25 серпня 2016 р. Справа № 816/913/16
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2016р. по справі № 816/913/16
за позовом ОСОБА_1
до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області
про визнання бездіяльності протиправною,
ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:
-визнати протиправною бездіяльності управління Міністерства внутрішніх справ України, що виразилася у порушенні Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, в частині подання на розгляд комісії, утвореної Міністерством внутрішніх справ України, документів згідно цього Порядку, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2016 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ України з 27.11.2006 року /а.с. 17 зворот/.
Наказом начальника УМВС у Полтавській області від 21.07.2015 року № 435 о/с дск для виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", несення служби по охороні громадського порядку в районах проведення АТО капітана ОСОБА_1 (М-196089) відряджено з 24 липня по 26 серпня 2015 року до м. Констянтинівка, Донецької області /а.с. 35/.
Згідно довідки від 27.01.2016 року № 320/115/01/12-2016 ОСОБА_1 в період з 25.07.2015 по 26.08.2015 року брав участь у антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції /а.с. 21/.
Супровідним листом від 28.01.2016 року № 15 дск/115/12/01-2016 документи, які відповідно до Порядку № 413 є підставою для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 направлено начальнику Управління у справах учасників АТО МВС України Мельнику В.В. /а.с. 30/.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) від 18.03.2016 року № 4/І/ХVII/65 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій та видано 29.04.2016 року посвідчення серії НОМЕР_1 , а тому суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність порушень прав та інтересів позивача на час розгляду справи.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди зобов'язані перевірити оскаржені рішення, дії на предмет того, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на яке спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення(дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам даної категорії визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.
Так, пунктом 6 Порядку ( у редакції, що діяла в період проведення АТО на території Луганської та Донецької областей) передбачено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
З аналізу наведених приписів Порядку слідує, що документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, на розгляд комісії подаються у місячний строк після завершення такими особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом начальника УМВС у Полтавській області від 21.07.2015 року № 435 о/с дск капітана ОСОБА_1 (М-196089) відряджено з 24 липня по 26 серпня 2015 року до м. Констянтинівка, Донецької області для виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", несення служби по охороні громадського порядку в районах проведення АТО /а.с. 35/.
Також, довідкою від 27.01.2016 року № 320/115/01/12-2016 підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 25.07.2015 по 26.08.2015 року брав участь у антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції/а.с. 21/.
Документи, які відповідно до Порядку № 413 є підставою для надання статусу учасника бойових дій стосовно ОСОБА_1 було направлено на розгляд комісії МВС України лише 28.01.2016 року, що підтверджується супровідним листом від 28.01.2016 року № 15 дск/115/12/01-2016 /а.с. 30/, тобто з пропуском місячного строку передбаченого Порядком № 413.
Таким чином, відповідачем з порушенням строків, визначених у Порядку № 413 подано на розгляд комісії документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції, що права та інтереси позивача не порушені в зв'язку з наданням 29.04.2016 року позивачу статусу учасника бойових дій, оскільки законодавством передбачено певні строки подання документів на розгляд комісії, які управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області порушені, чим порушено права позивача на своєчасне отримання статусу учасника бойових дій.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій подано на розгляд комісії з порушенням строків, визначених у Порядку № 413, то колегія суддів приходить до висновку, що управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області допущено протиправну бездіяльність щодо вчасного подання необхідних документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій, а тому позовні вимоги щодо визнання такої бездіяльності протиправною є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2016р. по справі № 816/913/16 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не направлення у місячний строк на розгляд комісії, утвореної Міністерством внутрішніх справ України, документів для надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , що передбачені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.
Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.
Повний текст постанови виготовлений 30.08.2016 р.