Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 серпня 2016 р. Справа №805/1447/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Крилової М.М., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., розглянувши адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році в сумі 7 312 956,54 грн. та пені у сумі 179 898,73 грн., -
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році в сумі 7 312 956,54 грн. та пені у сумі 179 898,73 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідачем не забезпечено працевлаштування інвалідів у 2015 році відповідно до нормативу, визначеному чинним законодавством України, тому на нього покладений обов'язок нарахувати та сплатити фінансово-господарські санкції згідно зі ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», тому стосовно Публічного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» нараховані адміністративно - господарські санкції в розмірі 7 312 956,54 грн., які у добровільному порядку підприємством не сплачені. У зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів нарахована пеня у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення в сумі 179 898,73 грн. Загальна сума позову становить 7 492 855,27 грн. З вказаних підстав позивач просить стягнути з відповідача вищезазначену суму.
Представники сторін через відділ діловодства та документообігу суду надали заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав письмові заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначив, що згідно ч.1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється шляхом безпосереднього звернення на підприємство або в державну службу зайнятості. Приватне акціонерне товариство «Авдієвський коксохімічний завод» (у минулому Публічне акціонерне товариство «Авдієвський коксохімічний завод») протягом 2015 року повідомляло Авдіївський міський центр зайнятості та Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом подання звітів за формою №3-ПН про наявність вакансій та за формою №10-ПІ. З вказаних підстав просив відмовити в задоволенні позову.
Через відділ діловодства та документообігу суду від представника позивача надійшов відзив на заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що відповідач у 2015 році направляв звіти по формі 3-ПН до центру зайнятості з меншою кількістю вакансій для інвалідів, ніж необхідно для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, свідчить про те, що він не створив необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечення, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зареєстровано як юридична особа у встановленому порядку (код ЄДРПОУ 13492430), про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідач - Публічне акціонерне товариство «Авдієвський коксохімічний завод» зареєстровано як юридична особа у встановленому порядку 30.12.1993, включене до ЄДРПОУ за № 00191075.
Судом встановлено, що загальними зборами акціонерів ПАТ «Авдієвський коксохімічний завод» прийнято рішення про зміну типу акціонерного товариства з Публічного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» на Приватне акціонерне товариство «Авдієвський коксохімічний завод», про що свідчить детальна інформація про юридичну особу.
Згідно наданого ПАТ «Авдієвський коксохімічний завод» до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 3751 особа, з них середньооблікова кількість штатних працівників, якими відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала 56 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» складала 150 осіб.
З розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2015 році вбачається, що середньорічна заробітна плата штатного працівника Публічного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» складала 77 797,41 грн., тому відділенням Фонду за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів нарахована сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 7 312 956,54 грн.
За порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій позивач у відповідності до п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 нарахував Публічному акціонерному товариства «Авдієвський коксохімічний завод» пеню у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення, яка становить 179 898,73 грн.
Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 11.05.2010 № 2171-VI передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно до ч. 2 ст. 19 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком самостійно підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Часиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Наряду з викладеним, статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 затверджені форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядок її подання» (далі - наказ № 316).
Відповідно до пп. 1.1. п. 1 наказу № 316 затверджена форма звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)»; пп.1.2. п.1 цього наказу затверджений Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».
Згідно з п.2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Відповідно до пп. 2.2.6. п.2.2. Порядку подання форми звітності № 3-ПН у графі 5 розділу І форми проставляється «Так», якщо роботодавцем передбачається укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів, або «Ні» - у разі укомплектування вакансії роботодавцем самостійно.
У разі згоди роботодавця на укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів (у графі 5 розділу І зазначено «Так») для кожного такого запису заповнюється розділ ІІ, у якому відображається порядковий номер відповідного запису у розділі І, а також характеристики такий вакансій, умови праці та вимоги до претендентів, що передбачено п.3.1. Порядку заповнення форми звітності № 3-ПН.
У пункті 3 розділу ІІ форми вказується кількість вакансій, на які можуть бути працевлаштовані № 5076-VI), і за необхідності зазначаються категорії таких громадян, (в тому числі «інваліди»), що визначено пп.3.1.3. п.3.1. Порядку заповнення форми звітності №3-ПН.
Формою звітності № 3-ПН, затвердженою наказом № 316, визначений термін її подання, а саме: «за наявності попиту на робочу силу (вакансії): не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й)».
Відповідно до наказу Публічного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» від 30.12.2014 № 1150-к «По особовому складу» на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314 «Про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів», згідно ст. 2.4 Закону України «Про соціальну захищеність інвалідів в Україні»: 1. зарезервувати робочі місця для людей з обмеженими можливостями (інвалідів 2, 3 групи) в кількості 4 % від облікової чисельності персоналу; 2. начальнику відділу кадрів ОСОБА_1 комплектувати робочі місця згідно штатному розпису. (а.с.29).
Також в матеріалах справи міститься колективний договір, яким передбачений обов'язок щодо працевлаштування осіб з обмеженими можливостями.
Судом також встановлено, що відповідач протягом 2015 року інформував Авдіївський міський центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання Публічним акціонерним товариством «Авдієвський коксохімічний завод» до Авдіївського міського центру зайнятості звітів про наявність вакансій для інвалідів за формою №3-ПН, а саме: звіт про наявність вакансій від 14.01.2015; звіт про наявність вакансій від 26.01.2015; звіт про наявність вакансій від 09.02.2015; звіт про наявність вакансій від 20.02.2015; звіт про наявність вакансій від 18.03.2015; звіт про наявність вакансій від 30.03.2015; звіт про наявність вакансій від 10.04.2015; звіт про наявність вакансій від 24.04.2015; звіт про наявність вакансій від 08.05.2015; звіт про наявність вакансій від 28.05.2015; звіт про наявність вакансій від 11.06.2015; звіт про наявність вакансій від 26.06.2015; звіт про наявність вакансій від 10.07.2015; звіт про наявність вакансій від 28.07.2015; звіт про наявність вакансій від 10.08.2015; звіт про наявність вакансій від 26.08.2015; звіт про наявність вакансій від 03.09.2015; звіт про наявність вакансій від 25.09.2015; звіт про наявність вакансій від 09.10.2015; звіт про наявність вакансій від 26.10.2015; звіт про наявність вакансій від 10.11.2015; звіт про наявність вакансій від 25.11.2015; звіт про наявність вакансій від 03.12.2015; звіт про наявність вакансій від 18.12.2015.
Згідно з наданими звітами форми № 3-ПН відповідач повідомляв Авдієвський міський центр зайнятості про наявність у відповідача протягом 2015 року понад необхідного нормативу вакантних робочих місць, на які мали змогу працевлаштуватися й інваліди.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем вжиті усі необхідні заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів, а саме надання звітів про наявність вакансій до територіального центру зайнятості та до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у 2015 році в повному обсязі.
Також в матеріалах справи міститься лист Авдієвського міського центру зайнятості від 27.07.2016 № 01-43/623, згідно з яким Авдієвський міський центр зайнятості є переміщеним та надає послуги відвідувачам починаючи з лютого 2015 року у м. Покровськ (м. Красноармійськ). В центрі зайнятості осіб-інвалідів, які могли перебувати робітниками зеленого будівництва на обліку у 2015 році не перебули. Вакансії, які надають підприємствами не завжди можливо укомплектувати у зв'язку з тим, що особи за станом здоров'я мають обмеження в працевлаштуванні. Направлення на працевлаштування осіб даної категорії, здійснюється після проведення аналізу вакансії (характер та умови роботи, обсяг, навантаження тощо) та його індивідуальних фізичних можливостей для виконання таких видів робіт (а.с.95).
Крім того, суд зазначає, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, в розумінні ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 ст. 218 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
У відповідності до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких базуються її вимоги або заперечення.
На виконання зазначеної вимоги позивач не надав до суду належних доказів порушення відповідачем вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
З огляду на що Приватним акціонерним товариством «Авдієвський коксохімічний завод» не порушені вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11, від 26 червня 2012 року у справі № 21-105а12.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році в сумі 7 312 956,54 грн. та пені у сумі 179 898,73 грн. є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Повний текст постанови виготовлений 02 вересня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, ст. 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 - 154, ст. 160 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Авдієвський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році в сумі 7 312 956,54 грн. та пені у сумі 179 898,73 грн. - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято в нарадчій кімнаті 29 серпня 2016 року. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Крилова М.М.