Постанова від 31.08.2016 по справі 820/3879/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

31 серпня 2016 р. № 820/3879/16

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Самойлової В.В.

за участю секретаря судового засідання - Тимошенко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерної компанії "Харківобленерго" звернулась до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС від 12.07.2016 р. № 00000254100, прийняте відносно нього.

Позивач обґрунтовує свої вимоги наступним чином.

Так, він посилається на те, що при проведенні перевірки податковим органом та при оформленні її результатів мало місце не дотримання вимог податкового законодавства, висновки акту перевірки базуються на припущеннях і не підтверджуються об'єктивними даними, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для його скасування.

В судовому засіданні представники позивача за довіреністю ОСОБА_1, ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники відповідача за довіреністю ОСОБА_3, ОСОБА_4 проти позову заперечували, посилаючись на те, що під час проведення вказаної перевірки та складання акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства, а прийняте за результатами перевірки рішення є законним, у зв'язку з тим, що у складеному за результатами перевірки акті були зафіксовані порушення вимог податкового законодавства, за що згідно до Податкового кодексу України позивачу було визначене відповідне податкове зобов'язання на підставі оскаржуваного рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що фахівцями Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податкові звітності з податку на додану вартість АК "Харківобленерго" в податкові декларації з податку на додану вартість №9081621153 від 20.05.2016 р. за квітень 2016 р., за результатами якої було складено акт перевірки №372/28-09-41-14/00131954 від 17.06.2016 р., яким було встановлено порушення вимог податкового законодавства, а саме: несвоєчасна реєстрація АК "Харківобленерго" податкових накладних, в Єдиному реєстрі податкових накладних складених у квітні 2016 року перелік яких наведено в додатках 1, 2 до акту, чим порушено абз. 11 п. 201.10 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України.

За наслідками вказаного акту перевірки відповідачем стосовно позивача було прийняте податкове повідомлення-рішення від 12.07.2016 р. № 00000254100, яким позивачу нараховано штраф за затримку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у сумі 9 818,28 грн.

Із зазначеним рішенням суб'єкта владних повноважень суд погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податків на дату виникнення податкових зобов'язань зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений термін.

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено що платник податків здійснює реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, накладних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

Згідно до п. 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.

Отже, враховуючи вище зазначене обов'язком кожного платника податків є реєстрація податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних.

Як свідчать докази у справі, АК "Харківобленерго" в період з 01.04.2016 року по 15.05.2016 року зареєструвала податкові накладні виписані в наступних періодах:

- виписані у лютому 2016 року 8 252 шт. на суму 20 052 777,19 грн. з них платникам ПДВ- 0 шт. та неплатникам ПДВ - 8252 шт. на суму 20 052 777,19 грн.;

- виписані у березні 2016 року ЗО 800 шт. на суму 113 336 169,7 грн. з них платникам ПДВ-7 073 шт. на суму 68 762 831,57 грн. та неплатникам ПДВ 23 727 шт. на суму 44 573 338,14 грн.;

- виписані у квітні 2016 року 7 351 шт. на суму 60 403 805,35 гри. з них платникам ПДВ- 7351 шт. на суму 60 403 805,35 грн. та неплатникам ПДВ - 0 шт.

Так, всього за період 01.04.2016 року по 15.05.2016 року АК «Харківобленерго» зареєструвала податкових накладних 46 403 шт. на суму 193 792 752,25 грн., з них платникам ПДВ-14 424 шт. на суму129 166 636,92 грн. та неплатникам ПДВ - 31 979 шт. на суму 64 626 115,33 грн.

Пунктом 120.1 ст. 120. 1 Податкового кодексу України передбачено, що за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Враховуючи вище, суд доходить висновку, що контролюючим органом в даному випадку правомірно було застосовано штрафні фінансові санкції до АК "Харківобленерго", оскільки це узгоджується з приписами закону.

Так, згідно п. 109.2. ст. 109 Податкового кодексу України за вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену Податковим кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до ст. 110 Податкового кодексу України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

А від так згідно п. 111.1. ст. 111 Податкового кодексу за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються фінансова, адміністративна або кримінальна відповідальність.

Відповідно до ст. 116 Податкового кодексу у разі застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафі)!) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС виносить та направляє до платника податків податкові повідомлення рішення.

Відповідно до п.п. 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів повинні дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Враховуючи що в законодавстві України відсутні будь-які підстави щодо не застосування штрафної санкції, передбаченої пунктом 120.1 ст. 120. Податкового кодексу України, то відповідач правомірно застосував до АК "Харківобленерго" фінансову відповідальність за порушення податкового законодавства.

Крім того, посилання позивача на п. 39 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, як на підставу не застосування до нього на період з 1 липня по 30 вересня 2015 року граничних строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, є безпідставними, оскільки дана норма не може застосовуватися в даному випадку, так як податкові накладні виписувалися у січні 2016 року.

Також, суд звертає увагу, що сума ліміту по електронному рахунку ПДВВ ЛК «Харківобленерго» станом на 18.04.2016 року складала 30 907 490,48 грн., станом на 20.04.2016 року - 4 602 298,19 грн., тобто була достатньою для реєстрації податкових накладних.

Дана обставина позивачем при судовому розгляді не споростована.

Отже, судом встановлено, що в період з 01.04.2016 року по 15.05.2016 року АК «Харківобленерго» прострочила реєстрацію 265 податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість на суму ПДВ 98 182,75 грн., що позивачем не заперечується.

А від так, суд не може погодися з твердженнями позивача, що оскаржуване рішення є протиправним.

Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, в даному випадку відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому його оскаржуване рішення, як суб'єкта владних повноважень, є правомірним, що дає суду підстави для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01.09.2016 року.

Суддя Самойлова В.В.