Шахта «Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая» ДП«ДВЕК») недоїмки за страховими внесками позивачем була нарахована пеня за період з 01.01.2012р. по 31.03.2016р. у розмірі 21 391 581,81 грн.

Представники позивача у судовому засідання адміністративний позов підтримали та просили позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, якими просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначив, що з 2011р. позивачем жодної перевірки не проводилось, акт не складався, пеня не нараховувалася. Вказує на те, що пеня нараховується із суми недоїмки за кожен прострочений день і обчислюється виходячи з 120 річних облікової ставки Національного Банку України, що діяла на момент сплати, але підприємством страхові внески не сплачувались. Відповідач, посилаючись на ст.250 Господарського кодексу України, вважає, що позивач пропустив строк для нарахування та стягнення пені.

Також відповідач вважає, що Закону, який передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду страхування не існує, а відповідальність не може бути предметом регулювання підзаконних нормативно-правових актів. Посилається на те, що Інструкція закріплює нерозповсюдження строків давності лише на стягнення недоїмки. Крім того, відповідач вважає безпідставним посилання позивача у позовній заяві на судові рішення в інших справах.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений.

ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» надало письмові заперечення на позовну заяву, якими просило відмовити у задоволенні позовних вимог. Третя особа зазначила, що у позивача не виникає права звернення до суду з цим позовом, оскільки право на стягнення пені у судовому порядку виникає лише на одинадцятий день з дати складання акта. Вважає, що позивачем порушено правила розрахунку пені, оскільки з дати останньої перевірки підприємством жодної сплати страхових внесків не проводилось.

Третя особа вважає, що стягнення за актом перевірки №93 від 10.01.2012р. є неможливим, оскільки згідно зі ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог, який сплинув.

Представник третьої особи у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

10 січня 2012 року позивачем складено акт №93 перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, в якому зазначена сума недоїмки за страховими внесками у розмірі 19 120 896,94 грн. за звітні періоди до 2011р.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 05.03.2013р. №К/9991/37543/12 стягнуто з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта "Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Вугледарі Донецької області пеню у розмірі 1923533,96 грн., яка нарахована за період з 01.12.2010 року до 31.12.2011 року.

ВП «Шахта «Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая» ДП«ДВЕК» подало до позивача звіт щодо сплати заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за перший квартал 2016р., в якому зазначена сума заборгованості за недоїмкою у розмірі 19 120 896,94 грн. та за пенею у розмірі 6 583 552,07 грн.

Вказані показники також підтверджено відповідним звітом за другий квартал 2016р.

Позивачем здійснено розрахунок пені за період з 01.01.2012р. по 31.03.2016р., яким ВП «Шахта «Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая» ДП«ДВЕК» нарахована пеня у розмірі 21 391 581,81 грн.

Представниками позивача у судовому засіданні надані пояснення, за якими вказаний розрахунок був здійснений після подання ВП «Шахта «Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая» ДП«ДВЕК» звіту щодо сплати заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за перший квартал 2016р. При цьому, окремих перевірок позивач не проводив.

Відповідачем надано роздруківку витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1001205510 від 28.07.2016, в якому зазначено, що у якості юридичної особи зареєстроване Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая» (ідентифікаційний код 40695853), яке є правонаступником Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».

Згідно з п.7 Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.02.2016р. №54 «Про створення шляхом виділу державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая» Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая» є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», пов'язаних з діяльністю відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая».

З розподільчого балансу станом на 30.06.2016р., складеного відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.02.2016р. №54 «Про створення шляхом виділу державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая» та акта прийому-передачі на баланс активів та пасивів від 28.07.2016р. випливає, що 21 391 581,81 грн. нарахованої позивачем пені не передано ДП «Шахта ім. М.С. Сургая».

Пунктом 2 частини другої статті 45 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», в редакції чинній до 01.01.2011р. передбачено, що роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Частиною другою статті 52 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», яка діяла до 01 січня 2011 року, було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду зі страхувальника стягується пеня згідно із законом. Із набранням чинності Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» наведена вище норма матеріального права була скасована.

З 01 січня 2011 року на підставі Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2010 р. за №1286/18581, втратила чинність Постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 «Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134

При цьому, п.2.1 Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» передбачено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134.

Згідно з п.5.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України було передбачено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

У відповідності до п.5.2 вказаної Інструкції передбачено, що пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.

Пунктом 5.8 вказаної Інструкції передбачено, що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються. Сплата (погашення) пені здійснюється у такому самому порядку, як і недоїмки.

Пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Верховний Суд України у постанові від 01.04.2015р. №21-49а14 зазначив, що після набрання чинності Законом № 2464-VІ за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій (пені) за несплату заборгованості зі страхових внесків, яка виникла до 1 січня 2011 року. Окрім того, частиною третьою статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Нарахована Підприємству у зв'язку з несплатою страхових внесків при виплаті заробітної плати за період із 1 жовтня по 31 грудня 2010 року, має бути стягнута і після 1 січня 2011 року, оскільки заборгованість зі сплати внесків, на яку нарахована пеня, виникла в період дії частини другої статті 52 Закону № 1105-XIV.

Крім того, у постанові від 19.11.2013р. №21-327а13 Верховний Суд України зазначив, що відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2464-VI стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства (законів та підзаконних актів), що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Таким чином, з урахуванням наведених правових висновків Верховного Суду України, суд дійшов висновку, що пеня, нарахована ВП «Шахта «Південнодонбаська №3 ім. М.С. Сургая» ДП «ДВЕК» у зв'язку з несплатою страхових внесків за звітні періоди до 01.01.2011р., має бути стягнута і після 01 січня 2011 року, оскільки заборгованість зі сплати внесків, на яку нарахована пеня, виникла за період дії частини другої статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Відповідно до ч.1 та ч.2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції Закону України № 77-VIII від 28.12.2014р. встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Таким чином, посилання відповідача на ст.250 Господарського кодексу України та посилання третьої особи на шестимісячний строк звернення до суду за ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України є безпідставним.

Щодо посилання відповідача та третьої особи на відсутність підстав для стягнення пені у зв'язку з відсутністю факту сплати недоїмки суд зазначає, що як у наведених справах Верховного Суду України так і за рішенням Постановою Вищого адміністративного суду України від 05.03.2013р. №К/9991/37543/12 пеня підлягала стягненню за відсутності факту сплати недоїмки з страхових внесків.

Щодо посилання відповідача та третьої особи на положення розділу 8 «Контроль за сплатою страхових внесків до Фонду і витрачанням його коштів» Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в частині відсутності акта перевірки суд зазначає, що приписами п.8.3, п.8.5, п.8.6 вказаної Інструкції передбачено, що страхувальники зобов'язані безперешкодно надавати тим посадовим особам чи вповноваженим особам робочих органів виконавчої дирекції Фонду, які проводять перевірку, потрібні для її проведення документи і виділяти для участі в перевірці свого представника. Керівники і відповідні службові особи під час перевірки зобов'язані давати письмові пояснення з питань, що перевіряються, виконувати вимоги осіб, які перевіряють, щодо усунення виявлених порушень.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, та керівником і головним бухгалтером страхувальника і скріплюється печаткою страхувальника в разі її наявності. Один з примірників акта передається під розпис керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, а в разі відмови керівника від підпису акта перевірки один примірник акта надсилається страхувальнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення адресату.

В акті зазначаються: за який період проведено перевірку, які виявлено порушення в нарахуванні і сплаті страхових внесків та пені, обчисленні і виплаті допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю; відображаються суми додатково нарахованих страхових внесків і пені та суми витрат, які приймаються до заліку за рахунок внесків чи підлягають виплаті застрахованим особам додатково.

За наявності заперечень чи зауважень щодо змісту акта перевірки з боку страхувальника його керівник або головний бухгалтер підписує акт із зауваженнями в письмовій формі, що подається для розгляду в установленому порядку органу, який проводив перевірку.

Суми донарахованих страхових внесків, пені та штрафів сплачуються до Фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням, у рядку призначення платежу вказуються дата перевірки, номер акта і період.

Проте, вказані положення встановлюють обов'язок робочих органів виконавчої дирекції Фонду відображати в акті перевірки суми пені за наслідками проведення перевірок.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, за якими у позивача були відсутня потреба проводити перевірку, оскільки позивачем вже була проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за відповідні звітні періоди до 01.01.2011р., на які нарахована пеня, за наслідками якої складено акт перевірки №93 від 10.01.2012р.

Крім того, розділ 5 «Порядок стягнення заборгованості за коштами Фонду та нарахування пені» Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не визначає перевірку платника страхових внесків зі складанням відповідного акта як єдиний засіб розрахунку пені.

Також абзацом другим п.5.2 вказаної Інструкції передбачено, що у разі оскарження страхувальником результатів перевірки його фінансово-господарської діяльності щодо сплати та цільового використання ним коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків нарахування пені зупиняється з дня подання позову до суду або з дня подання звернення до спеціальної комісії з питань вирішення спору при робочому органі виконавчої дирекції Фонду або при виконавчій дирекції Фонду на термін до прийняття ними відповідного рішення.

З наведеного законодавчого припису впливає, що нарахування пені продовжується і після проведення перевірки страхувальника.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.

Частиною 4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, правові підстави для стягнення з відповідача сплаченого позивачем судового збору - відсутні.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая», про стягнення пені - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код: 33161769, місцезнаходження: 85670, Донецька область, місто Вугледар) на користь Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вугледарі (ідентифікаційний код: 25968292, місцезнаходження: 85670, Донецька область, місто Вугледар, вулиця 13 Десантників, 11) пеню у розмірі 21 391 581 (двадцять один мільйон триста дев'яносто одна тисяча п'ятсот вісімдесят одна) гривня 81 (вісімдесят одна) копійка.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 01 вересня 2016 року, повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів з дня завершення судового розгляду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 02 вересня 2016 року.

Суддя Куденков К.О.