31 серпня 2016 року м. Київ К/800/37535/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
Приходько І.В.
Бухтіярової І.О. Юрченко В.П.
розглянувши в попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Молочна країна»
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2015 р.
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015 р.
у справі № 826/9334/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Молочна країна»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У травні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Молочна країна» (далі - позивач, ТОВ «ТД «Молочна країна») звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач, ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якому просило суд: - визнати протиправними дії відповідача щодо внесення коригувань до АІС «Податковий блок» на підставі висновків, викладених в акті від 18.12.2014 р. № 1798/26-59-22-12-18/38567705 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТД «Молочна країна» щодо правильності нарахування та сплати до бюджету України податку на додану вартість за період з 01.12.2013 р. по 31.01.2014 р., по взаємовідносинам з ПАТ «Львівський жиркомбінат»; - зобов'язати відповідача вилучити з АІС «Податковий блок» інформацію внесену на підставі висновків, викладених в акті від 18.12.2014 р. № 1798/26-59-22-12-18/38567705; - зобов'язати відповідача відновити в АІС «Податковий блок» показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які відкориговані на підставі висновків, викладених в акті від 18.12.2014 р. № 1798/26-59-22-12-18/38567705.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2015 р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015 р., у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015 р. і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач у письмових запереченнях на касаційну скаргу проти доводів касаційної скарги заперечував, вважає оскаржувані судові рішення законними, обґрунтованими та прийнятими у відповідності до норм діючого законодавства, а тому просив суд касаційну скаргу позивача залишити без задоволення, рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 05.12.2014 р. по 11.12.2014 р., на підставі наказу від 05.12.2014 р. № 1897 та направлення на перевірку від 05.12.2014 р. № 3418/26-59-22-12, згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, посадовою особою ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ТД «Молочна країна» щодо правильності нарахування та сплати до бюджету України податку на додану вартість по взаємовідносинах з ПАТ «Львівський жиркомбінат» за період з 01.12.2013 р. по 31.01.2014 р., за результатами якої складено акт від 18.12.2014 р. № 1798/26-59-22-12-18/38567705 та зроблено висновок про те, що перевіркою документально не підтверджено реальність господарських відносин їх вид, обсяг, якість та розрахунки щодо реалізації товарів ПАТ «Львівський жиркомбінат» за період, що перевірявся.
Вказані обставини слугували підставою для звернення ТОВ «ТД «Молочна країна» з позовом до суду у даній справі.
Суди першої та апеляційної інстанцій вирішуючи спір по суті та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходили з наступного.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю, згідно підпункту 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
Відповідно до пунктів 74.1, 74.2 статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
За змістом вказаних правових норм дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, отриманої внаслідок здійснення заходів податкового контролю, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження даних податкового обліку платників податків, які не створюють для платника податків самостійного юридичного наслідку. Інформація, отримана податковим органом за результатами податкового контролю, використовується для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу. Це в однаковій мірі стосується і дій податкового органу щодо внесення такої інформації до існуючих інформаційних систем.
При цьому й факт внесення податковим органом змін до АІС «Податковий блок» на підставі акту від 18.12.2014 р. № 1798/26-59-22-12-18/38567705, під час розгляду даної справи судами попередніх інстанцій, підтверджено не було.
Виходячи з вищезазначеного та з урахуванням вимог частини третьої статті 2, частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини третьої статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
В свою чергу, доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами першої та апеляційної інстанцій було порушено норми матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, постанова суду першої інстанції та ухвала суду апеляційної інстанції підлягають залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Молочна країна» - відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015 р. у справі № 826/9334/15 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І.В. Приходько
Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова
(підпис) В.П. Юрченко