Ухвала від 28.03.2007 по справі 5/689-25/125

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

УХВАЛА

28.03.07 Справа № 5/689-25/125

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючої судді Орищин Г.В.

суддів Дубник О.П.

Якімець Г.Г.

розглянув апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Львівської області, м.Пустомити (далі -ДПІ) від 29.01.2007 р. № 623/9/10-009 та апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Пустомитівському районі, м.Пустомити (далі -УПФ) від 31.01.2007 р. № 727/06-12

на постанову господарського суду Львівської області від 27.10.2006 року

у справі № 5/689-25/125

за позовом державного підприємства дослідного господарства «Миклашів

ЗФ ННЦ «ІМЕСГ»УААН, с.Миклашів Пустомитівського р-ну

до відповідача 1: УПФ України у Пустомитівському районі

до відповідача 2: ДПІ у Пустомитівському районі

про зобов'язання списання безнадійного податкового боргу

за участю представників сторін:

від позивача - Вус І.Т. -дир., Буряк М.С. -юр.

від відповідача 1: Слоновський Р.В. -юр.

від відповідача 2: Антонюк І.Б. -ГДПІ юр. від.

Права і обов'язки сторін, передбачені ст.ст. 49,51 Кодексу адміністративного судочинства України, представникам роз'яснено.

Постановою господарського суду Львівської області від 27.10.2006 р. у справі

№ 5/689-25/125 (суддя Пазичев В.М.) частково задоволено позовні вимоги державного підприємства дослідного господарства «Миклашів ЗФ ННЦ «ІМЕСГ»УААН, с.Миклашів, Пустомитівського р-ну, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі та ДПІ у Пустомитівському районі у встановленому законом порядку вчинити дії щодо списання безнадійного податкового боргу позивача в частині 3026,58 грн. -суми недоїмки по збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування, 507,20 грн. -суми пені та 558,02 грн. -суми штрафних санкцій; в частині стягнення 2401 грн. - суми недоїмки по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, провадження у справі закрито; стягнено з Державного бюджету України на користь позивача 2,14 грн. сплаченого державного мита. Дана постанова мотивована судом тим, що між виникненням безнадійного податкового боргу по платежах до Пенсійного фонду та форс-мажорними обставинами існує причинний зв»язок, отже, наявність форс-можорних обставин, які призвели до виникнення у платника податків податкового боргу, є, у відповідності з нормами Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підставою для списання такого боргу по відповідних платежах.

Відповідач-1 у справі -Управління пенсійного фонду у Пустомитівському районі, подав апеляційну скаргу про скасування вищезгаданої постанови господарського суду, оскільки, на його думку, судом порушено норми матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, не дано належної оцінки поданим доказам. Зокрема, господарським судом не взято до уваги, що з моменту набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з 01.01.2004 р., у відповідності до вимог ч.4 ст.18 цього Закону, на правовідносини у сфері пенсійного страхування не поширюється податкове законодавство. Тобто, в даному випадку, спірна сума з 01.01.2004 р. набула статусу страхового внеску.

Відповідач -2 -ДПІ у Пустомитівському районі, також подав апеляційну скаргу на вищезгадану постанову господарського суду, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального права, зокрема, ст. 58 Конституції України, ст.70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», і т.і.

Позивач з вимогами скаржника не погоджується з підстав, викладених у запереченнях на апеляційну скаргу (т.2 а.с.37) та в усних поясненнях в судовому засіданні.

При розгляді апеляційної скарги та матеріалів справи судовою колегією встановлено наступне:

У 2001-2003 р.р. у ДП ДГ «Миклашів»внаслідок негативних погодних умов загинули посіви сільськогосподарських культур. Дані факти були визнані Торгово-промисловою палатою України форс-мажорними обставинами, що підтверджується висновками від 30.07.2002 р., від 17.10.2002 р., від 14.11.2002 р., від 18.04.2003 р., від 02.11.2003 р., від 16.09.2004 р. Загибеллю сільськогосподарських культур у 1999-2003 р.р. спричинено господарству збитки на суму більше 631300 грн., що призвело до погіршення фінансово-економічного стану підприємства та розрахунків із кредиторами, в тому числі з бюджетом по податках і зборах (обов'язкових платежах).

Відповідно до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків № 03 від 14.03.2001 р., ДП ДГ «Миклашів»неодноразово зверталось до управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі (листи № 63 від 20.11.2002 р., № 3 від 08.01.2004 р., № 41 від 28.10.2005 р.) про списання безнадійного податкового боргу, однак, позивачу було відмовлено. Свою відмову відповідач-1 мотивував тим, що заборгованість в сумі 2401 грн. виникла з відшкодування витрат пільгових пенсій і не має статусу збору; решта суми боргу -це заборгованість по збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, утриманого із виплаченої зарплати працівників, що працюють на умовах трудового договору, і є коштами фізичних осіб.

Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам та матеріалам справи, судова колегія відзначає наступне:

Відповідно до п.п.«г» п.п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції юридичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

З метою забезпечення практичного впровадження пункту 18.2 статті 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001 р. №103 затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 р. за № 16/6304).

Згідно п.1.4 Порядку, контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.

Статтею 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до контролюючих органів віднесено органи Пенсійного фонду України - стосовно збору на обов'язкове пенсійне страхування.

Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів), щодо яких здійснюється визначення та списання безнадійного податкового боргу встановлюється ст.2 цього Порядку, де зазначено, що визначення та списання безнадійного податкового боргу здійснюється щодо: податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством; усіх видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платникам податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону; пені та сум штрафних санкцій, нарахованих на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону, за період з дня виникнення безнадійного податкового боргу до дня прийняття рішення про списання.

Пунктом 3.4 ст.3 Порядку встановлено, що під терміном "безнадійний" податковий борг слід розуміти, зокрема, податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини, наприклад стихія, дія суспільного ворога оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто, не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань.

З 01.01.2004 року вступив в силу Закон України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", яким обмежено застосування норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»до платежів до Пенсійного фонду України.

Однак, як вбачається з матеріалів справи і встановлено господарським судом, сума податкового боргу, яку просить списати позивач, складається із платежів, які виникли і не сплачені платником податків станом на 31 грудня 2003 року, тобто, до набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже, підлягає списанню, у відповідності з нормами Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З огляду на викладене, судова колегія не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови, як такої, що прийнята у відповідності з вимогами чинного законодавства, на підставі фактичних обставин і матеріалів справи.

Отже, керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, п.п.6 і 7 р.YІІ Кодексу адміністративного судочинства України, -

Львівський апеляційний господарський суд У Х В А Л И В :

Постанову господарського суду Львівської області від 27.10.2006 року у справі №5/689-25/125 залишити без змін, апеляційні скарги - без задоволення.

Дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути

оскаржена в касаційному порядку, у відповідності із ст.ст.211, 212 КАС України.

Справу повернути в господарський суд Львівської області.

головуючий суддя Г.В. Орищин

судді О.П. Дубник

Г.Г. Якімець